Panorāma

Ukraina gatavojas bargai ziemai

Panorāma

Panorāma

NATO valstis vēlas veidot kopīgu gaisa aizsardzību

NATO Eiropā un Ukrainā stiprinās pretgaisa aizsardzību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

NATO 15 dalībvalstis, tai skaitā Latvija un Lietuva, vienojušās par Eiropas pretgaisa aizsardzības sistēmas izveidi. Vienlaikus plāno sniegt palīdzību Ukrainai, lai tā spētu sevi pasargāt no gaisa triecieniem.

"Eiropas debesu vairoga" idejas autore ir Vācija, un šīs valsts aizsardzības ministre Kristīne Lambrehte kā projekta mērķi minēja "pretgaisa aizsardzības spraugas nosegšanu". Krievijai turpinot karu Ukrainā, Eiropa dzīvo draudīgos laikos, kuros ir daudz izaicinājumu, viņa pauda.

Projekts apvienos dažādas pretgaisa aizsardzības sistēmas, kas paredzētas ballistisko un spārnoto raķešu, kā arī kaujas bezpilota lidaparātu iznīcināšanai.

Vācijas kanclers Olafs Šolcs jau augusta beigās paziņoja, ka sistēma dos labumu visai Eiropai un būs lētāka, jo katrai valstij nebūs jāiegādājas savs bruņojums.

NATO dalībvalstis un tās partneri vienojās turpināt palīdzēt Ukrainai, kuru arī ceturtdien plosīja Krievijas raidītās raķetes. Kā palīdzēt Ukrainai nosargāt debesis, bija viens no NATO aizsardzības ministru sanāksmes galvenajiem sarunu  punktiem.

Un vienošanās ir skaidra: NATO valstis apkopos spēkus un palīdzēs Ukrainai ar pretraķešu aizsardzības sistēmām.

"Ir ļoti svarīgs vēstījums, ko pauduši NATO sabiedrotie, partneri un arī Ukrainas Aizsardzības kontaktgrupa – mēs atbalstīsim Ukrainu tik ilgi, cik vien tas nepieciešams.

Mēs pastiprināsim savu atbalstu un jo īpaši mēs nodrošināsim Ukrainai vairāk pretgaisa aizsardzības sistēmu," uzsvēra NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

"Tas, ko Ukraina prasa un ko mēs varam nodrošināt, ir integrēta pretgaisa aizsardzības sistēma. Tā nekontrolē visu gaisa telpu virs Ukrainas, bet ir paredzēta, lai uzraudzītu prioritāros mērķus, kas Ukrainai jāaizsargā," skaidro ASV Apvienotās štābu priekšnieku komitejas priekšsēdētājs  ģenerālis Marks Millijs.

"Un tas, uz ko mēs skatāmies, ir tuva darbības rādiusa, zema augstuma sistēmas, vidēja diapazona, vidēja augstuma un tad liela attāluma un liela augstuma sistēmas. Un visu to kopums, kas liedz izmantot gaisa telpu Krievijas lidmašīnām un raķetēm."

ASV ģenerālis Millijs norādīja, ka varētu būt vairāki praktiski izaicinājumi, jo nogādāt sistēmas ir viens, bet valstīm būs aktīvi jāsadarbojas, apmācot ukraiņus lietot šīs dažādās sistēmas, no kurām citas ir jaunākas, citas vecākas, bet galvenais ir to darīt saskaņoti.

"IRIS-T" pretgaisa aizsardzības sistēmas iekārta, kādu Vācija ir piegādājusi Ukrainai
"IRIS-T" pretgaisa aizsardzības sistēmas iekārta, kādu Vācija ir piegādājusi Ukrainai

Vācija jau ir nosūtījusi uz Ukrainu "IRIS-T" pretraķešu aizsardzības sistēmu un sola, ka vairākas šādas sistēmas Ukraina saņems arī nākamgad. Par nekavējošu atbalstu no savas puses Briselē paziņoja arī Francija un Lielbritānija.

NATO valstis arī vienojās, ka ir nepieciešams būtiski stiprināt militāro industriju un aktīvi sadarboties, lai nodrošinātu militārā ekipējuma piegādes, kā arī savlaicīgi ražot munīciju un palielināt to krājumus, jo tie ir vajadzīgi gan Ukrainai, gan pašām NATO dalībvalstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti