REPORTĀŽA no Budapeštas: Parlamenta vēlēšanas Ungārijā norit saspringtā gaisotnē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ungārijā šodien notiek parlamenta vēlēšanas. Pirmo reizi pēdējo 12 gadu laikā premjerministra Viktora Orbāna partijai "Fidesz" pretī stājas sešu opozīcijas partiju veidota Demokrātiskā koalīcija. Aptaujas liecina, ka vēlēšanu iznākums būs ļoti līdzīgs. Priekšvēlēšanu kampaņu ievērojami ietekmējis arī karš Ukrainā un pašreizējās valdības nevēlēšanās atteikties no gāzes piegādēm no Krievijas. 

Parlamenta vēlēšanas Ungārijā norit saspringtā gaisotnē
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

To, ka Ungārijā ir gaidāmas saspringtas parlamenta vēlēšanas Budapeštā, var redzēt uz katra stūra. Divu vadošo politisko spēku – valdošās partijas "Fidesz" un sešu partiju opozicionārās Demokrātiskās koalīcijas – kandidātu plakāti ir izvietoti teju uz katra laternas staba. Vietām redzami arī sarkanās jakās un maskās ar ūsām ietērpti manekeni un arī tāpat ģērbušies aktīvisti. Tā ir kāda maznozīmīga un pēdējā brīdī izveidota partija, kuras mērķis, visticamāk, ir vienkārši atņemt dažas neizlēmīgo balsis, kas varētu izšķirt balsojumu.

Tas tāpēc, ka šajās vēlēšanās faktiski izšķiras tikai viens jautājums – vai premjerministrs Viktors Orbāns un "Fidesz" turpinās valdīt vēl četrus gadus? Ideoloģiski atšķirīgā opozīcija ir apvienojusies, lai mestu izaicinājumu Orbānam. Kā norāda Ungārijas pilsonisko brīvību padomes vadītāja Stefānija Kaprončai, tas arī faktiski ir galvenais, ar ko izceļas šī priekšvēlēšanu kampaņa.

"Interesantā lieta ir tā, ka valdošajai partijai nav vēlēšanu programmas. Viņiem ir saukļi un viņiem ir sarunu tēmas, kurās viņi balstās uz valdības sasniegumiem pēdējos 12 gados. Viņi ļoti aktīvi izmanto negatīvu aģitāciju pret opozīciju, norādot uz to, ko šie spēki varētu darīt, ja nonāktu pie varas. Savukārt opozīcija norāda uz Orbāna režīma trūkumiem – viena no galvenajām tēmām ir korupcija, arī tas, kā valdība nodrošina labumus atsevišķām personām, nevis darbojas sabiedrības labā. Tas nozīmē, ka daži cilvēki kļūst bagātāki, bet pārējie nabadzīgāki. Un jāpiemin ir arī karš, kas ir pilnībā izmainījis visu politisko kampaņu," skaidro Kaprončai.

Viktora Orbāna draudzība ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu un lēmums turpināt gāzes iepirkšanu no Krievijas, kā arī visai šaubīgā rīcība, skaidri nenosodot karu Ukrainā un solot nedarīt neko, kas varētu ievilkt Ungāriju šajā karā, ir izraisījusi sašutumu daļā sabiedrības.

Par spīti lietum, sestdien Budapeštas centrā vairāki tūkstoši opozīcijas atbalstītāju bija pulcējušies, lai paustu savu atbalstu Ukrainai. Ar daļu no viņiem aprunājos, un ir tikai saprotams, ka viņi gatavojas balsot par opozīciju.

"Es balsošu par opozīciju, lai arī 2010. gadā es balsoju par "Fidesz". Taču toreiz diezgan ātri kļuva redzams, ka vienīgais "Fidesz" valdības mērķis ir noturēties pie varas. Šeit nav runa ne par kādiem principiem, par labējo vai kreiso politiku, nav runa par kristīgajām vērtībām vai ko citu. Jautājums ir izteikti tikai par noturēšanos pie varas un lielākas naudas saņemšanu, lai noturētos pie varas."

"Jā, es 100% balsošu par opozīciju, jo mums ir nepieciešamas pārmaiņas, mums ir nepieciešama brīvība. Mums ir nepieciešama vārda brīvība un mums arī jābūt brīviem no Krievijas."

"Es pilnīgi noteikti balsošu par opozīciju un nav nekādu jautājumu, kāpēc. Šāda diktatūra un šāds oligarhisms nav iespējams. Ja partija „Fidesz” uzvarēs un turpinās iepriekš uzsākto, Ungārija būs spiesta izstāties no Eiropas kopienas."

"Mēs negribam būt ārā, mēs gribam būt tajā iekšā. Mēs vēlamies pārmaiņas, jo mums pietiek!"

Aptaujas liecina, ka lielākas izredzes uzvarēt vēlēšanās joprojām ir partijai "Fidesz", jo to veicina pašreizējā vēlēšanu sistēma. Visticamāk, "Fidesz" zaudēs absolūto vairākumu parlamentā un dažādu pretrunīgu likumu pieņemšana kļūs arvien sarežģītāka.

Starp citu, paralēli vēlēšanām notiek arī referendums par vienu no šādiem pretrunīgajiem likumiem, kuru cilvēktiesību aktīvisti pielīdzina represīvajiem pret seksuālajām minoritātēm vērstajiem likumiem Krievijā. Par spīti starptautiskām apsūdzībām cilvēktiesību ierobežošanā Ungārijas vadība gan norāda, ka ir nepieciešams aizsargāt tradicionālās vērtības. Šī referenduma iznākumu ir grūti spriest, jo aptaujas par sabiedrības noskaņojumu faktiski nav veiktas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti