«Pfizer» rosina izstrādāt trešo vakcīnas devu pret Covid-19 delta variantu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

ASV farmācijas kompānija "Pfizer" un Vācijas biotehnoloģiju uzņēmums "BioNTech" vēsta, ka mēģinās panākt apstiprinājumu to izstrādātās Covid-19 vakcīnas trešās devas izmantošanai, lai palielinātu šīs vakcīnas efektivitāti laikā, kad izplatās jaunā koronavīrusa delta paveids un atsāk strauji pieaugt infekcijas gadījumu skaits Eiropā un ASV.

«Pfizer» rosina izstrādāt trešo vakcīnas devu pret Covid-19 delta variantu
00:00 / 03:01
Lejuplādēt

"Pfizer" brīdina, ka, izplatoties koronavīrusa delta variantam, tās izstrādātās vakcīnas efektivitāte mazinās. Tieši tāpēc iedzīvotājiem var nākties saņemt trešo vakcīnas devu, kas palielinātu imunitāti arī pret citiem vīrusa paveidiem pat 10 reižu. "Pfizer" lūgs apstiprināt šādas trešās devas lietošanu, kā arī paralēli strādā pie īpaši delta variantam domātas vakcīnas. ASV veselības dienesti gan uzskata, ka trešā vakcīnas deva pašlaik nav nepieciešama

Delta paveids ir infekciozākais šī vīrusa paveids kopš globālās pandēmijas sākuma 2020. gada sākumā. Pirms vairākiem mēnešiem tas pirmoreiz tika konstatēts Indijā, bet ir strauji izplatījies un veicina Covid-19 gadījumu skaita straujāku kāpumu pat valstīs, kur ļoti aktīvi norit vakcinācija.

Delta variants samazina vakcīnas efektivitāti

Tradicionāli pirms vakcīnu nonākšanas lietošanā ir nepieciešami gadi izstrādāšanai un izmēģinājumiem, taču pagājušajā gadā radusies nepieciešamība izstrādāt Covid-19 vakcīnu ir pierādījusi, ka šis process var virzīties uz priekšu daudz straujāk

Dažādos pētījumu ciklos zinātnieki pašlaik pārbauda 96 dažādas vakcīnas. Pilnībā apstiprinātas lietošanai ir astoņas, bet deviņas ir atļauts lietot ierobežotos gadījumos. No piecu vakcīnu izstrādes zinātnieki jau ir atteikušies. Vēl desmitiem vakcīnu pašlaik noris dažādas pārbaudes, gan cenšoties noskaidrot drošas devas apjomu, gan izvērtējot drošības riskus.

Pašlaik tiek uzskatīts, ka no apstiprinātajām vakcīnām vislielāko aizsardzību nodrošina "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātā vakcīna. Tās efektivitāte pārsniedz 91 procentu.

Taču, arvien straujāk izplatoties tā dēvētajam vīrusa delta paveidam, kas pirmoreiz tika konstatēts Indijā, eksperti bažījas, vai līdzšinējās vakcīnas būs pietiekami efektīvas, lai apturētu vīrusa izplatību.

Trešā pote nodrošinātu papildus aizsardzību

Arī paši vakcīnas izstrādātāji atzīst, ka imunitāte nedaudz samazinās, tāpēc ir nepieciešami jauni risinājumi. "Pfizer" savos apgalvojumos balstās uz Izraēlas Veselības ministriju, kura apgalvo, ka vakcīnu efektivitāte ir samazinājusies no 91 līdz 64 procentiem.

Tieši tāpēc "Pfizer" un "BioNTech" jau nākamajā mēnesī gatavojas vērsties ASV Pārtikas un medikamentu aģentūrā, cenšoties panākt apstiprinājumu kompāniju izstrādātās Covid-19 trešās devas izmantošanai.

Kompāniju paziņojumā norādīts, ka notiekoša izmēģinājuma sākotnējie dati rāda, ka pēc trešās devas saņemšanas antivielu līmenis pret sākotnējo koronavīrusa variantu un beta paveidu, kas pirmoreiz konstatēts Dienvidāfrikā, palielinājies par piecām līdz 10 reizēm salīdzinājumā ar pirmo divu devu saņemšanu.

Abi uzņēmumi paziņoja, ka paredz līdzīgus rezultātus arī delta paveida gadījumā, bet piebilda, ka tie arī izstrādā vakcīnu tieši pret šo paveidu.

Eksperti uzskata, ka pagaidām trešā deva nav nepieciešama

Neilgi pēc šiem paziņojumiem ASV Pārtikas un medikamentu aģentūra un Slimību kontroles centrs izplatīja kopīgu paziņojumu, kurā norādīja, ka pilnībā vakcinētajiem amerikāņiem trešā vakcīnas deva pašlaik nav nepieciešama.

Kopīgajā vēstījumā arī norādīts, ka tieši abas federālās aģentūras kopīgi ar Nacionālo veselības institūtu pieņems lēmumu par to, vai trešā vakcīna būs nepieciešama, balstoties uz zinātniskiem pierādījumiem un rūpīgu izvērtēšanas procesu.

Šajā procesā tiks ņemti vērā arī farmācijas kompāniju sniegtie laboratoriskie dati un klīnisko pētījumu rezultāti, taču ne tikai tie. Tieši tāpēc pašlaik vienīgais risinājums, kā ierobežot slimības izplatību, ir vakcinēties.

Tikmēr kompānija "Johnson&Johnson" paziņojusi, ka tām personām, kuras ir saņēmušas šīs kompānijas izstrādāto vakcīnu, vēl viena deva nebūs nepieciešama. Tiek apgalvots, ka atšķirībā no "Pfizer" vakcīnas  "Johnson&Johnson" vakcīnas saņēmējiem ar laiku antivielu skaits nevis samazinās, bet gan tieši pretēji – palielinās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti