Panorāma

Džo Baidens: Vēlēšanas bija "laba diena demokrātijai"

Panorāma

Panorāma

Hersonā atkal pacelts Ukrainas karogs

Krievijas karaspēks pametis Hersonu, virs pilsētas jau plīvo Ukrainas karogi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ukrainas karogi atkal plīvo atbrīvotajā Hersonas pilsētā valsts dienvidos, kur piektdien iegāja Ukrainas bruņoto spēku vienības. Ukraiņiem izdevies atbrīvot Hersonu pēc vairākus mēnešus ilgas operācijas.

Krievijas karaspēks pametis Hersonu, virs pilsētas jau plīvo Ukrainas karogi
00:00 / 03:43
Lejuplādēt

Krievija paziņojusi, ka tās spēki pilnībā pametuši Hersonu. Līdz ar to Krievija ir zaudējusi kontroli pār vienīgo Ukrainas apgabala centru, ko tās armijai izdevās ieņemt pēc pilna apmēra iebrukuma 24. februārī.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis piektdien vakarā apsveica ukraiņus ar Hersonas pilsētas atbrīvošanu un solīja, ka arī citas okupētās pilsētas agri vai vēlu sagaidīs atbrīvotājus.

"Šodien ir vēsturiska diena. Mēs atgūstam savas valsts dienvidus, atgūstam Hersonu," teica Zelenskis.

Jau dienas vidū Hersonā pie reģiona administrācijas ēkas tika pacelti Ukrainas un Eiropas Savienības karogi. Cilvēki gaidīja Ukrainas armijas vienību ierašanos, lai sveiktu atbrīvotājus. Pēcpusdienā parādījās pirmie video kadri ar Ukrainas karavīru ierašanos Hersonas centrā.

Vietējie iedzīvotāji ukraiņu karavīrus sagaidīja ar ovācijām un asarām acīs. Sajūsminātie hersonieši sauca: "Hersona ir Ukraina!"

Hersonā vispirms ienākušas speciālās vienības, bet armijas galvenie spēki atrodas pie pilsētas, vakarpusē norādīja Ukrainas aizsardzības ministra vietniece Hanna Maļara. Viņa uzsvēra, ka šis ir tikai pilsētas atbrīvošanas sākotnējais posms.

Okupantu karaspēks joprojām atrodas otrpus Dņepras upei, tādēļ ir bažas, ka Krievija sāks intensīvi apšaudīt pilsētu ar artilēriju.

Okupanti bēga, nevis atkāpās

Ukrainas bruņotie spēki virzās uz priekšu ļoti piesardzīgi, jo ir bažas, ka okupanti ir izvietojuši mīnas un varētu sarīkot uzbrukumus no slēpņa.

Krievijas okupācijas spēku atkāpšanās no Hersonas uzskatāma par lielu Ukrainas uzvaru, jo Hersona bija vienīgais no Ukrainas apgabalu centriem, ko Krievijai bija izdevies ieņemt pēc iebrukuma sākuma februārī.

Krievijas Aizsardzības ministrija piektdien paziņoja, ka Krievijas karaspēka vienības ir pabeigušas atkāpšanos no Hersonas pilsētas, pārceļoties uz Dņepras upes kreiso krastu. No pilsētas esot izvesti vairāk nekā 30 000 Krievijas karavīru.

Hersonas apgabala padomes deputāts Serhijs Hlaņs vēsta, ka Krievijas karaspēks nevis atkāpās no Hersonas, bet gan bēga.

"Mūsu bruņotie spēki tik vareni izlauzās cauri aizsardzības līnijai, ka okupanti bija spiesti haotiski bēgt, pametot militāro tehniku, pametot visu, ko bija iespējams pamest," teica Hlaņs.

"Viņi centās pārvest tehniku pāri pontoniem, kas bija ierīkoti blakus Antonivkas tiltam. Cilvēki ar kājām mēģināja bēgt pa šīm peldošajām pārejām. Bet mūsu artilērija ļoti intensīvi viņus apšaudīja. Viņiem neizdevās mierīgi aiziet. Mūsu bruņotie spēki veica spēcīgu triecienu, kas bija noslēdzošais posms unikālai pretuzbrukuma operācijai, lai deokupētu Hersonu un Hersonas apgabalu," Hlaņs sacīja nacionālā telemaratona laikā.

"Tagad svarīgākais ir veikt deokupāciju, jo liela daļa rašistu nevarēja tikt pāri Dņepras upei. Viņi izmet militārās formas, pārģērbjas civilajās drēbēs un mēģina slēpties. Hersonā viņi gatavos provokācijas."

Okupanti iznīcina pilsētas infrastruktūru

Ukrainas dienvidu pilsēta Hersona atrodas Dņepras upes labajā krastā, bet jau oktobra vidū visām okupantu administrācijas varasiestādēm tika dots rīkojums pārcelties uz Dņepras kreiso krastu. Tāpat okupācijas varasiestādes uzsāka civiliedzīvotāju evakuāciju.

Okupācijas varasiestādes gan apgalvo, ka Hersonā joprojām palikuši ap 80 000 līdz 100 000 civiliedzīvotāju.

Ukrainas mediji ziņo, ka Hersonā okupanti pirms atkāpšanās mērķtiecīgi izpostīja pilsētas infrastruktūru. Krievi uzspridzināja termoelektrostaciju, katlumājas, televīzijas centru un mobilo sakaru torņus.

Uzspridzināts arī stratēģiski svarīgais Antonivkas tilts, kas nodrošināja satiksmi pār Dņepras upi.

Krievijas karaspēka vadība šonedēļ paziņoja, ka pieņemts lēmums par Krievijas armijas vienību atkāpšanos no Hersonas pilsētas un aizsardzības pozīciju ieņemšanu Dņepras upes kreisajā krastā.

Piektdien tika paziņots, ka šī operācija esot noslēgusies pulksten 5 pēc Maskavas laika (pulksten 4 pēc Latvijas laika).

Nenobijās no "krievu lāča"

Informācija par to, ka Krievija varētu bez cīņas atkāpties no Hersonas, bija izskanējusi jau iepriekš, bet Ukrainas vadība to vērtēja skeptiski, brīdinot, ka šādi paziņojumi varētu būt daļa no informatīvā kara un patiesībā Krievija gatavojas ielu kaujām Hersonā.

Tomēr tagad Krievija ir atzinusi savu sakāvi šajā reģionā un pieņēmusi lēmumu par karaspēka atkāpšanos.

Ukrainas prezidenta biroja padomnieks Mihailo Podoļaks raksta: "Februārī daži domāja, ka Ukrainas armija noturēsies ne vairāk kā trīs dienas. Taču tagad mēs esam aizstāvējuši Kijivu, atbrīvojuši trīs reģionus, deokupējuši Harkivu un tuvojamies Hersonai. Pēdējie deviņi mēneši ir mācība visiem: nebaidieties no "krievu lāča", neizvairieties no cīņas, ticiet Ukrainai."

Krievijas karaspēks ieņēma Hersonas pilsētu neilgi pēc iebrukuma Ukrainā, februāra beigās un marta sākumā. Kopš tā laika Hersonas pilsēta un liela daļa apgabala teritorijas bija Krievijas okupācijas varas kontrolē.

Septembra beigās okupanti sarīkoja viltus referendumu par Hersonas apgabala iekļaušanu Krievijas sastāvā. Pēc dažām dienām Hersonas apgabals, tāpat kā Doneckas, Luhanskas un Zaporižjas apgabali, tika pasludināts par Krievijas sastāvdaļu.

Ukraina un rietumvalstis uzsvēra, ka Krievijas rīcībai nav nekāda likumīga pamata un visas okupētās teritorijas joprojām ir neatņemama Ukrainas sastāvdaļa.

Ukraiņi apņēmības pilni pārvarēt grūtības

Pēc Krievijas armijas kaunpilnās atkāpšanās no Hersonas Krievijas amatpersonas cenšas radīt iespaidu, ka notikušais nav nekas īpašs.

Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs paziņoja, ka Krievijas armijas atkāpšanās no Hersonas uz Dņepras upes kreiso krastu nekādi nemainot to, ka Hersonas apgabals esot Krievijas teritorija. Savukārt bijušais Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs sociālajos tīklos paziņoja, ka nav pamata panikai, jo Hersona drīz atkal nonākšot Krievijas kontrolē.

Hersonas apgabala padomes deputāts Hlaņs sacīja, ka pēc Hersonas atbrīvošanas Ukrainas varasiestādēm būs daudz darba, jo okupanti pēdējās nedēļas laikā pilsētu esot noveduši līdz humānās krīzes slieksnim.

"Nebija elektrības, bija milzīgi produktu piegādes pārrāvumi, nav sakaru, nav siltuma, nav interneta. Ātri bojājošies pārtikas produkti faktiski ir pazuduši. Tāpēc priekšā ir daudz darba," atzina Hlaņs.

"Taču mēs šīs grūtības ļoti viegli pārdzīvosim. Pats galvenais, ka mēs atrodamies Ukrainas bruņoto spēku kontrolē, mēs esam atgriezušies mājās, un šeit plīvos Ukrainas karogi."

KONTEKSTS: 

24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Rudens sākumā Ukrainas pretuzbrukumā no okupantiem atbrīvota lielāka teritorija, nekā Krievijai bija izdevies ieņemt kopš aprīļa sākuma. Ukrainas spēkiem izdevies pietuvoties Hersonas pilsētai, ko nolēmušas pamest okupantu varasiestādes.

9. novembrī Krievijas karaspēka vadība paziņoja, ka ir pieņemts lēmums par karaspēka izvešanu no Hersonas pilsētas un pārcelšanos uz Dņepras upes kreiso krastu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti