Rīta Panorāma

ES un NATO līderi diskutēs par krīzi Ukrainā

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Mūžībā devusies Madlēna Olbraita

Mūžībā devusies bijusī ASV valsts sekretāre Madleina Olbraita

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

84 gadu vecumā mūžībā devusies amerikāņu diplomāte Madleina Olbraita, kas bija pirmā sieviete ASV valsts sekretāra (ārlietu ministra) amatā. Olbraitas tuvinieki vēsta, ka viņa mirusi ar vēzi.

Olbraita bija ASV valsts sekretāre Bila Klintona prezidentūras laikā, un viņai bija būtiska loma, veicinot Austrumeiropas valstu pievienošanos NATO aliansei.

90. gadu vidū Olbraita bija ASV vēstniece ANO, bet 1997. gadā Klintons viņai piedāvāja kļūt par ASV galveno diplomāti. Olbraita šajā postenī nostrādāja līdz 2001. gadam.

Pirms viņas apstiprināšanas izskanēja bažas, ka Olbraitas dzimuma dēļ arābu valstis atteiksies ar viņu sadarboties, tomēr Olbraita ar savu profesionālo pieeju jautājumu risināšanai drīz vien apklusināja visus kritiķus.

Olbraita uzskatīja, ka ASV pienākums ir aizstāvēt demokrātiju un cilvēktiesības pasaulē, tādēļ viņa mudināja NATO iejaukties, lai apturētu etnisko tīrīšanu Balkānos.

Olbraita arīdzan atbalstīja Latviju un citas Austrumeiropas valstis ceļā uz pievienošanos NATO.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs norāda, ka Olbraita lieliski izprata Eiropu un bija nelokāma NATO atbalstītāja.

Olbraita pati pēc izcelsmes bija austrumeiropiete, jo dzimusi 1937. gadā Čehoslovākijā. Viņas vecāki bija ebreji, kas pārgāja katoļticībā. 1939. gadā viņas ģimene paspēja aizbēgt uz Angliju, pirms Čehoslovākiju okupēja nacistiskā Vācija.

1948. gadā Madleinas ģimene pārcēlās uz ASV. Čehoslovākijā pie varas bija nākuši komunisti, bet Madleinas tēvs bija komunisma pretinieks, tādēļ uzskatīja, ka nevar atgriezties dzimtenē.

Madleina studēja politikas zinātni, vēlāk ieguva doktores grādu. Viņa strādāja par pasniedzēju Džordžtaunas universitātē, kur specializējās Austrumeiropas pētījumos.

Daudziem palicis atmiņā Olbraitas teiciens: “Ellē ir rezervēta īpaša vieta sievietēm, kas nepalīdz citām sievietēm.”

Olbraita diplomātes darbā pamanījās izmantot savu brošu kolekciju, kurā bija vairāk nekā 200 brošu. Olbraita tās izmantoja kā zīmi, lai nodotu vēstījumu sarunu partneriem. Piemēram, pirms tikšanās ar Irākas vadoni Sadamu Huseinu irākieši bija nosaukuši Olbraitu par “čūsku veceni”, un viņa ieradās uz tikšanos ar Huseinu, piespraudusi pie žaketes čūskas formā veidotu brošu.

2000. gadā, kad Olbraita ieradās Maskavā, lai tiktos ar tolaik jaunizcepto Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, viņa valkāja brošu ar trim pērtiķīšiem, kas simbolizē teicienu “Nedzirdi ļaunu, nerunā ļaunu, neredzi ļaunu”. Olbraita skaidroja, ka tas bijis viņas protests pret cilvēktiesību pārkāpumiem, ko Krievijā valdošais režīms pastrādāja Čečenijā. Putins par to bijis ļoti dusmīgs.

"Putins ir maza auguma un blāvs, tik vēss, ka gandrīz līdzinās reptilim," savās atmiņās rakstīja Olbraita.

23. februārī, dienu pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā, Olbraita laikraksta "The New York Times" slejās rakstīja, ka Putins, sākot uzbrukumu Ukrainai, būs pastrādājis "vēsturisku kļūdu".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti