Maskavas tiesa atstāj spēkā reālo cietumsodu Navaļnijam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Maskavas tiesa sestdien atzinusi par likumīgu nosacītā cietumsoda nomainīšanu pret reālu brīvības atņemšanu Krievijas opozīcijas politiķim Aleksejam Navaļnijam. Tas nozīmē, ka Krievijas vara plāno viņu paturēt ieslodzījumā vismaz līdz 2023.gada vidum.

ĪSUMĀ:

  • Navaļnijam ieslodzījumā būs jāpavada divarpus gadi.
  • Tuvāko dienu laikā viņu nosūtīs uz koloniju soda izciešanai.
  • Citā lietā viņam piespriests 9500 eiro naudassods par veterāna "apmelošanu".
  • Savā pēdējā vārdā Navaļnijs uzsver, ka tic taisnības uzvarai un kādu dienu "Krievija būs laimīga".
  • Krievijā valdošo varu viņš salīdzina ar cūku, kas negausīgi rij no siles, apzogot tautu.

Sestdien vakarā tajā pašā tiesā tika pasludināts spriedums citā lietā, kurā Navaļnijs bija apsūdzēts par kāda Otrā pasaules kara veterāna "apmelošanu". Tiesa viņam piesprieda 850 000 rubļu (ap 9500 eiro) naudassodu.

Krievijas mediji ziņo, ka tuvāko dienu laikā Navaļnijs tiks nosūtīts uz koloniju soda izciešanai. Parasti tas notiek nedēļas laikā pēc sprieduma pasludināšanas, vēsta "RIA Novosti". Iespējams, viņu varētu nosūtīt uz kādu no Vladimiras apgabala kolonijām Krievijas vidienē, no kurienes pienāk daudz sūdzību par sliktu izturēšanos pret ieslodzītajiem, vēstīja telekanāls "Dožd".

Babuškinas rajona tiesā no rīta tika izskatīta Navaļnija apelācija pret spriedumu apmierināt Krievijas Federālā sodu izpildes dienesta prasību, kas paredzēja viņam 2014.gadā piespriesto nosacīto cietumsodu "Yves Rocher" lietā nomainīt pret reālu trīsarpus gadu cietumsodu.

Tiesa viņam samazinājusi cietumsodu par pusotru mēnesi, ieskaitot mājas arestā pavadīto laiku.

Navaļnijam kolonijā būs jāpavada divi gadi un seši mēneši - cietumsoda termiņš beigsies 2023.gada vasarā.

 

 

“Man ne pārāk patīk vieta, kur atrodos, tomēr man nav nekādas nožēlas par to, ka atgriezos Krievijā, jo es rīkojos pareizi,” savā pēdējā vārdā teica Navaļnijs.

No rīta tiesā bija ieradušies deviņu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vēstniecību pārstāvji, tostarp no Latvijas.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Jaunā Vienotība”) tviterī paudis nosodījumu Maskavas tiesas lēmumam un norādīja, ka tas ir pretrunā ar ECT spriedumu. Ja Krievija nepilda starptautiskās saistības, Eiropas Padomei jāievieš sankcijas pret to, noradīja ministrs.

Pirmās prāvas sākumā Navaļnija advokāte lūdza tiesu viņu atbrīvot atbilstoši Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) trešdienas spriedumam. Saskaņā ar ECT lēmumu Navaļnijs atbrīvojams nekavējoties. Krievija šo prasību noraidīja.

Navaļnijs izmantoja savu pēdējā vārda runu, lai uzsvērtu, ka agri vai vēlu arī Krievijā uzvarēs taisnība. Viņš vērsās pie tagadējās varas pārstāvjiem – tiesnešiem, prokuroriem un policistiem –, rosinot aizdomāties, vai valdošā režīma pretinieku vajāšana tiešām ir tas, ar ko viņi vēlas nodarboties.

“Neticu, ka cilvēki vēlas kļūt par policistiem, lai citiem stāstītu, cik forši ir sadot pa galvu mītiņa dalībniekiem. Mums nav skolēnu, kas ar mirdzošām acīm teiktu: “Kļūšu par FSB darbinieku, lai apsmērētu opozicionāra apakšbikses ar indi!””

Navaļnijs stāstīja, ka bieži saņem vēstules, kas beidzas ar saukli “Krievija būs brīva!”.

“Tas ir lielisks sauklis, bet man šķiet, ka kaut kas vēl pietrūkst. Es vēlos, lai Krievija būtu arī bagāta. Es vēlos, lai mūsu valsts bagātības tiktu sadalītas taisnīgāk. Lai mums būtu normāla veselības aprūpe; lai Krievijas vīrieši nodzīvotu līdz pensijas vecumam, jo pašlaik pusei vīriešu tas neizdodas.”

“Mums jācīnās ne tikai pret to, ka Krievija nav brīva, bet arī pret to, ka daudzējādā ziņā tā ir arī nelaimīga. Mums ir viss, bet mēs esam nelaimīga valsts. Palasiet krievu literatūru – vieni vienīgi nelaimju un ciešanu apraksti. Mēs nekādi nevaram izrauties no šī loka, bet gribas izrauties.

Tādēļ ir jāmaina lozungs: Krievijai jābūt ne tikai brīvai, bet arī laimīgai. Krievija būs laimīga!” savā pēdējā vārdā uzsvēra Navaļnijs.

Pēc dažām stundām viņš vēlreiz stājās tiesas priekšā, lai atbildētu uz apsūdzībām par 95 gadus vecā Otrā pasaules kara veterāna Ignata Artemenko "apmelošanu". Artemenko pērn bija starp personām, kas filmējās reklāmas video, lai atbalstītu Krievijas konstitūcijas grozījumus. Putinam tie ļautu kandidēt vēl uz diviem termiņiem valsts vadītāja amatā. Navaļnijs šajā video redzamos cilvēkus nodēvēja par nodevējiem un apkaunojumu valstij.

Navaļnijam atkal nācās uzstāties ar pēdējo vārdu, ko viņš izmantoja, lai norādītu uz Putina režīma divkosību.

Navaļnijs pavēstīja, ka pēdējo četru gadu laikā sociālās aprūpes dienests veterānam Artemenko kā atbalstu pārtikas iegādei piešķīris 11 000 rubļu (ap 120 eiro). “Lūk, arī visas jūsu rūpes par veterānu, jūs, liekulīgie nelieši!” varas pārstāvjiem pārmeta Navaļnijs. "Ar šo tiesas procesu jūs esat pazemojuši un apvainojuši visus veterānus."

“Viena diena šajā tiesas prāvā izmaksā vairāk, nekā veterāns Artemenko jebkad ir saņēmis no valsts, bet valsts vēl uzdrošinās apgalvot, ka rūpējas par veterāniem.

Šī pretīgā vara eksistē, lai aplaupītu šādus veterānus. No kurienes nauda pilīm? Nauda nerodas no tukša gaisa. Kādu neizārstēja, kādu neizmācīja, kādam nenopirka ratiņkrēslu, kādam neiedeva zāles, lai paši būvētu pilis un Putina sievasmātei pirktu dzīvokļus,” dusmojās Navaļnijs.

“Lai “Vienotās Krievijas” biedri tiktu pie villām Gelendžikā un Francijas dienvidos, kādu nākas apzagt. Un visērtāk ir apzagt veterānus un pensionārus!

Jūsu vara ir pārvērtusies par milzīgu cūku, kas rij no naudas siles. Un kad cūkai saka: “Vispār jau tas pieder mums visiem!”, cūka paceļ galvu un saka: “Bet mēs te veterānus aizsargājam!” Viņiem saka: "Varbūt pietiks zagt?" Bet cūka atkal paceļ savu fizionomiju un saka: "Neļausim pārskatīt Otrā pasaules kara rezultātus!"

KONTEKSTS:

Kremļa opozicionāru Alekseju Navaļniju aizturēja Maskavas lidostā brīdi pēc tam, kad viņš bija ieradies no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc saindēšanas ar "Novičok" 2020. augustā Krievijas pilsētā Tomskā. Viņš paturēts apcietinājumā, jo opozicionārs esot pārkāpis viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumus. 

2. februārī Maskavas tiesa Navaļnijam piemērojusi divu gadu un astoņu mēnešu cietumsodu.  Tiesa lēmusi, ka opozicionārs sodu izcietīs vispārīgā režīma kolonijā.

Apcietinātā Krievijas opozīcijas līdera Navaļnija atbalstītāju demonstrācijās Krievijā aizturēti vairāki tūkstoši cilvēku. Pasaule uz notikušo Krievijā reaģējusi nosodoši. Piemēram, Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels paudis nosodījumu par plašajām aizturēšanām un nesamērīgo spēka pielietošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti