Restorāni un pilsētnieki Bulgārijas ielās izliek ledusskapjus ar pārtiku trūcīgajiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Augusta beigās Bulgārijas galvaspilsētā Sofijā uz vienas no centrālajām ielām parādījās ledusskapis, kur katrs savu vēlmju un iespēju robežās varēja atstāt liekos produktus, lai palīdzētu tiem, kam klājas grūti. Ideja radusies vietējam restorāna īpašniekam, vērojot, kā katras dienas beigās pāri palikušie ēdieni  no virtuves nonāk atkritumos.

Līdzīga situācija ir lielveikalos, kur tādu vai citādu iemeslu dēļ nocenotās pārtikas preces  parasti tiek iznīcinātas. Arī lielākā daļa  cilvēku maldīgi uzskata, ka, beidzoties produktu derīguma termiņam, tie kļūst kaitīgi veselībai un pareizāk ir tos izmest.

Akcija drīz vien ieguva nosaukumu “Tautas ledusskapis” un ar sociālo tīklu palīdzību  ātri kļuva populāra - saldēšanas vitrīnu skaits jau tuvojas trīsdesmit. Savu atbalstu pasākumam izteikuši vairāki desmiti ēdināšanas uzņēmumu, pārtikas sagādē un sadalē iesaistīti arī daudzi brīvprātīgie. Cilvēki, kas piemēram, dodas atvaļinājumā vai komandējumā un nevēlas izmest ēdienu, kas joprojām ir derīgs lietošanai, atstāj visdažādākos produktus – cīsiņus,  pusfabrikātus, konservus un  pat šokolādi.

Tomēr arī “Ledusskapja” iniciatīvas atbalstītājiem nākas sastapties ar birokrātiskiem šķēršļiem, kas traucē paplašināt darbību un palīdzēt vairāk cilvēkiem. Pirmkārt, tas ir likumā noteiktais pievienotās vērtības nodoklis, no kura tiek atbrīvoti pārtikas produkti, kas tiek iznīcināti tāpēc, ka beidzies to derīguma termiņš. Taču, ja ražotājs vai tirgotājs vēlas tos dāvināt īsi pirms šī termiņa beigām, ir jāmaksā nodoklis 20% apmērā.

Veidojas absurdā situācija – izmest kļūst izdevīgāk, nekā atrast citu pielietojumu.

Zaudētāji ir visi – gan ražotāji, kuru darbs tiek izniekots, gan tirgotāji, kas negūst plānoto peļņu, gan cilvēki, kam izmestie produkti būtu ļoti noderējuši.

Daudzās Eiropas Savienības valstīs dāvinātājiem pastāv nodokļu atvieglojumi, citās, piemēram, Lielbritānijā un Ungārijā, dāvinot oficiāli reģistrētām labdarības organizācijām, nodokļi vispār nav jāmaksā. Francijā tiek gatavots likums, kas aizliegs lielveikaliem iznīcināt nerealizēto pārtiku un uzliks par pienākumu  to dāvināt.

Attaisnojoties ar iespējamiem nodokļu pārkāpumiem, Bulgārijas Finanšu ministrija nesen paziņoja, ka valdības plānos tuvākajā laikā nav paredzēts samazināt nodokļus, ar kuriem tiek aplikta dāvinātā pārtika.

Pēc Bulgārijas pārtikas bankas informācijas, ik gadu viens iedzīvotājs izsviež atkritumos  90 – 100 kilogramu lietošanai derīgu produktu. Kopumā gada laikā tā tiek iznīcināts gandrīz 700 tūkstoš tonnu derīgu pārtikas preču.

Tanī pašā laikā vairāk nekā miljons cilvēku valstī dzīvo zem oficiāli atzītā nabadzības sliekšņa – 140 eiro mēnesī - un nevar atļauties pilnvērtīgu uzturu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti