Ukraina un starptautiskā sabiedrība noraida Krievijas sarīkoto viltus referendumu rezultātus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ar gandrīz simtprocentīgu atbalstu dalībai Krievijas Federācijā noslēgušies tā dēvētie referendumi Ukrainas austrumos uz laiku okupētajās un Krievijas faktiski kontrolētajās teritorijās. Starptautiskā sabiedrība šos balsojumus uzskata par rupju starptautisko tiesību pārkāpumu, solot pastiprināt pret Maskavu ieviestās sankcijas. Krievija par Ukrainas apgabalu aneksiju varētu paziņot jau šonedēļ.

Ukraina un starptautiskā sabiedrība noraida Krievijas sarīkoto viltus referendumu rezultātus
00:00 / 03:40
Lejuplādēt

Tā dēvētajās Doneckas un Luhanskas "tautas republikās", kā arī okupētajos Hersonas un Zaporižjas apgabalos rīkotie balsojumi par pievienošanos Krievijas Federācijai tika sarīkoti lielā steigā, reaģējot uz Ukrainas bruņoto spēku straujajiem panākumiem frontē.

Vēl pirms šo balsojumu sarīkošanas bija skaidrs, ka iznākums būs Krievijai labvēlīgs, tāpēc 87 līdz 99 procentu atbalsts dalībai Krievijas sastāvā nebūt nav pārsteigums.

"Šim "priekšnesumam" nav nekāda sakara ar gribas izpausmi, un tas nekādi neietekmēs Ukrainas administratīvi teritoriālo sistēmu un tās starptautiski atzītās robežas. Ukraina un starptautiskā sabiedrība nosoda šādu Krievijas rīcību un uzskata to par gļēvu," teikts Ukrainas Ārlietu ministrijas paziņojumā.

"Tāpat kā Krimas gadījumā Luhanskas, Doņeckas, Zaporižjas  un Hersonas apgabali joprojām ir Ukrainas suverēnas teritorijas.

Ukrainai ir visas tiesības atjaunot savu teritoriālo integritāti ar militārām un diplomātiskām metodēm, un tā turpinās atbrīvot īslaicīgi okupētās teritorijas," uzsver Ukrainas Ārlietu ministrija.

"Ukraina nekad nepiekritīs nekādiem Krievijas Federācijas ultimātiem, un Maskavas mēģinājumi izveidot jaunas norobežojuma līnijas vai vājināt starptautisko atbalstu Ukrainai ir nolemti neveiksmei."

Kā otrdien, uzrunājot Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomes pārstāvjus, norādījis Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, pēc šiem pseidoreferendumiem viņam ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu vairs nav, par ko runāt.

Pēc Zelenska vārdiem, Ukrainas zemju aneksija ir rīcība, kas nostādīs Krieviju vienu pret pārējo cilvēci. Vienlaikus savā ikvakara uzrunā tautai Zelenskis ukraiņiem solījis turpināt cīnīties par visas Ukrainas iedzīvotājiem.

"Mēs zinām tautu līdzāspastāvēšanas pamatprincipus un turpināsim rīkoties tā, lai aizsargātu normālu dzīvi gan Ukrainā, gan Eiropā, gan pasaulē. Mēs aizsargāsim savus cilvēkus gan Hersonas apgabalā, gan Zaporižjas apgabalā, gan Donbasā, gan joprojām okupētajos Harkivas apgabala rajonos un okupētajā Krimā," apsolīja Zelenskis.

"Notikušais farss okupētajās teritorijās pat nav nosaucams par referenduma imitāciju. Rezultāti ir mākslīgi radīti, un tie jau iepriekš bija pieejami masu saziņas līdzekļos.

Vienota un racionāla atbilde uz šādu okupantu rīcību ir vēl lielāks atbalsts Ukrainai. Un es pateicos visiem mūsu partneriem, kas atbalsta mūs finansiāli, militāri un sankciju veidā."

Par spīti Krievijas apgalvojumiem, ka beidzot tiks izbeigta astoņus gadus ilgusī "krievvalodīgo apspiešana" Donbasā un ir sadzirdēta okupēto teritoriju iedzīvotāju ''vēlme atteikties no Kijivas režīma", starptautiskā sabiedrība nav gatava šādus balsojumus atzīt.

Arī ANO ģenerālsekretāra vietniece politiskajos un miera veicināšanas jautājumos Rozmarija Dikarlo ir uzsvērusi, ka Apvienotās Nācijas pilnībā atbalsta Ukrainas suverenitāti, vienotību, neatkarību un teritoriālo nedalāmību tās starptautiski atzītajās robežās.

"Šīs darbības, kas aizsākās 23. septembrī, notiek aktīva bruņota konflikta laikā Krievijas kontrolētos reģionos un ārpus Ukrainas juridiskā un konstitucionālā ietvara. Tās nevar uzskatīt par patiesu tautas viedokļa paušanu. Vienpusēja rīcība, cenšoties radīt likumīguma priekškaru centieniem ar varu sagrābt otras valsts teritoriju, vienlaikus atsaucoties uz iedzīvotāju vēlmēm, saskaņā ar starptautiskajiem likumiem nevar tikt uzskatīta par likumīgu."

Gan Eiropas Savienības, gan NATO līderi ir nosodījuši pseidoreferendumus un to iznākumu, apsūdzot Krieviju rupjos starptautisko tiesību pārkāpumos.

Pagaidām gan vēl tikai tiek domāts par sankciju pastiprināšanu pret Maskavu, bet Kijiva trešdien ir aicinājusi gan Eiropu, gan NATO, gan G7 valstis rīkoties izlēmīgi, ieviešot gan sankcijas, gan palielinot militāro atbalstu Ukrainai.

ASV ir ļāvušas Ukrainai izmantot tai piešķirto militāro tehniku triecienu izdarīšanai pa okupētajām teritorijām, kas pavisam drīz, visticamāk jau piektdien, varētu tikt pasludinātas par daļu no Krievijas Federācijas. Maskavas pārstāvji apgalvo, ka šādā gadījumā ASV kļūtu par šī militārā konflikta dalībnieci.

KONTEKSTS:

Krievijas okupētajā Ukrainas daļā piektdien sākās pseidoreferendumi par pievienošanos Krievijai, un atbilstoši okupantu plānam tie ilga piecas dienas.

Pseidoreferendumu rīkošanu okupētajās Doneckas, Luhanskas, Zaporižjas un Hersonas apgabalu daļās nosodījusi Kijiva un Rietumi, kas šo farsu negrasās nedz atzīt par leģitīmu balsošanu, nedz ņemt vērā tā iznākumu. Nevienam nav šaubu, ka balsošanas parodijā atbilstoši Kremļa versijai tiks "atbalstīta" pievienošanās Krievijai, savukārt analītiķi brīdina, ka tam sekojošā formālā aneksija konfliktā var izraisīt jaunu eskalāciju.

Ukrainas amatpersonas iepriekš norādījušas, ka pseidoreferendumi pamatā vajadzīgi Krievijas sabiedriskās domas ietekmēšanai, lai pēc sakāvēm kaujas laukā Ukrainā attaisnotu mobilizāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti