Nobela Miera prēmija piešķirta Etiopijas premjeram Abijam Ahmedam Ali

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šī gada Nobela Miera prēmija piektdien piešķirta Etiopijas premjerministram Abijam Ahmedam Ali, paziņoja Norvēģijas Nobela komiteja.

Kļūstot par Etiopijas premjeru pērn aprīlī, Abijs Ahmeds Ali valstī ieviesa plašas liberalizācijas reformas,  atcēla ārkārtas stāvokli, likvidēja cenzūru plašsaziņas līdzekļos un izsludinājis amnestiju tūkstošiem politieslodzīto. Un par pārsteigumu daudziem ierosināja miera līgumu ar kaimiņos esošo Eritreju. Abas valstis sarāva visas saites pēc 1998. – 2000. gada robežkara, kurā dzīvību zaudēja desmitiem tūkstošiem cilvēku.

Jau pērn jūlijā Etiopija un Eritreja atjaunojot diplomātiskās attiecības, parakstīja miera līgumu, oficiāli izbeidzot divas desmitgades ilgušo konfrontāciju. 

Prēmija piešķirta "par viņa centieniem panākt mieru un starptautisko sadarbību, un it īpaši par viņa izšķirošo iniciatīvu atrisināt robežkonfliktu ar kaimiņu Eritreju", teikts komitejas paziņojumā.

Nobela Miera prēmija piešķirta Etiopijas premjeram Abijam Ahmedam Ali
00:00 / 03:07
Lejuplādēt

"Mierīgai, stabilai un veiksmīgai Etiopijai būs daudzi pozitīvi blakusefekti un tas palīdzēs stiprināt brālību starp valstīm un tautām reģionā," pavēstīja Norvēģijas Nobela komitejas vadītāja Berita Reisa-Andersena. "Mēs esam atzinuši viņa nodomu nākamgada sarīkot demokrātiskas vēlēšanas."

"Tā ir atzīšana un iedrošināšana," piebilda Reisa-Andersena. "Mēs viņu atzīstam kā personu, kur dod ieguldījumu miera procesos kaimiņvalstīs."

Pēc viņas teiktā, komiteja novērtējusi Etiopijas premjera centienus Sudānā, Kenijā un Somālijā.

“Kā premjerministrs Abijs Ahmeds centās veicināt samierināšanu, solidaritāti un sociālo taisnīgumu. Taču daudzi izaicinājumi paliek neatrisināti. Dažiem liksies, ka balva ir piešķirta par agru. Taču Norvēģijas Nobela komiteja uzskata, ka tieši šis ir tas brīdis, kad ir atzinīgi jānovērtē un jāiedrošina Abija Ahmeda centieni,” uzsvēra komitejas vadītāja.

Abijs Ahmeds paziņoja, ka par prēmijas piešķiršanu bijis pagodināts un saviļņots, un pauda cerību, ka tas iedvesmos miera centienus visā Āfrikas kontinentā.

Savukārt premjera kritiķi norāda, ka Nobela miera prēmijas saņemšana var radīt papildu spiedienu. Starptautiskā cilvēktiesību organizācija “Amnesty International” savā paziņojumā ir mudinājusi Abiju Ahmedu turpināt demokrātisko pārmaiņu īstenošanu, pievērst lielāku uzmanību cilvēktiesību pārkāpumiem un darīt vairāk, lai pārtrauktu etniskos konfliktus. Tāpat vēl nav sarīkotas atklātas un demokrātiskas vēlēšanas.

Pēc iedzīvotāju skaita Etiopija ir otra lielākā valsts Āfrikā. Tajā dzīvo vairāk nekā 100 miljoni iedzīvotāju, kuri runā 90 dažādās valodās un pārstāv daudzas etniskās grupas. Etiopijā ir arī viena no lielākajām Āfrikas ekonomikām. Tādēļ, kā uzsvēra Nobela komiteja, miers šajā valstī var nest daudzus papildu ieguvumus visam reģionam.

Šogad Nobela Miera prēmijai bija izvirzīts 301 kandidāts - 223 personas un 78 organizācijas, kas bija ceturtais lielākais kandidātu skaits kopš 1901.gada.

Etiopijas premjers balvā saņems arī deviņus miljonus kronu (832 520 eiro).

Pagājušajā gadā Nobela Miera prēmija tika piešķirta Kongo Demokrātiskās Republikas ginekologam Denisam Mukvegem, kurš palīdz seksuālās vardarbības upuriem, un Irākas jezīdu aktīvistei Nadiai Muradai par ieguldījumu cīņā pret seksuālo vardarbību konflikta zonās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti