Migranti iestrēguši starp Baltkrievijas un Polijas robežu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pēdējā laikā daudz vēstīts par migrantiem, pārsvarā no Irākas, kas ar Baltkrievijas varasiestāžu tiešu atbalstu masveidā iesūtīti Lietuvā un Latvijā, bet tikmēr liels spiediens vērsts arī pret Poliju. Savas robežas sargāšanā tā nolēmusi iesaistīt armiju.

Kādas afgāņu migrantu grupas liktenis, kas iestrēgusi starp Polijas un Baltkrievijas robežsargiem, piesaistījis Polijas sabiedrības uzmanību, kā arī kļuvis par politisku konfliktu avotu.

Afgāņi vēlas iegūt patvērumu

Aptuveni 30 cilvēku liela migrantu grupa no Afganistānas joprojām ir iestrēgusi starp Polijas un Baltkrievijas robežu Baltkrievijas pusē, vēsta Polijas mediji. Kā ziņo „Ocalenie Foundation”, poļu nevalstiskā organizācija, kas palīdz bēgļiem un citiem migrantiem, 32 afgāņu grupa vēlas iesniegt Polijā patvēruma pieprasījumu.

Tomēr Polijas robežsargi ir atteikušies ielaist viņus valstī, savukārt Baltkrievijas drošības dienesta darbinieki atsakās ļaut tiem atgriezties Baltkrievijā. Kā norādījusi nevalstiskā organizācija, šie cilvēki ir bijuši uz robežas 11 dienas, bet ceļojuši kopumā 25 dienas.

Afgāņu uzturēšanās vietu apmeklējis Polijas kreiso spēku deputāts Mačejs Konečnijs, kurš, pateicoties savai deputāta imunitātei, spējis aizkļūt līdz cilvēkiem, nogādāt viņiem pārtiku un guļammaisus. Ziņu vietnei „Onet” viņš pastāstījis, ka afgāņi “ēduši augus un dzēruši ūdeni no ezeriem un upēm”.

Aizstāvas no bēgļiem

Uz robežas pēdējā laikā arvien biežāk notikuši mēģinājumi šķērsot to nelegāli. Augustā Polijā no Baltkrievijas nelegāli mēģinājuši iekļūt vairāk nekā 1900 cilvēku. Robežsargiem izdevies nepieļaut vairāk nekā 1100 migrantu iekļūšanu, bet 760 aizturēti un ievietoti slēgta tipa nometnēs.

Polijas aizsardzības ministrs uz robežu nosūtījis karavīrus, kur tie uzcēluši dzeloņstiepļu žogu vairāk nekā 100 kilometru garumā.

Polijas nacionālkonservatīvā valdība joprojām ir stingri pārliecināta, ka robeža ir jāaizsargā no nelikumīgas šķērsošanas. Šīs nedēļas sākumā premjerministra vietnieks paziņoja, ka “Polija 2015. gadā aizstāvējās no bēgļiem un darīs to vēlreiz”.

„Šo cilvēku ielaišana Polijā nav risinājums,” šonedēļ sacīja premjerministrs Mateušs Moraveckis, piebilstot, ka tas tikai mudinātu Baltkrieviju turpināt izmantot migrantus kā instrumentu.

Polijas iekšlietu ministra vietnieks Mačijs Voušiks apgalvojis, ka afgāņu grupa nav īsti bēgļi, bet vienkārši meklē “greznu” dzīvi Eiropas Savienībā. Kā skaidrojis ministra vietnieks, „tie galvenokārt ir jauni vīrieši, kuri ir labi ģērbušies, un nekas neliecina, ka viņiem draud briesmas”.

Specdienesti testē poļu reakciju

Tikmēr aizsardzības ministra vietnieks Marčins Očepa brīdina, ka Baltkrievijas un Krievijas dienesti šajā operācijā testē poļu amatpersonu un sabiedrības reakciju, pārbaudot arī to, kā uz šo problēmu reaģē žurnālisti.

“Tas ir Krievijas dienesta pārbaudījums. Viņi daudz seko “Twitter” un “Facebook” ierakstiem, preses brīfingiem un politiķu aktivitātēm. Viņi izdara secinājumus, kuri politiķi var spēlēt noderīga idiota lomu. Nav šaubu, ka viņu rīcība ir ne tikai pārbaudīt, bet arī radīt argumentus.”

Ārlietu ministrijas pārstāvis Marčins Pšidačs sacīja, ka pret cilvēkiem, kas klaiņo uz Polijas un Baltkrievijas robežas, jāizturas vislabākajā iespējamajā veidā, taču nevar dot piekrišanu tos izmantot kā politisku instrumentu, lai izdarītu spiedienu uz Poliju.

Fonds „Ocalenie” tomēr atzīmē, ka grupas vidū ir sievietes, tostarp 15 gadus veca meitene, kā arī cilvēki, kuriem nepieciešama medicīniskā aprūpe. Nevalstiskās organizācijas, kā arī daži kreisie un liberālie politiķi ir aicinājuši afgāņus uzņemt Polijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti