Meja dodas uz Briseli glābt «Brexit» vienošanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pēc neuzticības balsojuma izturēšanas Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja devusies uz Briseli. Vēl pirms Eiropas Savienības līderu samita viņa tikusies ar vadošiem Eiropas Savienības (ES) politiķiem. Tās tiek sauktas par pēdējā brīža sarunām, lai glābtu “Brexit” vienošanos ar vairāku garantiju izteikšanu strīdīgajos jautājumos.    

ĪSUMĀ:

  • Britu premjerministre Meja iztur neuzticības balsojumu.
  • Meja pēc balsojuma aicināja atjaunot vienotību partijā un valstī.
  • Ceturtdien Meja devās uz Briseli runāt par “Brexit” vienošanos.
  • Britu parlamentā lielākās bažas par pagaidu risinājumu Īrijas un Ziemeļīrijas robežas jautājumā.
  • Jebkādas iespējamās garantijas šajā jautājumā būs vien mutiskas.


Parlaments joprojām uzticas premjerministrei – ar šiem vārdiem pēc ilgstošām un karstām debatēm vismaz uz laiku tika izglābta Terēzas Mejas valdība.

Likums nosaka – neapmierinātie deputāti tagad nevarēs mēģināt viņu gāzt vēl gadu.

Kā kompromisu Meja viņiem piedāvāja pati atkāpties līdz nākamajām vēlēšanām, kas gaidāmas 2022. gadā.  Šī uzvara premjerministrei ir rūgta – aptuveni trešdaļa viņas pašas partijas biedru nobalsoja pret viņu. Tāpēc pirmais, ko premjerministre pēc balsojuma darīja, bija aicināja atjaunot vienotību gan partijā, gan valstī kopumā.

“Pēc šī balsojuma mums nepieciešams panākt britu tautas pieprasīto “Brexit” un uzcelt labāku nākotni mūsu valstij,” uzsvēra Meja.

“Ir nepieciešams tāds “Brexit”, kas izpilda balsojumā lemto – atjauno kontroli pār mūsu naudu, mūsu robežām un mūsu likumiem. Aizsargā mūsu darbavietas, drošību un vienotību. Valsti saliedē, nevis padziļina šķelšanos. Tam ir jāsākas šeit, Vestminsteras politiķiem no visām pusēm sanākot kopā un rīkojoties nacionālo interešu vārdā,” pauda Meja.  

Agri no rīta Terēza Meja jau devās uz Briseli, lai mēģinātu saglābt panākto “Brexit” vienošanos, par kuru nedēļas sākumā tā arī netika balsots britu parlamentā, jo bija skaidrs – pašreizējā redakcijā deputātu vairākums to neapstiprinās.

Brisele likusi noprast, ka par vienošanās nosacījumiem diskusijas vairs nebūs, taču sola kliedēt izteiktās bažas par izvirzīto pagaidu risinājumu jautājumam par izvairīšanos no Īrijas un Ziemeļīrijas robežas atjaunošanas.

Tomēr jebkādas iespējamās garantijas šajā jautājumā būs vien mutiskas, nevis juridiski saistošas, un eksperti norāda – Meja pašreizējā situācijā uz neko daudz nevar cerēt.

“Viņas lielā cerība ir atvest no Briseles sarunām ko tādu, ko varētu parādīt saviem deputātiem. Ņemot vērā Vestminsterā valdošo haosu, šādas garantijas, pēc daudzu domām, ir ļoti vajadzīgas, it īpaši jautājumā par Īrijas robežu. Tomēr cerības, ka Meja varētu no šīm sarunām iegūt ko taustāmu, ir diezgan niecīgas. Es domāju, viņa atgriezīsies parlamentā ar tukšām rokām,” prognozēja politologs Alans Veidžers.

Briselē tematu vidū joprojām ir arī scenārijs par Lielbritānijas izstāšanos bez vienošanās, kuru vismaz vārdos nevēlas neviena puse, taču izslēgt to nevar.

"Brexit" vienošanās pašlaik ir iestrēgusi, jo balsojums par to britu parlamentā ir atcelts. Tikai pēc balsojuma Lielbritānijas parlamentā var sākties "Brexit" līguma ratifikācija dalībvalstīs un notikt arī balsojums Eiropas Parlamentā. Taču Lielbritānijā par "Brexit" vienošanos joprojām ir ļoti liela šķelšanās.

ES ir apņēmības pilna neko nemainīt un, ja būs nepieciešams, gatavoties iespējai, ka Lielbritānija aiziet no bloka bez tālākās sadarbības līguma, kas nav izdevīgi nevienam.

Tālākais scenārijs varētu būt, ka briti lūdz izstāšanās procesa pagarinājumu. Eiropas Savienības Tiesa nesen ir paudusi, ka Lielbritānija, ja vien vēlas, var vienpusēji "Brexit" procesu arī apturēt, bet tas viss ir pašas Apvienotās Karalistes rokās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti