Panorāma

No 2. oktobra dubultosies “Rīgas siltuma” tarifs

Panorāma

Krievija neatsāk gāzes piegādi pa “Nord Stream 1” cauruļvadu

Maskavā apglabāts Mihails Gorbačovs

Maskavā simtiem cilvēku atvadās no pēdējā PSRS līdera Gorbačova

Maskavā sestdien, 3. septembrī, apglabāts pēdējais PSRS līderis Mihails Gorbačovs, kurš šonedēļ aizgāja mūžībā 91 gada vecumā. Uz publisko atvadu ceremoniju ieradās simtiem cilvēku, lai atvadītos no līdera, kura reformas pietuvināja Padomju Savienības sabrukumu.  Krievijas prezidents Vladimirs Putins bēres neapmeklēja, aizbildinoties ar aizņemtību.

Atvadīšanās no pēdējā PSRS līdera Gorbačova sestdien notika Maskavas Arodbiedrību namā, kas atrodas netālu no Kremļa. Gorbačovs šonedēļ 91 gada vecumā pēc smagas un ilgstošas slimības mira Centrālajā klīniskajā slimnīcā Maskavā.

Lai atvadītos no līdera, kura sāktās reformas pietuvināja Padomju Savienības sabrukumu, Arodbiedrību namā ieradās daudz cilvēku. Ārpusē uz ielas jau no rīta veidojās simtiem cilvēku gara rinda. Daudzi šeit pauda sajūtu, ka līdz ar Gorbačova aiziešanu mūžībā noslēgusies arī ēra.

"Es atnācu atvadīties no Gorbačova ēras. Kad viņš bija pie varas, es biju jauna. Tie bija pārmaiņu laiki, vēsture lauza cilvēku likteņus. Diemžēl tas ietekmēja arī manu dzīvi, laiku, kad viņš bija pie varas - visi šie pagrieziena punkti, pārtikas trūkums, bezdarbs. Tagad es vienkārši atnācu atvadīties no cilvēka, kurš atstāja pēdas vēsturē," stāstīja Maskavas iedzīvotāja Jeļena.

"Viss, uz ko cerējām, kad pie varas nāca Mihails Gorbačovs, šīs brīvības sēklas, tagad tas ir iedzīts zemē, un tas viss ir ļoti skumji. Atvadīšanās no viņa ir atvadas no visām mūsu cerībām," atzina Maskavas iedzīvotāja Marina.

Lai arī ar bēru organizēšanu nodarbojas prezidenta administrācijas protokola dienests, tās nav valsts bēres. Kā pavēstīja Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, Gorbačova bērēs būs "valsts bēru elementi", arī goda sardze. Kā ceturtdien pavēstīja "Gorbačova fonda" preses dienests, atvadas no Gorbačova Arodbiedrību namā saīsinātas no četrām stundām uz divām.

Atvadīties no pēdējā Padomju Savienības prezidenta Gorbačova ieradušies daudzi. Atvadīties atnāca arī vairāki pazīstami cilvēki, tostarp bijušais Krievijas prezidents, Krievijas Drošības padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Medvedevs, dziedātāja Alla Pugačova, Ungārijas premjers Viktors Orbāns.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins bērēs nepiedalījās, Kremlim aizbildinoties ar viņa darba grafiku. Putins iepriekš apmeklēja slimnīcu, kur nomira Gorbačovs, un tur nolika ziedus pie viņa zārka. Gorbačova reformas noveda pie PSRS sabrukumu, ko Putins vēlāk nosauca par "20. gadsimta lielāko ģeopolitisko katastrofu".

Ņemot vērā Krievijas iebrukumu Ukrainā un sankcijas, uz bērēm nav ieradušies arī vadošie Eiropas politiķi, izņemot Ungārijas premjeru Orbānu, kurš bijis kritisks pret rietumvalstu sankcijām pret Krieviju. Viņš pie Gorbačova zārka nolika ziedus. Ieradās arī ASV vēstnieks Krievijā Džons Salivans.

Pēc publiskās atvadu ceremonijas zārks tika iznests no Arodbiedrību nama. Priekšgalā ar Gorbačova ģīmetni Dmitrijs Muratovs – Nobela Miera prēmijas laureāts un laikraksta "Novaya Gazeta" galvenais redaktors.

Pēc atvadu ceremonijas Gorbačovs apglabāts galvaspilsētas Novodevičjes kapos līdzās sievai Raisai.

Gorbačovs nomira otrdien 91 gada vecumā pēc ilgas smagas slimošanas.

Gorbačovs bija pēdējais Padomju Savienības Komunistiskās partijas (PSKP) Centrālkomitejas ģenerālsekretārs. Viņš stājās šajā amatā 1985. gadā un uzsāka tā saukto pārbūvi - politiskas un ekonomiskas reformas padomju sabiedrības demokratizēšanai. No 1990. līdz 1991. gadam viņš bija arī Padomju Savienības prezidents.

Gorbačovs bija cilvēks, kuru vēsturē atcerēsies ļoti pretrunīgi. Daži viņu slavē par demokratizācijas aizsākšanu, citi uzskata, ka viņa rīcība noveda pie 90. gadu patvaļas un nabadzības, kā arī pie nevainīgu cilvēku nāves. Viņš saņēma Nobela Miera prēmiju par to, ka sekmēja Aukstā kara beigas un dzelzs priekškara krišanu starp Austrumiem un Rietumiem. Savā valstī Krievijā viņš nebija mīlēts, jo tika vainots PSRS sabrukumā. Lietuvā viņu uzskata par noziedznieku, kurš sūtīja tankus pret neatkarības aizstāvjiem.

Gorbačovs mūža nogalē pētīja Krievijas un pasaules vēstures problēmas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti