Saeimas deputāte, Nevienlīdzības mazināšanas apakškomisijas priekšsēdētāja Zane Skujiņa-Rubene skaidroja iemeslu, kāpēc jautājumu skatīja apakškomisijā – tas bija māmiņas ziņojums par vēlmi strādāt, to apvienojot ar vecāku pabalsta saņemšanu. "Būtu ieguvums, ja mammas atgrieztos darba tirgū, kamēr bērns guļ vai pavada laiku kopā ar tēti."
Darba attiecību pārrāvums un materiālais zaudējums ir aspekti, kas skar vecākus, esot bērna kopšanas atvaļinājumā.
Vecāku pabalsts ir sociālās apdrošināšanas pabalsts, lai daļēji segtu zaudējumus, kas ģimenei ir, kad tajā ienāk mazulis. Šobrīd var strādāt un saņemt 50% no vecāku pabalsta, skaidroja Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Inese Upīte.
Plāno, ka pabalstu varēs saņemt 75% apmērā.
Zane Skujiņa-Rubene skaidro, ka sociālās iemaksas ir milzīgs slogs uz valsts budžetu, tā būtu liela izmaksu summa, ja paceltu uz 75% samaksu no vecāku pabalsta strādāšanas gadījumā, esot bērna kopšanas atvaļinājumā.
"Mammamuntetiem.lv" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa uzsvēra, ka lielākā daļa vecāku nedzīvo pārbagātībā, meklē papildu iespējas, arī slēpj savus ienākumus.
Divu bērnu mamma Ance dalās ar savu pieredzi: "Ir oficiāla darbavieta, kur saņemu algu, es esmu arī pašnodarbinātā, ienākumi nav regulāri. Man ir divu bērnu kopšanas atvaļinājumu pieredze. Pēdējā reizē atsāku darbiņus, kad mazajam bija trīs mēneši. Rakstu projektus biedrībām un privātpersonām. Samaksu noformējot, līgumu vai rēķinus rakstīja vīram vai radiniekiem. Būtu labi atcelt ienākumu limitu, lai nav jārēķina, kurā mēnesī kādi ienākumi."
Igaunijā vecāki, esot bērnu kopšanas atvaļinājumā, var saņemt algā līdz 2000 eiro mēnesī, kā arī saņemt bērna kopšanas pabalstu.
Inese Upīte skaidro: "Lai ko tādu izdarītu Latvijā, jāatrod līdzekļi. Jāpārskata pabalstu apjoms vai izmaksu ilgums. Pētījumi liecina, ka pabalsts neveicina dzimstību. Ja, esot bērnu kopšanas atvaļinājumā, saņem pilnu algu un pabalstu, tad pabalstam vairs nav jēgas."