Britu premjere Meja izturējusi neuzticības balsojumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lielbritānijas premjere Terēza Meja izturējusi trešdien, 12. decembrī, vakarā notikušo Konservatīvo partijas neuzticības balsojumu un turpinās vadīt valdību. Taču balsojums nepadara vieglāku premjerministres situāciju, jo "Brexit" plānu arvien kritizē liels skaits parlamentāriešu.

Neapmierinātība pašas vadītajā toriju partijā

Iepriekš Mejas pārstāvētās Konservatīvās partijas deputāti savāca iesniegumus no 48 no 315 deputātiem, kas nepieciešami, lai balsotu par neuzticību partijas līderim. Neuzticības balsojums rosināts saistībā ar Mejas lēmumu atcelt balsojumu par Lielbritānijas un Eiropas Savienības (ES) "Brexit" vienošanos parlamentā, jūtot, ka lēmums tāpat būs negatīvs.

Tas, ka Mejas pašas vadītajos torijos jau sen valda neapmierinātība par viņas darbu un ir šķelšanās pašas partijas rindās par to, vai un kādam "Brexit" būt, nav noslēpums. Taču viņas solis atsaukt parlamenta balsojumu par "Brexit" vienošanos pielika punktu.

"Premjerministres piedāvātā "vienošanās" ir tik slikta, ka to nevar uzskatīt ne par ko citu, kā skaidri pausto solījumu nodevību,"

bija sacīts viena no kritiskākajiem konservatīvo deputātiem Ouena Patersona vēstulē, ko ir publiskojis "Brexit" atbalstošais izdevums "Telegraph". Taču daudzi viņas partijas biedri Meju arī strikti aizstāvēja, sakot, ka pašlaik neredz labāku vadītāju.

Jauns neuzticības balsojums – ne ātrāk kā pēc gada

Parlamenta apakšpalātas deputāti no Konservatīvās partijas par neuzticību Mejai balsoja trešdien vakarā. Lai Meja paliktu amatā, viņai bija jānodrošina 159 balsis, kas ir puse, plus viena balss no 317 "konservatīvo" deputātu kopuma.

No tiem 200 pauda uzticību Mejai partijas vadībā, bet 117 balsoja par neuzticības izteikšanu. Rezultāts sagaidīts ar skaļiem aplausiem.

Ja vairākums aizklātajā balsojumā izteiktos pret Meju, viņai būtu jāpamet ne tikai partijas līdera postenis, bet arī premjeres amats. Savukārt, ja viņa iztur neuzticības balsojumu, to nevarēs atkārtoti pieprasīt viena gada laikā.

Pametīs amatu pirms vēlēšanām 2022.gadā

Pirms balsojuma parlamentā izvērtās ilgstošas debates.

Meja savā uzrunā apsolījusi pamest Konservatīvās partijas līdera amatu vēl pirms 2022. gadā paredzētajām parlamenta vēlēšanām.

Otrdien, 11.decembrī, apmeklējot Eiropas galvaspilsētas, Meja vēl mēģināja panākt "Brexit" līguma pielāgošanu, bet trešdien viņai par to bija plānotas sarunas Īrijas galvaspilsētā Dublinā, taču braucienu nācās atcelt.

 

Par spīti plašajai kritikai, daudzi ministri premjerei tomēr pauduši atbalstu. Kā izteicās Mejas valdības pārstāvji, viņai pašlaik jāveic vissmagākais darbs, turklāt sacensība par jauno kabinetu Lielbritānijai šobrīd ir vajadzīgas vismazāk.

Meja, kura ieņēma Lielbritānijas premjerministres amatu drīz pēc "Brexit" referenduma, sastapās ar asu kritiku par viņas priekšlikumu nosacījumiem, uz kuriem Lielbritānija izstājas no ES.

Kas gaidāms tālāk?

"Brexit" vienošanās pašlaik ir iestrēgusi, jo balsojums par to britu parlamentā ir atcelts. Tikai pēc balsojuma Lielbritānijas parlamentā var sākties "Brexit" līguma ratifikācija dalībvalstīs un notikt arī balsojums Eiropas Parlamentā. Taču Lielbritānijā par "Brexit" vienošanos joprojām ir ļoti liela šķelšanās.

ES ir apņēmības pilna neko nemainīt un, ja būs nepieciešams, gatavoties iespējai, ka Lielbritānija aiziet no bloka bez tālāka sadarbības līguma, kas nav izdevīgi nevienam.

Tālākais scenārijs varētu būt, ka briti lūdz izstāšanās procesa pagarinājumu. Eiropas Savienības Tiesa nesen ir paudusi, ka Lielbritānija, ja vien vēlas, var vienpusēji "Brexit" procesu arī apturēt, bet tas viss ir pašas Apvienotās Karalistes rokās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti