Dienas ziņas

Sākas pasaules čempionāts hokejā

Dienas ziņas

Sāk kriminālprocesu par dzīvojamo māju ugunsgrēkiem Grīziņkalnā

Lielbritānija cer radīt pirmo "nesmēķējošo paaudzi"

Lielbritānija apņēmusies izskaust smēķēšanu jaunās paaudzes vidū

Lielbritānijas Veselības un sociālās aprūpes ministrija ir apņēmības pilna radīt pirmo nesmēķējošo paaudzi. Ministrijas plāns paredz, ka britu pusaudži, kuriem šogad paliks 15 gadu, un tie, kas vēl jaunāki, turpmāk nekad nevarēs likumīgi nopirkt tabakas izstrādājumus.

Pati smēķēšana netiks aizliegta. Tie, kuri Lielbritānijā vairs nevarēs legāli iegādāties tabakas izstrādājumus, to drīkstēs darīt ārzemēs.

Smēķēšana Lielbritānijā ieņem pirmo vietu novēršamo nāves cēloņu grupā. Katru gadu no smēķēšanas mirst ap 80 000 iedzīvotāju, turklāt 16–17 gadu vecumā jau smēķē vairāk nekā 12% jauniešu.

Neviens cits legāli atļauts patēriņa produkts nenogalina divas trešdaļas no tā ilgtermiņa lietotājiem, tādēļ Lielbritānijas parlaments nolēmis darīt visu, lai jaunieši nesmēķētu, un no 2027. gada tie, kuri sasniegs 18 gadu vecumu, tabakas izstrādājumus legāli nopirkt vairs nevarēs.

Par likuma neievērošanu tirgotājiem paredzēts sods līdz pat 2500 mārciņām, kas ir gandrīz 3000 eiro, tāpat sodīs tos pieaugušos, kuri iegādāsies tabakas izstrādājumus jauniešu vietā.

Britu sabiedrībā likums tiek vērtēts dažādi, arī Lielbritānijā dzīvojošo latviešu domas dalās.

"Es uzskatu, kas neko daudz nemainīs, tas tikai mainīs, ka cilvēki ies un prasīs nelegāli kādam citam, lai nopērk," spriež Anna Vidiņa.

"Tieši tā, tas ir vēl neapdomīgāk!" piebalso Mundis Vidiņš.

"Jā, es domāju, ka tas ir vēl neapdomīgāk, jo ļoti daudz tiks zagts, meklēti veidi, kā to visu izdarīt nelegāli, būs daudz vietu, kur pārdos nelegāli. Tas būs stress ekonomikai, liels robs," uzskata Anna.

Andris Kalniņš spriež: tie, kas gribēs, tāpat varēs tikt pie cigaretēm, tāpat kā pašlaik daudzi smēķē kontrabandas cigaretes.

Edgars Spēks domā, ka pēc šāda likuma pieņemšanas jaunieši varētu iespītēties un tieši vairāk gribēs nobaudīt "aizliegto augli".

Taču tie, kuriem pašiem ir bērni, jauno likumu atbalsta.

"Es tikai par! Būdams jaunais tēvs, es domāju, ka mums bērns tiks audzināts, lai neskatītos tādā virzienā. Arī likums paredzēs to, ka viņam nenāksies piedzīvot smēķēšanu," stāsta Ivars Keišs.

"Patiesībā tas ir ļoti labi, jo tas apturēs daudzus, kas ievēro likumus. Bērni un jaunieši jau uz tādām lietām skatās dažādi. Bet tajā pašā laikā domāju, ka tie, kas gribēs, tie atradīs veidus, kā pie šīm cigaretēm tikt," domā Edīte Malvesa-Brauela.

"Bet, ja vecāki to nedara un bērniem pamāca un pastāsta, ka tas ir slikti, cik kaitīgi tas ir, cilvēks uzreiz sāk saprast, un saka – nē, tas smird! Nē, man tas nav patīkami, es negribu!," spriež Edgars Spēks.

Bet jau no 2025. gada aprīļa Anglijā tiks aizliegtas vienreiz lietojamās elektroniskās smēķēšanas ierīces un tiks ierobežoti to aromāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti