Meja nepanāk ES līderu piekāpšanos «Brexit» vienošanās jautājumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja tikusies ar vairākiem Eiropas Savienības līderiem, lai apspriestu iespēju mainīt “Brexit” vienošanos. Viņa saņēmusi vienīgi solījumu par atbalstu debatēs ar skeptiski noskaņotajiem britu parlamenta deputātiem.

Vācijas kanclere Angela Merkele pēc tikšanās norādīja, ka neredz iespēju atsākt sarunas par “Brexit" vienošanos un to mainīt. Jebkāds līgums par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības arī jāslēdz ar bloku, nevis atsevišķām dalībvalstīm.

Savukārt Meja pēc Eiropas apmeklējuma atzina, ka arī Nīderlandes premjerministrs Marks Rite un Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers pauduši līdzīgu viedokli.

Tikmēr valdošajā britu konservatīvajā partijā turpinās diskusijas par iespējamo neuzticības izteikšanu premjerei. Britu raidorganizācija BBC ziņo, ka, iespējams, jau savāktas nepieciešamās 48 deputātu balsis.

KONTEKSTS: 

Meja šonedēļ atlikusi britu parlamentā paredzēto balsojumu par vienošanos, lai izvairītos no zaudējuma un Eiropas līderiem lūgtu garantijas attiecībā uz Ziemeļīrijas un Īrijas robežu. Briselē kategoriski noraida iespēju pārskatīt esošo izstāšanās vienošanos, taču pauž gatavību mēģināt palīdzēt Mejai to saglābt britu parlamentā. Attiecībā uz balsojumu britu parlamentā, tagad tas notiks ne vēlāk kā 21. janvārī, paziņoja Mejas birojs.

Iepriekš ES Tiesa atzina, ka Lielbritānijai ir tiesības vienpersoniski atsaukt paredzēto izstāšanos no Eiropas Savienības. Turklāt “Brexit” atsaukšana nekādā veidā neietekmētu Lielbritānijas turpmāko dalību 28 valstu blokā. 

2016. gada jūnijā 52% iedzīvotāju referendumā nobalsoja par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. Valdība oficiālo pieteikumu par aiziešanu no ES iesniedza 2017. gada martā, bet Lielbritānijas izstāšanās sarunas no ES sākās 2017. gada jūnijā. Lielbritānijas izstāšanās no ES plānota 2019. gada 29. martā. Tomēr vienošanās paredz pārejas periodu līdz 2020. gada beigām. Tas ir nepieciešams, lai abas puses varētu vienoties par turpmāko attiecību modeli. Šajā laikā spēkā paliks esošā kārtība

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti