Mēģina atdzīvināt diskusijas par maternitātes atvaļinājumu garumu ES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Eiropas Savienībā (ES) sākušies strīdi par ES lomu maternitātes atvaļinājuma noteikšanā. Jau piekto gadu Eiropas institūcijas nespēj vienoties par 18 nedēļu maternitātes atvaļinājuma noteikšanu visai ES, un šobrīd Eiropas Komisija (EK) iestrēgušo direktīvu vēlas atmest. Tomēr Eiropas Parlaments (EP) pagājušajā nedēļā aicināja dalībvalstis atsākt sarunas.

1990. gadu sākumā ES pieņēma direktīvu, kas noteica mātēm vismaz 14 nedēļu ilgu maternitātes atvaļinājumu. Pirms pieciem gadiem EP balsoja par tā pagarināšanu līdz 18 nedēļām, tomēr direktīva joprojām nav spēkā, jo visu šo laiku nav panākta vienošanās ar ES Padomi, kuru sastāda dalībvalstu ministri.

Tā kā likumprojekts ir iestrēdzis jau vairākus gadus, EK vēlas to atmest. Lai tas nenotiktu, pagājušajā nedēļā EP pieņēma rezolūciju, aicinot dalībvalstis atgriezties pie sarunu galda.

Sociālistu un demokrātu grupas pārstāve deputāte Marija Arena no Beļģijas direktīvas iestrēgšanā vaino Eiropas Padomi, kas neesot pat varējusi vienoties par savu pozīciju.

„Mums ir zināma EK nostāja un EP nostāja, taču kopš 2010. gada mēs neesam saņēmuši nekādu ES Padomes viedokli. Mēs to joprojām gaidām. Vairākus mēnešus mēs ar viņiem par to mēģinājām runāt, bet tas bija neiespējami. Šobrīd viņi ir vienojušies vispār nelemt par maternitātes atvaļinājumu Padomē,” teica Arena.

Viņa cer, ka EK direktīvu neizmetīs, un tā varētu atgriezties Padomes dienas kārtībā Luksemburgas prezidentūras laikā, kas pārņems prezidējošās valsts stafeti no Latvijas gada otrajā pusē. Tikmēr citi EP deputāti uzskata, ka ES nebūtu jāiejaucas tādās lietās kā maternitātes pabalsti. Kā uzskata Džūlija Girlinga no Eiropas Konservatīvo un reformistu grupas, atvaļinājuma garums būtu jānosaka pašām dalībvalstīm. „Katras ES dalībvalsts ekonomika darbojas mazliet citādāk. Kaut vai paskatieties uz iekšzemes kopproduktu vai algu līmeni, visus citus ieguvumus strādājošajiem. Nav taisnība, ka cilvēki būs labākā situācijā, ja notiks izlīdzināšana. Vairākas ES valstis piedāvā garākus maternitātes atvaļinājumus par 20 nedēļām,” norāda Girlinga.

Viņai piekrīt arī Eiropas Tautas partijas grupas deputāte Anna Marija Koraza Bilta no Zviedrijas. „Starp dalībvalstīm pastāv milzīgas atšķirības attiecību uz pieņemtajām ģimeņu politikām, atšķiras arī tradīcijas. Un nevar būt tā, ka viens der visiem,” pauž Bilta. „Tāpēc ir ļoti labi runāt par grūtnieču, ar krūti barojošu māmiņu un vienkārši māmiņu drošību, taču atkārtoju, ka veselības sistēma vairāk ir valstu jautājums, un, manuprāt, dalībvalstu ziņā ir noteikt, cik nedēļas ilgs maternitātes atvaļinājums,” uzsver eiroparlamentāriete.

Šobrīd maternitātes atvaļinājuma ilgumi ES krasi atšķiras. Horvātijā tas ir 14 nedēļas ilgs, taču Beļģijā maternitātes atvaļinājumi var ilgt pat gadu.

Tikmēr Latvijā parasti maternitātes pabalsti tiek maksāti 16 nedēļas, taču atsevišķos gadījumos – līdz 20 nedēļām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti