Neizdodas stabilizēt situāciju Centrālāfrikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Centrālāfrikas Republikā notiek „etniskā tīrīšana” pret musulmaņu civiliedzīvotājiem. Par to paziņojusi starptautiskā cilvēktiesību organizācija „Amensty International”, norādot, ka starptautiskie miera spēki vardarbību nav spējuši novērst. Vairākus mēnešus ilgušais konflikts starp kristiešu un musulmaņu kopienām izraisījis nopietnu humāno krīzi. Apvienotās Nācijas šodien sāka vērienīgu pārtikas piegādes operāciju, tomēr arī to nebūs pietiekami, lai pabarotu vairāk nekā miljonu bada cietēju.

Decembrī nosūtītajiem Francijas un Āfrikas valstu bruņotajiem spēkiem joprojām nav izdevies stabilizēt situāciju Centrālāfrikas Republikā, kur valsts apvērsums pagājušā pavasarī izvērties par nopietnu starpkopienu konfliktu starp kristiešiem un musulmaņiem. Haoss sākās, kad nemiernieku koalīcija "Seleka" gāza prezidentu Fransuā Bozizē. Valstī, kur vairums iedzīvotāju ir kristieši, pirmo reizi prezidenta amatā nokļuva viens no nemiernieku līderiem musulmanis Mišels Džotodija.

Kaut gan viņš oficiāli izformēja grupējumu, daudzi tā biedri - pārsvarā musulmaņu karotāji - nepakļāvās, sāka izlaupīt un dedzināt ciematus, kā arī slepkavot iedzīvotājus, kuri nebija aizbēguši. Reaģējot uz to, kristieši izveidoja savas zemessardzes vienības, kas sāka uzbrukt musulmaņiem.

Pēc starptautiska spiediena Džotodija janvārī atkāpās no amata, un bija cerība, ka situācija stabilizēsies. Taču tā vietā kristiešu zemessardzes vienības sāka atriebības uzbrukumus.

Ņemot vērā vardarbības apmērus, cilvēktiesību organizācija "Amnesty International" notiekošo nosaukusi par „etnisko tīrīšanu” pret musulmaņiem. Kopš janvāra sākuma tā dokumentējusi vismaz 200 gadījumus, kad valsts rietumos kristiešu kaujinieki nogalinājuši musulmaņu civiliedzīvotājus.

Vardarbība izraisījusi milzīgas bēgļu straumes. Mājas bijusi spiesta pamest ceturtā daļa iedzīvotāju, no galvaspilsētas Bangi aizbēgusi gandrīz puse iedzīvotāju. Aptuveni 100 tūkstoši patvērušies Bangi lidostā. Francija uz savu bijušo koloniju nosūtījusi 1600 karavīru, bet Āfrikas valstis vēl piecus ar pusi tūkstošus. „Amnesty International" tomēr norāda, ka starptautiskie miera spēki vardarbību nespēj novērst. Eiropas Savienības valstis drīzumā nosūtīs vēl vairāku simtu karavīru lielus papildspēkus. Kā intervijā telekanālam „Euronews” norādīja Centrālāfrikas parlamenta ieceltā pagaidu prezidente Katerina Samba-Panza, papildspēki ir ārkārtīgi nepieciešami: 

„Mums ir jābūt reālistiskiem, mums nav pietiekami daudz karavīru, lai tos nosūtītu uz visām nemierīgajām zonām, kur tiešām nav droši. Tādēļ mums patiešām ir nepieciešams vairāk karavīru. Lidostā tiks norīkoti karavīri no Eiropas, kas ļaus uz citām vietām norīkot francūžu karavīrus. Bet arī tad eiropiešu militārpersonas norīkos tikai atsevišķās zonās. Pieredze rāda, ka tad, kad afrikāņu vai francūžu karavīri aizgāja no nestabilajām zonām, vardarbība atsākās. Tādēļ mums vajag vairāk karavīru visā valsts teritorijā.”

ANO Pasaules pārtikas programma trešdien sākusi vērienīgu palīdzības piegādes operāciju. Pārtiku no kaimiņvalsts Kamerūnas izlemts piegādāt ar lidmašīnām, jo ceļi ir pārāk nedroši.  Bangi lidostā trešdien nolaidās pirmā kravas lidmašīna ar 80 tonnām rīsu, un mēneša laikā kopumā paredzēts piegādāt 1800 tonnu. Bet - tas būs pietiekami tikai 150 tūkstošiem cilvēku, kopumā pārtika nepieciešama vairāk nekā miljonam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti