Plašs pētījums apstiprina «Pfizer» Covid-19 vakcīnas efektivitāti par 94%

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) farmācijas uzņēmuma "Pfizer" vakcīna pret Covid-19 ir izrādījusies efektīva par 94%, secināts plašā pētījumā, kurā bija iesaistīti 1,2 miljoni cilvēku Izraēlā.

Pētījuma rezultāti, kas trešdien tika publicēti ASV medicīnas žurnālā "New England Journal of Medicine", arī parādīja, ka šī vakcīna, iespējams, rada spēcīgu aizsardzību pret inficēšanos un tas ir svarīgs elements slimības tālākas nodošanas pārtraukšanā.

"Fakts, ka šīs vakcīnas darbojušās tik labi reālajā pasaulē (..) tiešām vedina uzskatīt, ka, ja pasaules valstis spēs rast gribu, mums tagad ir līdzeklis Covid-19 izbeigšanai uz visiem laikiem," sacīja pētījumā neiesaistīts virusologs Bens Neimans no universitātes Teksasā.

Eksperiments tika veikts no 20. decembra līdz 1. februārim – periodā, kad Izraēlā bija plaši sastopams jaunāks koronavīrusa paveids, kas pirmoreiz identificēts Lielbritānijā. Ņemot vērā šo apstākli, augstā vakcīnas efektivitāte ir vēl iespaidīgāka.

Apmēram 1,2 miljoni cilvēku tika sadalīti vienlīdzīgās vakcinēto un nevakcinēto grupās. Katram vakcinētajam dalībniekam tika piemeklēta nevakcinēta "kontrolpersona" ar līdzīgu vecumu, dzimumu, ģeogrāfiskiem, medicīniskiem un citiem raksturojumiem.

Pētnieki tad reģistrēja rezultātus 14–20 dienas pēc pirmās devas un septiņas vai vairāk dienas pēc otrās devas. 

Efektivitāte pret simptomātisku inficēšanos bija 57% 14–20 dienas pēc pirmās devas, bet pieauga līdz 94% septiņas dienas pēc otrās devas, kas ir ļoti tuvu 95% efektivitātei, kura tika sasniegta trešās fāzes klīniskajos izmēģinājumos.

Otrās devas saņēmēji arī bija ieguvuši augstu aizsardzību pret hospitalizāciju un nāvi. 

Pētījumā arī konstatēts, ka cilvēkiem, kuri saņēmuši otro devu, bija par 92% zemāka iespējamība vispār inficēties salīdzinājumā ar tiem, kas nebija vakcinēti.  

KONTEKSTS:

Februāra vidū Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) Cilvēkiem paredzēto zāļu komiteja ir sākusi vērtēt uzņēmuma “CureVac AG” izstrādāto vakcīnu pret Covid-19 – “CvnCov”.

Līdz šim Eiropas Savienībā reģistrētas trīs vakcīnas pret Covid-19, ko izstrādājuši uzņēmumi “BioNTech/Pfizer”“Moderna” un “AstraZeneca”.

Pašlaik šīs vakcīnas tiek lietotas Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, lai cīnītos ar koronavīrusu.

Latvija ir pieteikusies uz piecu ražotāju – “BioNTech”/”Pfizer”, “Moderna Biotech Spain”, “AstraZeneca”/Oksfordas Universitāte, “Janssen” (“Johnson&Johnson”) un “CureVac” – izstrādātām vakcīnām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt