Sadaļas Sadaļas

Pasaules panorāma

Kā sankcijām pakļautās zemes izdzīvo pandēmijā?

Pasaules panorāma

«Ever Given» humora uzplaiksnījums pandēmija nogurumā

Opozicionāri: Navaļniju lēnām nogalina

Navaļnijs cietumā pieteicis badastreiku

Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs, kurš jau vairāk nekā divus mēnešus atrodas ieslodzījumā, trešdien paziņojis, ka piesaka badastreiku, jo cietuma vadība atsakās sniegt viņam nepieciešamo medicīnisko palīdzību.

ĪSUMĀ:

  • Navaļnijs piesaka badastreiku, jo cietuma vadība atsakās sniegt viņam medicīnisko palīdzību.
  • Cietuma ārsti apgalvo, ka Navaļnija veselības stāvoklis esot "stabils, apmierinošs".
  • Tuvinieki un atbalstītāji raizējas par Navaļnija dzīvību, atgādinot pērn notikušo saindēšanu.
  • Tikmēr arvien bargākas represijas tiek izvērstas pret Navaļnija atbalstītājiem brīvībā.
  • Opozīcija uzskata, ka valdošais režīms vēlas iebiedēt pretiniekus pirms Valsts domes vēlēšanām septembrī.

Navaļnijs pēdējā laikā sūdzējies par stiprām sāpēm mugurā, kas izplatījušās arī uz kājām, tādēļ Navaļnija tuvinieki un atbalstītāji raizējas, ka viņa veselība un dzīvība ir apdraudēta.

Izsalcis, bet vismaz ar abām kājām

“Uzminiet, kas guļ gultā cietuma drēbēs, gludi skūtu galvu, brillēs un ar Bībeli rokās? Tas esmu es. Ar Bībeli rokās, jo tā ir vienīgā grāmata, ko trīs nedēļu laikā esmu varējis saņemt. Bet guļu gultā (tas ir superskandalozs noteikumu pārkāpums), jo esmu pieteicis badastreiku,” teikts vēstījumā, kas trešdien publicēts Navaļnija kontā “Instagram” tīklā.

“Kāpēc ieslodzītie piesaka badastreiku? Par šo jautājumu satraucas tikai tie, kas paši nav bijuši ieslodzītie. No ārpuses viss izskatās sarežģīti, bet šeit iekšā viss ir vienkārši: jo tev nav citu cīņas paņēmienu, tāpēc arī piesaku,” vēsta Navaļnijs.

“Man ir tiesības izsaukt ārstu un saņemt zāles, bet ne vienu, ne otru man nepiešķir. Sāpes no muguras pārmetušās uz kāju. Vairs nejūtu daļu no labās, bet tagad arī no kreisās kājas. Var jau pajokot, bet esmu patiešām satraukts.”

Navaļnija iesniegums cietuma priekšniekam

Navaļnijs informē, ka medicīniskās palīdzības vietā pret viņu tiek vērsta spīdzināšana, izraisot miega badu, jo nakts laikā viņš tiekot modināts pat astoņas reizes. Cietuma administrācija Navaļnija ietekmēšanai izmantojot arī citus ieslodzītos. “Viņi saka: “Aleksej, atvaino, bet mēs vienkārši baidāmies. Šeit taču ir Vladimiras apgabals. Cietumnieka dzīvība šeit nav pat cigarešu paciņas vērtībā.””

“Nu un ko man darīt? Esmu pieteicis badastreiku ar prasību pildīt likumu un atļaut ārstam mani apraudzīt. Tad nu guļu izsalcis, bet pagaidām vismaz ar divām kājām,” raksta Navaļnijs.

Krievijas cietuma mediķi pagājušonedēļ pavēstīja, ka ieslodzītā Navaļnija veselības stāvoklis esot "stabils un apmierinošs".

Navaļnija atbalstītāji norāda, ka Krievijas oficiālā vara arī iepriekš izplatījusi maldinošu informāciju, turklāt pagājušogad augustā bija mēģinājums noindēt Navaļniju ar "Novičok" indi. Aizdomās par šīs operācijas plānošanu un īstenošanu tiek turēti Krievijas specdienesti.

Navaļnijs uzskata, ka aiz viņa saindēšanas stāv Kremlis, kas šīs apsūdzības noraidījis.

Psiholoģiskais spiediens

Labošanas kolonija Nr.2 Pokrovā ir tā sauktā “sarkanā” – tas nozīmē, ka cietuma administrācija pilnībā kontrolē ieslodzītos. Kā uzsver Navaļnija līdzgaitnieki – opozicionāra gadījumā tas nozīmējot mēģinājumus sagraut viņu gan fizioloģiski, gan psiholoģiski.

“Viņa veselības stāvoklis ir galīgi slikts, ņemot vērā, ka viņš izjūt spēcīgas sāpes mugurā un labajā kājā. Faktiski šī kāja ir nejūtīga un normāli nefunkcionē. No medikamentiem viņam iedotas ibuprofēna tabletes un ibuprofēna gēls,” stāstīja Navaļnija advokāte Olga Mihailova.

Krievijas opozicionārs Vladimirs Kara-Murza viedokļrakstā laikrakstā “The Washington Post” situāciju apraksta īpaši dramatiski:

“Tā kā viņu nevar apskatīt ārsti, diagnoze nav zināma – taču ticamākie iemesli ietver saspiestu nervu no turēšanas iespiestam ieslodzījuma busiņos un cietuma kamerās, kā arī ilgtermiņa sekas no pagājušā gada indēšanas. Papildus tam Navaļnija ieslodzītāji viņu apzīmējuši kā “tendētu uz bēgšanu” (cilvēku, kurš brīvprātīgi atgriezās Krievijā, lai gan draudēja arests).

Tas nozīmē, ka viņu cietuma sargi pamodina katru stundu naktī, kas nozīmē spīdzināšanu ar miega atņemšanu.”

Mēneša laikā Navaļnijs ieslodzījuma vietās saņēmis jau 10 rājienus. To vidū ir, piemēram, rājiens par to, ka “piecēlās desmit minūtes pirms komandas “celties”! Vai “tikšanās laikā ar advokātiem bija ģērbies “t-kreklā.”

Aiztur arī deputātus

Tikmēr arī pret Navaļnija domubiedriem, kas pagaidām vēl ir brīvībā, tiek izmantotas aizvien bargākas juridiskās metodes – sodi par sadarbību ar organizācijām, kas pasludinātas par nevēlamām, vai par protestu organizēšanu, vai it kā par epidemioloģisko normu neievērošanu. Kā uzskata pilsoniskās organizācijas, tie ir līdz šim atklātākie mēģinājumi panākt, lai šoruden gaidāmajās Krievijas parlamenta vēlēšanās kandidātu sarakstos neparādītos neviens pašreizējās sistēmas kritiķis.

Spilgts piemērs bija nesenais nevalstiskās organizācijas “Atvērtā Krievija” mēģinājums sarīkot forumu ar pašvaldību deputātiem no visas Krievijas, kas ir kritiski pret esošo varu un valdošo partiju “Vienotā Krievija”.

Viena no pasākuma organizētājām, organizācijas “Atvērtā Krievija” pārstāve Tatjana Usmanova sarunā ar LTV raidījumu “Pasaules panorāma”” atceras: “Visi divsimt cilvēki, kas bija zālē, tika aizturēti. Tas ir absolūti jauns un vērienīgs spiediena izdarīšanas veids pret jau ievēlētiem deputātiem.

Mēs visi bijām pārsteigti, šokēti un šausmināti par notiekošo, jo kādreiz varasiestādes arestēja tikai cilvēkus, kas nebija ievēlēti, bez politiskām pilnvarām, jo mūsu valstī ir grūti tikt ievēlētam, attiecīgi – tika aizturēti aktīvisti, aiz kuriem neviens nestāv, kuriem nav politiska atbalsta.”

Piemēram, policijas auto kopā ar Usmanovu tika iespiesta arī Maskavas Domes deputāte Jūlija Gaļamina, kurai šogad tika piespriests divu gadu nosacīts ieslodzījums par nesankcionētu mītiņu organizēšanu. Viņām abām tā pat nebija pirmā reize konkrētajā policijas auto: “Šeit vēl redzama mūsu uzlīme “Apriebies, te bija Putins”, es to uzlīmēju!”

Atbalstītāji gatavojas iziet ielās

Abas tagad gaida kārtējo administratīvo naudas sodu, taču tieši krimināllietas un līdz ar to sodāmība, kļūst par arvien populārāku metodi cīņā ar opozicionāriem. Pēc diviem administratīviem sodiem, trešais var pārvērsties krimināllietā.

”Tad uzreiz ir sods līdz sešiem gadiem ieslodzījumā, un tas jau ir baisi, jo naudu piespriesto naudassodu apmaksai mēs varam savākt no ziedojumiem, atbalsts sabiedrībā tam ir pietiekams un summas ir paceļamas, bet, ja runājam par krimināllietām, protams, tā būs katastrofa, ja vara turpinās šajā virzienā.

Un patiesībā precedenti mūsu organizācijā jau arī bijuši – Anastasijai Ševčenko un Janai Antonovai. Viņām vismaz pagaidām piespriesti nosacīti cietumsodi, bet tik un tā.”

Usmanova ir pārliecināta – pat ja katrs aktīvists netiks sodīts, pret redzamākajiem jau tiek gatavota mapīte ar sagatavotu krimināllietu vajadzības gadījumam. Gaidāms, ka šīs mapītes aktīvi tiks vērtas vaļā vēlāk pavasarī, kad opozicionāri gatavojas kartējām demonstrācijām.

Mājas lapā “Atbrīvot Navaļniju” gatavību iziet ielās pauduši jau vairāk nekā 360 000 iedzīvotāju. Datums vēl nav izsludināts. Organizatori cer uz vismaz pusmiljonu, kas sola līdz šim vērienīgākās demonstrācijas Krievijas mūsdienu vēsturē.

KONTEKSTS:

Kremļa opozicionāru Navaļniju aizturēja janvārī Maskavas lidostā brīdi pēc tam, kad viņš bija atgriezies no Vācijas, kur ārstējās pēc saindēšanas ar "Novičok". Krievijas tiesa nolēma, ka 2014. gadā Navaļnijam piespriestais nosacītais cietumsods jānomaina ar reālu brīvības atņemšanu. Viņu plānots paturēt ieslodzījumā līdz 2023. gada vidum. Navaļnijs un viņa atbalstītāji uzskata, ka apsūdzības ir politiski motivētas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt