Lukašenko režīms mēģina iznīcināt Baltkrievijas neatkarīgās preses paliekas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Jau otro dienu Baltkrievijas tiesībsargājošās iestādes turpina pārbaudes un kratīšanas pie vairākiem neatkarīgiem mediju izdevumiem un žurnālistiem. Tas tiek skaidrots ar nepieciešamību atbrīvot valsti no “radikāli noskaņotām personām”.

Savukārt cilvēktiesību aktīvisti uzsver, ka šis ir valdošā režīma mēģinājums iznīcināt pēdējās brīvās preses paliekas Baltkrievijā.

Par nopietnu vēršanos pret Baltkrievijas neatkarīgajiem medijiem var runāt kopš brīža, kad valstī tika bloķēts lielākais un populārākais ziņu portāls “TUT.by”. Toreiz tika apgalvots, ka portāla vadība ir izvairījusies no nodokļiem, kā arī publicējusi informāciju, kas nopietni apdraud valsts drošību.

Vairāki šī portāla žurnālisti par savu tiešo darba pienākumu pildīšanu ir ieslodzīti vai aizturēti, citi kolēģi ir izveidojuši jaunu interneta vietni “Zerkalo.io”, kurā turpina vēstīt par Baltkrievijā notiekošo.

Nu jau otro dienu Baltkrievijas Valsts drošības komitejas darbinieki veic reidus pie neatkarīgajiem žurnālistiem. Kā paziņojis KGB izmeklēšanas departamenta vadītājs Konstantīns Bičeks, notiek plaša operācija ar mērķi atbrīvot valsti no “radikāli noskaņotām personām”.

Vislielāko rezonansi izpelnījusies drošībnieku vizīte vecākajā no Baltkrievijas mediju izdevumiem “Naša Ņiva”. Tā galvenais redaktors Jegors Martinovičs un vēl trīs cilvēki tiek turēti aizdomās par “masu nekārtību rīkošanu”. Arī pats portāls Nn.by ir bloķēts, jo tajā esot izvietota aizliegta informācija.

Šodien pārbaudes un kratīšanas notikušas pie daudziem Brestas apgabala izdevumiem un žurnālistiem. Vairums pārbaudīto žurnālistu izvirzītas apsūdzības par vieniem un tiem pašiem apsūdzības punktiem – par masu nekārtībām un sabiedrisko kārtību traucējošo pasākumu rīkošanu vai dalību tajās. Kopumā ir saņemtas ziņas par vairāk nekā 30 aizturētajiem žurnālistiem.

Kā norāda Starptautiskā Cilvēktiesību federācija un Baltkrievijā vairs nereģistrētā cilvēktiesību aizstāvības grupa “Vjasna”, Aleksandra Lukašenko režīms pašlaik cenšas iznīcināt visu, kas Baltkrievijā palicis pāri no neatkarīgās preses.

Cilvēktiesību aktīvisti arī aicinājuši starptautisko sabiedrību izlēmīgi reaģēt uz Baltkrievijā notiekošo.

Eiropas Savienība jau nosodījusi vēršanos pret neatkarīgajiem masu saziņas līdzekļiem Baltkrievijā, pieprasot to izbeigt. Kā paziņojis Eiropas ārpolitikas dienesta pārstāvis Peters Stano, Baltkrievijā vairs nav runa tikai par vārda brīvības pārkāpšanu, bet arī par valsts saistībām attiecībā uz ANO un EDSO starptautisko tiesību normu ievērošanu.

KONTEKSTS:

Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā nerimst kopš 2020. gada augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasa viņa atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijā ielās izgāja simtiem tūkstošiem cilvēku. Protesti turpinās joprojām, bet daudz mazākos mērogos, daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm.

2021. gada 23. maijā Lukašenko režīms piespieda nolaisties Minskā lidsabiedrības "Ryanair" lidmašīnu, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu. Operācijas mērķis bija apcietināt opozīcijas aktīvistu Romānu Protaseviču. Pēc šī incidenta Eiropas Savienība pastiprināja sankcijas pret Baltkrievijas režīmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti