Lietuvā ar Covid-19 inficējusies jaunā Seima spīkere

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jaunās Lietuvas valdības veidošanu un parlamenta darbu ietekmējis jaunais koronavīruss. Ar to inficējusies jaunā Seima spīkere Viktorija Čmilīte-Nīlsena. Izolācijā būs jādodas un Covid-19 tests jāveic arī konservatīvo spēku līderei Ingrīdai Šimonītei, kurai uzticēta jaunā Ministru kabineta izveide. Vakar Lietuvā atklāts līdz šim augstākais inficēto skaits.

Covid-19 Lietuvā liek šķēršļus gludam varas maiņas procesam pēc pagājušajā mēnesī notikušajām vēlēšanām. Tajās uzvarēja līdz tam opozīcijā bijušie konservatīvie spēki, paverot iespēju veidot jaunu valdību ar divām liberālām partijām.

Seima priekšsēdētājas amatā apstiprināta Liberāļu kustības politiķe, 37 septiņus gadus vecā šaha lielmeistare un četru bērnu māte Viktorija Čmilīte-Nīlsena. Tagad viņai atklāta inficēšanās ar Covid-19 pēc tam, kad trīs citiem liberāļu politiķiem bija konstatēta saslimšana un apzinātas viņu kontaktpersonas testu veikšanai. Seima spīkere devusies pašizolācijā un jūtoties labi – saslimšanas simptomu neesot.

Vienlaikus pašizolācijā tagad jādodas arī virknei citu politiķu, tostarp konservatīvo spēku līderei Ingrīdai Šimonītei, kurai tikai dažas stundas pirms šīm ziņām tika uzticēta jaunās Lietuvas valdības veidošana:

“Es Lietuvas premjerministres amatam izvirzu Ingrīdas Šimonītes kandidatūru.

Jau šodien mums nekavējoties jāapvieno spēki, lai apturētu Covid-19 infekciju. Mums jāstrādā kopā, lai samazinātu negatīvo pandēmijas ietekmi uz mūsu veselības aprūpes sistēmu, ekonomiku, kā arī kultūru un citiem visvairāk skartajiem sektoriem,” sacīja Lietuvas prezidents Gitans Nausēda.

Pēc šīm ziņām aizejošais veselības ministrs Aurēlijs Veriga aicinājis savus politiskos konkurentus – jauno centriski labējo koalīciju – apturēt parlamenta darbu vismaz uz divām nedēļām, lai ievērotu visus drošības pasākumus. Iepriekš viņš arī paziņoja, ka viens no aizejošās valdības pēdējiem lēmumiem būs ārkārtējās situācijas pagarināšana Lietuvā vēl vismaz uz trīs nedēļām.

Prezidents tikmēr aicinājis parlamentu strādāt attālināti: “Ja ir apdraudēta mūsu galvenā demokrātiskā institūcija, parlaments, tad nav šaubu, ka Seima deputātiem pirmajiem būtu jāsajūt atbildība par to, kādu risku viņi rada apkārtējo kolēģu veselībai. Un, ja ir kaut mazākās aizdomas, ka tas var kļūt bīstami, attālinātais darbs nav nekāda problēma, mēs visā valstī plaši izmantojam iespējas strādāt attālināti, un to var darīt arī Seims.”

Aizvadītajā diennaktī Lietuvā konstatēts līdz šim augstākais inficēšanās gadījumu skaits ar Covid-19 – 2272. Kopumā Lietuvā ar Covid-19 inficējušies aptuveni 40 tūkstoši cilvēku, no kuriem 10 tūkstoši izveseļojušies. Miris 341 cilvēks.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) pērnā gada nogalē. PVO 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Dažus mēnešus vēlāk – vasarā – Eiropā bija vērojama infekcijas izplatības mazināšanās, kas ļāva atcelt virkni stingro ierobežojumu. Tomēr septembra vidū PVO brīdināja, ka Eiropai rudens mēnešos būs jāsaskaras ar Covid-19 koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti