Panorāma

Kijiva cer uz jaudīgākiem ieročiem

Panorāma

Panorāma

59 % eiropiešu – liekais svars, kas vēl pieaudzis Covid laikā

Liekais svars – 59% eiropiešu; pandēmija situāciju pasliktinājusi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Eiropā ik gadu vairāk nekā 1,2 miljonus nāves gadījumu izraisa liekais svars un aptaukošanās, teikts Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ziņojumā.  Organizācija izrēķinājusi, ka 59% no visiem eiropiešiem dzīvo ar lieko svaru vai aptaukošanos. Covid-19 pandēmijas laikā noteiktie ierobežojumi situāciju ir tikai pasliktinājuši.

Pandēmijas laikā noteiktie ierobežojumi nozīmēja, ka daudzu eiropiešu jau tā mazkustīgais dzīvesveids kļuva vēl mazkustīgāks, daudziem samazinājās fiziskās aktivitātes. 

"Jo lielāka ir aptaukošanās izplatība, jo augstāka ir mirstība no Covid-19. Un tas ir patiešām krasi redzams – ja paskatās uz valstīm, kurās aptaukošanās un liekā svara izplatība kopā ir vairāk nekā 50 procenti, mēs redzam 10 reizes augstāku mirstības līmenī no Covid-19 šajās valstīs nekā tajās valstīs, kurās aptaukošanās un liekā svara izplatība ir mazāka par 50 procentiem," skaidro Pasaules Aptaukošanās federācijas prezidents profesors Džons Vaildings

Ziņojumā liekais svars un aptaukošanās tiek minēts kā tiešs cēlonis arī, piemēram, 200 000 jauniem vēža gadījumiem gadā. Tas saistīts arī ar daudzām citām slimībām, tostarp muskuļu un skeleta sistēmas komplikācijām, 2. tipa cukura diabētu, sirds slimībām un vismaz 13 vēža veidiem.

Pasaules veselības organizācijai savākusi kvalitatīvus datus par eiropiešu, it īpaši bērnu svaru. Un šie dati liecina, ka Eiropā katram trešajam bērnam ir liekais svars un aptaukošanās.

"Un tas mūs patiešām satrauc, jo mēs zinām – ja jūs dzīvojāt ar lieko svaru un aptaukošanos kā bērns, jūs, visticamāk, to saglabāsiet arī  pieaugušā vecumā," norāda PVO Eiropas biroja neinfekciozo slimību daļas pārstāve Džuliana Viljamsa. 

Eiropieši dzīvo vidē, kur ir viegli pieejams lēts un garšīgs ēdiens un kur ir patiešām viegli visu dienu pavadīt sēžot, un attālinātais darbs vai darbs no mājām Covid-19 pandēmijas laikā to ir tikai veicinājis. Tāpat kā arvien plašākās iespējas pasūtīt ēdienu uz mājām, ko piegādā kurjeri, vai arī veikt ikdienas iepirkumus internetā, neizejot no mājām. Arī bērni arvien vairāk dzīvo digitālajā pasaulē, kas neprasa daudz kustību. Un viņu situāciju pasliktina arī vecāku jaunais dzīvesveids. 

"Rādītāji par barošanu tikai ar krūti PVO Eiropas reģionā ir patiešām zemi salīdzinājumā ar citiem pasaules reģioniem. Un mēs zinām, ka zīdīšana ir viena lieta, kas pasargā bērnu no liekā svara un aptaukošanās vēlākā dzīvē," uzsver Džuliana Viljamsa.

PVO uzskata, ka rīcība nepieciešama arī valdības līmenī, lai mainītu cilvēku uzvedību – nodokļi saldinātajiem dzērieniem, ierobežojumi to reklāmām un vienlīdzīga piekļuve augstas kvalitātes aptaukošanās pārvaldības pakalpojumiem. Tāpat tiek aicināts samazināt gatavo ēdienu līdzņemšanas vietu skaitu vietās, kur cilvēkiem ir zemi ienākumi, un veicināt zīdaiņu barošanu ar krūti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti