Lukašenko sola īstenot ļoti stingru politiku, lai stabilizētu situāciju Baltkrievijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Baltkrievija ir pateicīga ārvalstīm par pausto atbalstu, taču aicina tās ievērot Baltkrievijas suverenitāti. Ar šādu paziņojumu piektdien klajā nāca prezidenta amata kandidāte Svetlana Tihanovska savā pirmajā preses konferencē pēc izceļošanas uz Lietuvu. Tikmēr Baltkrievijas pašreizējais prezidents Aleksandrs Lukašenko uzsvēris, ka jaunizveidotā Koordinācijas padome ir tik vien kā skaists nosaukums, jo jau tagad darbojas vairākas trimdas valdības.

ĪSUMĀ:

  • Tihanovska ir pateicīga ārvalstīm par pausto atbalstu, taču aicina tās ievērot Baltkrievijas suverenitāti.
  • Tihanovska aicina pašreizējā režīma pretiniekus uz vēl lielāku saliedētību.
  • Koordinācijas padomes līderiem Baltkrievijas Izmeklēšanas komitejā šodien prasītas liecības krimināllietā par mēģinājumiem sagrābt varu valstī.
  • Lukašenko paziņojis, ka Tihanovska ir devusies uz ārzemēm ar viņa palīdzību.
  • Lukašenko uzsvēris, ka tik ilgi, kamēr būs prezidents, viņš īstenošot ļoti stingru politiku, lai stabilizētu situāciju valsts iekšienē.
  • Baltkrievijas ārlietu ministrs aicinājis savus kolēģus Eiropas Savienībā atteikties no idejas par sankciju piemērošanu Minskai.

Lukašenko sola īstenot ļoti stingru politiku, lai stabilizētu situāciju Baltkrievijā
00:00 / 03:16
Lejuplādēt

Drīz būs apritējušas jau divas nedēļas kopš plašajām protesta akcijām Baltkrievijā. Šis rīts sākās ar vairāku jaunizveidotās Koordinācijas padomes līderu viesošanos Baltkrievijas Izmeklēšanas komitejā, kur viņiem tika prasītas liecības krimināllietā par mēģinājumiem sagrābt varu valstī. Tieši šādi tiek traktēta Koordinācijas padomes izveide.

Taču ar vislielāko nepacietību tika gaidīta prezidenta amata kandidātes Svetlanas Tihanovskas pirmā preses konference Lietuvā. Pirms tās viņa īpašā video paziņojumā vērsās pie visiem streikojošajiem strādniekiem, aicinot viņus nepakļauties iebiedēšanai no varas iestāžu puses, kā arī aicinot pašreizējā režīma pretiniekus uz vēl lielāku saliedētību. Šo vēstījumu viņa pauda arī pašā preses konferencē, kurā uzrunāja arī citas valstis, kuras šobrīd atbalsta Baltkrieviju.

"Šīs Koordinācijas padomes izveide ir vērsta uz to, lai uzsāktu sarunas par mierīgu varas nodošanu jaunu, brīvu un caurskatāmu vēlēšanu ceļā. Mēs aicinām visas rūpnīcas un fabrikas, kurās ir izsludināts streiks, izveidot savas streika komitejas, ar kurām varētu sarunāties mūsu Koordinācijas padome. Ar šīs padomes palīdzību mēs sarunājamies ar streikotājiem. Es arī vēlos pateikties visām valstīm, kuras ir izteikušas savu atbalstu Baltkrievijā notiekošajam un kuras atbalsta baltkrievu centienus aizstāvēt savas tiesības. Bet es aicinu visas valstis cienīt mūsu valsts suverenitāti," sacīja Tihanovska.

Nenoliedzami, ar šādu paziņojumu Svetlana Tihanovska ir centusies uzsvērt, ka Baltkrievijā notiekošie procesi, pirmkārt, ir Baltkrievijas iekšējā lieta, cenšoties kliedēt apgalvojumus par ārējo spēku iejaukšanos. Svetlana Tihanovska arī paziņojusi, ka noteikti atgriezīsies Baltkrievijā tad, kad jutīsies tur droši, bet par iespējamo viņas kandidēšanu ierosinātajās jaunajās vēlēšanās runāt vēl esot pāragri.

Tikmēr Svetlanas Tihanovskas paziņojumus šodien komentējis arī Aleksandrs Lukašenko, kurš paziņojis, ka viņa ir devusies uz ārzemēm ar viņa palīdzību. Patiesībā Tihanovsku esot apvārdojusi, piemēram, Lietuvas Ārlietu ministrija un specdienesti, un tieši tāpēc arī viņa esot sākusi nākt klajā ar paziņojumiem. Pēc Lukašenko vārdiem jaunā Koordinācijas padome esot skaists nosaukums, taču jau tagad esot vismaz piecas trimdas valdības, sākot ar Varšavu un beidzot ar Ameriku. Tāpat

Lukašenko uzsvēris, ka tik ilgi, kamēr viņš būs prezidents, viņu varot nosodīt vai nenosodīt, bet viņš īstenošot ļoti stingru politiku, lai stabilizētu situāciju valsts iekšienē.

Arī Baltkrievijas ārlietu ministrs Vladimirs Makejs šodien uzrunājis savus kolēģus Eiropas Savienībā, aicinot atteikties no idejas par sankciju piemērošanu Minskai. Pēc Makeja vārdiem, Baltkrievija pašlaik piedzīvo pārmaiņu posmu un tam labāk iziet cauri ar Eiropas palīdzību, nevis ar mēģinājumiem piespiest, vai pielietojot dažādas politiskas, finansiālas un citas ietekmes sviras.

Šodien arī kļuva zināms, ka, piemēram, Latvija un Igaunija ieviesīs individuālas sankcijas pret Baltkrievijas amatpersonām, kuras ir atbildīgas par prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu un pārmērīga spēka lietošanu pret miermīlīgu protesta akciju dalībniekiem Baltkrievijas pilsētu ielās.

KONTEKSTS:

Pēc 9. augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā nerimst protesti un streiki. Saskaņā ar Baltkrievijas Centrālās vēlēšanu komisijas sniegto informāciju, ilggadējais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska - 10,1%.

Opozīcija uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti, un vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi Tihanovska.

Protestētāji pieprasa autoritārā prezidenta Aleksandra Lukašenko atkāpšanos un jaunu vēlēšanu rīkošanu.

Izkliedējot demonstrācijas, varas iestādes sākotnēji pielietoja spēku un aizturēja tūkstošiem protestētāju, kas milicijas aizturēšanas izolatoros pakļauti necilvēcīgiem apstākļiem un vardarbībai.

Eiropas Savienība (ES) neatzīst Baltkrievijā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātus. Tāpat ES ir gatava ieviest sankcijas pret personām, kuras atbildīgas par vardarbību Baltkrievijā un vēlēšanu rezultātu viltošanu.

Varas pārejas nodrošināšanai Baltkrievijā izveidota Koordinācijas padome. Pirmajā padomes sēde pieņemta rezolūcija. Tajā tiek pieprasīts izbeigt vardarbību, atbrīvot politieslodzītos un atzīt 9. augusta vēlēšanas par nenotikušām.

Svetlana Tihanovska pašlaik atrodas Lietuvā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti