No astoņiem kandidātiem, kuri bija pieteikušies uz toriju partijas līdera un līdz ar to arī premjera krēslu, šobrīd palikuši pieci. Un atsijāšana turpināsies. Gluži kā realitātes šovā – konservatīvo deputāt,i slēpti balsojot, šovakar kandidātu skaitu samazinās līdz četriem. Kurš būs izbalsots, tas būs zināms ap plkst. 22 vakarā pēc Latvijas laika.
Rīt plānotās trešās televīzijas debates starp toriju līdera kandidātiem gan atceltas, jo sākās kurnēšana, ka šādas debates, kas izgaismo visai nepievilcīgas un skarbas attiecības starp kandidātiem, kaitē visas toriju partijas tēlam.
Iepriekšējie balsojumi parādīja, ka vislielākais atbalsts ir bijušajam finanšu ministram Riši Sunakam, taču viņš ir vienīgais, kas nesola nodokļu samazinājumu un par to vakarnakt debatēs dabūja ciest.
"Mums patiešām ir jākoncentrējas uz izaugsmi, bet ar jūsu nodokļu trajektoriju tas būs daudz grūtāk," sacīja Lielbritānijas Konservatīvās partijas līdera amata kandidāte Penija Mordonta.
Tikmēr Sunaks atzīmēja: "Jūs faktiski piedāvājat aizņemties, lai finansētu mūsu ikdienas izdevumus – maksājot kā ar kredītkarti. Pat Džeremijs Korbins neuzskatīja, ka tā ir pareiza pieeja!"
Sunaks ir arī bagātākais apakšpalātas deputāts – viņš kļuva par miljonāru apmēram 25 gadu vecumā. Viņš savulaik bija partneris divos ļoti ienesīgos riska ieguldījumu fondos un arī investīciju bankas "Goldman Sachs" analītiķis. Sunaka sievastēvs Narajana Mērtijs ir miljardieris un viens no bagātākajiem cilvēkiem Indijā, kas savu bagātību nopelnījis informācijas tehnoloģiju (IT) pakalpojumu jomā. Šobrīd Sunaka un sievas īpašums kopā tiek lēsts ap 730 miljoniem britu mārciņu.
Tie divi pēdējie kandidāti, kas izdzīvos šīsnedēļas deputātu izbalsošanās, tiks likti uz balsošanu visai partijai. Un tad – 5. septembrī būs zināms jaunais britu premjers vai premjere – šobrīd no pieciem kandidātiem divi ir vīrieši un trīs sievietes.
KONTEKSTS:
Lielbritānijas politisko dzīvi bija pārņēmuši skandāli par premjera Borisa Džonsona un viņa padoto rīkotajām darba ballītēm Dauningstrītā un arī premjerministra dzīvoklī laikā, kad visā valstī bija spēkā stingri kovida pulcēšanās ierobežojumi.
Konservatīvās partijas deputāti 6. jūnijā rīkoja balsojumu par Džonsona palikšanu partijas līdera un Lielbritānijas premjera amatā. Džonsons izturēja šo uzticības balsojumu, bet fakts, ka vairāk nekā 40% paša partijas deputātu balsoja pret premjeru, bija slikta zīme Džonsonam.
Džonsona valdību pameta vairāki ministri, kas pieprasīja viņa atkāpšanos. 7. jūlijā Džonsons paziņoja par atkāpšanos no Konservatīvās partijas līdera posteņa. Premjera amatā viņš vēlas nostrādāt līdz rudenim, kad Konservatīvā partija būs izraudzījusies jaunu partijas līderi un Lielbritānijas valdības vadītāju.
Džonsona pēctecis Lielbritānijas Konservatīvo partijas līdera un līdz ar to arī premjerministra amatā kļūs zināms 5. septembrī,