Krievijas Konstitucionālā tiesa pieļauj iespējas nepildīt ECT spriedumus

Krievijas Konstitucionālā tiesa secinājusi, ka atsevišķos gadījumos valsts var neievērot Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) lēmumus, ja tie ir pretrunā ar galvenajām Konstitūcijā nostiprinātajām tiesībām, ziņo Krievijas masu mediji. 

Pie šāda secinājuma Krievijas Konstitucionālā tiesa nonākusi, izskatot Krievijas Valsts domes deputātu pieprasījumu par ECT spriedumu izpildi Krievijas teritorijā.

Aģentūra “RIA Novosti” vēsta, ka Konstitucionālā tiesa gan uzsvērusi, ka Krievija negrasās izvairīties no ECT spriedumu izpildes, ja spriedumi nav pretrunā ar nacionālo likumdošanu.  

“Krievija izņēmuma gadījumos var atkāpties no tai uzliktajiem pienākumiem, ja šāda atkāpe ir vienīgā iespēja izvairīties no Konstitūcijas pamatprincipu neievērošanas,” teikts Krievijas Konstitucionālas tiesas  lēmumā.  

Ar lūgumu skaidrot ECT lēmumu ievērošanu Krievijas teritorijā tiesā vērsušies vairāki Valsts domes deputāti, tas notika laikā, kad Krievijai bija jāizmaksā bijušajiem naftas kompānijas “Jukos” akcionāriem 1,86 miljardu eiro kompensācija.  

Krievijas varas iestādes paziņojušas, ka kompensāciju lietā nerīkosies, kamēr Konstitucionālā tiesa neizvērtēs šo deputātu pieprasījumu.  

Jau ziņots, ka pērn jūlijā ECT paziņoja, ka Krievijai jāizmaksā  bijušajiem „Jukos” akcionāriem kompensācija gandrīz divu miljardu eiro apmērā. Spriedums bija saistīts ar Maskavas izvirzītajām nodokļu pretenzijām, kas lika „Jukos” bankrotēt 2007.gadā. Tiesa bija lēmusi, ka daļa no nodokļu piedzīšanas procedūrām pret uzņēmumu bija nesamērīgas.

Šogad jūnijā Beļģijas varas iestādes uzlikušas arestu Krievijas Federācijas īpašumiem savā valstī. Tas darīts pēc bijušo naftas kompānijas “Jukos”  akcionāru lūguma. Krievijas puse jau paziņojusi, ka šīs prasības ir politizētas un tiks apstrīdētas.

Lēmums par īpašumu arestu pieņemts, jo prasītāji baidās, ka Krievija nepildīs ECT sprieduma prasības un savas saistības atmaksāt tai pienākošos summu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt