Okupantu administrācija atkāpjas no Hersonas pilsētas, liek evakuēties arī civiliedzīvotājiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Krievijas okupācijas spēku kontrolē esošās Hersonas pilsētas vadība trešdien paziņoja par okupācijas varasiestāžu evakuāciju; rīkojums par evakuāciju dots arī desmitiem tūkstošu Hersonas civiliedzīvotāju. Tas liecina, ka Ukrainas armija jau drīzumā varētu atbrīvot Hersonu.

Okupantu amatpersonas ziņo, ka Ukrainas bruņotie spēki trešdien sākuši ofensīvu Hersonas apgabalā. Savukārt pati Ukraina pagaidām atturējusies komentēt informāciju par virzību uz Hersonu.

Ukrainas dienvidu pilsēta Hersona atrodas Dņepras upes labajā krastā, bet trešdien okupantu ieceltais Hersonas apgabala gubernators Vladimirs Saldo pavēstīja, ka visām okupantu administrācijas varasiestādēm dots rīkojums pārcelties uz Dņepras kreiso krastu.

Tāpat paredzams, ka uz Dņepras kreiso krastu tiks evakuēti ap 50 000 līdz 60 000 civiliedzīvotāju. Hersonas iedzīvotāji jau saņēmuši īsziņas no okupantu administrācijas ar aicinājumu pamest pilsētu, kurai tuvojas Ukrainas bruņotie spēki.

Īsziņās arī teikts, ka Ukrainas armija it kā grasoties apšaudīt dzīvojamo namu kvartālus un nevienu dzīvu neatstāšot.

"Man piezvanīja no darba un teica, ka šodien ir jāevakuējas. Es jau patiesībā vakar vakarā zināju, ka būs jādodas prom un ka tiks organizēta speciāla prāmju satiksme. Mēs esam nobažījušies par hidroelektrostaciju; ja tai trāpīs, tad puse Hersonas vairs neeksistēs," stāsta kāda Hersonas iedzīvotāja.

Okupantu varasiestādes brīdina, ka evakuācijas laikā drīkst ņemt līdzi ne vairāk kā 50 kg personīgo mantu.

Okupantu varas pārstāvji apgalvo, ka Krievijas armija negrasās pamest pozīcijas un atdot ukraiņiem pilsētu bez cīņas.

"Neviens negrasās atdot Hersonu. Mūsu armija zina, kas jādara. Viņi cīnīsies uz dzīvību vai nāvi," pavēstīja Saldo.

Okupantu administrācija atkāpjas no Hersonas pilsētas, liek evakuēties arī civiliedzīvotājiem
00:00 / 03:32
Lejuplādēt

Bažas par Krievijas provokācijām

Hersona ir vienīgais no Krievijas iebrukumā ieņemtajiem Ukrainas apgabalu centriem, kas joprojām ir okupācijas spēku kontrolē (Mariupoles pilsēta ietilpst Doneckas apgabalā).

Okupācijas režīma amatpersonas izplata apgalvojumus, ka Ukrainas armija, tuvojoties pilsētai, apšaudīs Hersonas dzīvojamos rajonus vai mēģinās uzspridzināt netālās Kahovkas hidroelektrostacijas aizsprostu. Pieredze gan rāda, ka šādas metodes cīņā pret Ukrainu izmanto tieši Krievija.

Ukrainas eksperti brīdina, ka, iespējams, pati Krievija gatavo uzbrukumus Hersonai, no kuras uzsākta iedzīvotāju evakuācija.

Ukrainas valdībai lojālās Hersonas militārās administrācijas vadītājs Jaroslavs Januševičs aicināja Hersonas pilsētas iedzīvotājus ignorēt okupantu prasību evakuēties.

"Aicinu ignorēt visu, ko jums saka vai pieprasa okupanti. Viņi grib sagrābt mūsu cilvēkus par ķīlniekiem un izmantot kā "dzīvo vairogu". Neļaujiet, ka ļaunuma impērija piesedzas ar jums, jūsu vecākiem un bērniem!"

Januševičs norāda, ka Ukrainas armija apšauda tikai militāros mērķus, savukārt Krievijas okupantu karaspēks nesaudzīgi uzbrūk civiliem objektiem.

Pirmo reizi pēc iecelšanas amatā situāciju frontē ir komentējis Krievijas bruņoto spēku komandieris Sergejs Surovikins. Viņš atzinis, ka situācija frontē vietām ir "sarežģīta un izaicinoša". Runājot par Ukrainas spēku vēlmi drīzumā atbrīvot Hersonas pilsētu, Surovikins pieļāvis, ka var nākties pieņemt sarežģītus lēmumus.

"Mūsu turpmākā stratēģija ap Hersonas pilsētu būs atkarīga no tā, kā risināsies turpmākā karadarbība. Jau šobrīd šī situācija nav vienkārša.

Jebkurā gadījumā, mēs rīkosimies tā, lai saglabātu pēc iespējas vairāk karavīru un cilvēku dzīvību. Tā būs mūsu prioritāte. Mēs rīkosimies laicīgi un ne ar tiem vienkāršākajiem risinājumiem," apgalvo Surovikins.

Puse iedzīvotāju jau pametusi pilsētu

Kā brīdinājusi Krievijas ieceltā Hersonas kolaborantu vadība, Ukrainas spēki gatavojot masveidīgu pilsētas apšaudi ar raķetēm, turklāt uzbrukums tiekot plānots arī pa Kahovkas hidroelektrostacijas dambi. Tieši šī iemesla dēļ tad arī esot nepieciešama civiliedzīvotāju evakuācija, kā arī visu tā dēvēto jauno varas iestāžu pārcelšana uz Dņepras upes kreiso krastu.

Vienlaikus varas iestādes uz septiņām dienām ir aizliegušas arī iebraukšanu Hersonas apgabalā.

Vairāki militārie komentētāji gan norāda, ka daudz lielāku satraukumu kolaborantu varas iestādēm radot tieši savu ģimeņu un valstisko resursu iespējami ātra izvešana, piemēram, uz okupēto Krimas pussalu.

Tāpēc arī tiek pieļauts, ka situācija patiesībā varētu būt tieši pretēja un uzbrucēji varētu būt tieši Krievijas spēki. Šādu iespēju pieļāvis arī Mikolajivas apgabala administrācijas vadītājs Vitālijs Kims.

"Tiek izsūtīti ziņojumi par to, ka ir uzsākta Hersonas evakuācija. Zinot krievu taktiku un zinot arī to, ka viņi veido nostiprinājumus Čaplinkas tuvumā, lai varētu izdarīt triecienus par Hersonu… man tiešām ir sajūta, ka krievi diemžēl  gatavojas izdarīt triecienus pa Hersonu."

Hersonā pirms kara bija ap 280 000 iedzīvotāju, bet Ukrainas amatpersonas spriež, ka aptuveni puse ir pametusi pilsētu.

Arī okupantu varasiestādes ir atzinušas, ka līdz pat 40% Hersonas pilsētas un Hersonas apgabala iedzīvotāju ir pārcēlušies uz drošākiem reģioniem.

Civiliedzīvotāju piespiedu pārvietošana ir kara noziegums

Septembra beigās Hersonas apgabalā notika pseidoreferendums, ko Krievija izmantoja, lai paziņotu par Hersonas apgabala iekļaušanu Krievijas sastāvā. Ukraina un rietumvalstis nav atzinušas šo soli; Hersonas apgabals joprojām tiek uzskatīts par neatņemamu Ukrainas sastāvdaļu.

“Mazāk nekā mēnesis ir pagājis kopš pompozā paziņojuma par Hersonas aneksiju un svinīgā koncerta Sarkanajā laukumā. Tagad pašpasludinātā “pilsētas pārvalde” svinīgi evakuējas, gaidot Ukrainas taisno tiesu. Realitāte var izrādīties sāpīga, ja dzīvo iedomātā fantāziju pasaulē,” okupantu administrācijas bēgšanu komentē Ukrainas prezidenta biroja padomnieks Mihailo Podoļaks.

Krievijas amatpersonas apgalvo, ka visiem Hersonas iedzīvotājiem, kas evakuēsies uz Krieviju, tiks nodrošināts mājoklis. Tāpat tiek solīts 100 000 rubļu (ap 1600 eiro pēc oficiālā kursa) pabalsts katram ģimenes loceklim, lai varētu aizstāt pamesto iedzīvi.

Ukraina norāda, ka Hersonas iedzīvotāju piespiedu pārvietošana uz Krieviju būtu kara noziegums, jo starptautisko tiesību normas aizliedz civiliedzīvotāju piespiedu pārvietošanu uz vai no okupētām teritorijām.

Līdzīgi kā iepriekšējās dienās, arī šorīt vairāki Ukrainas reģioni tika pakļauti intensīvām apšaudēm no Krievijas puses, un arī šoreiz bojāta ir Ukrainas energoapgādes infrastruktūra. Ukrainas avārijas dienesti cenšas novērst radušos bojājumus, lai atjaunotu enerģijas piegādi pienācīgā apmērā.

Krievijas ģenerāļi zaudē amatu

Ukrainas Ģenerālštāba sniegtā informācija liecina, ka Krievijas spēku pusē varētu būt gājuši bojā nu jau vairāk nekā 66 000 karavīru. Kā trešdien ziņo britu izlūkdienesti, Krievijas bruņoto spēku vadība ir atlaidusi četrus no pieciem ģenerāļiem, kuri šī gada februārī komandēja iebrukumu Ukrainā. Taču arī viņu vietā ieceltie komandieri nav uzlabojuši Krievijas karaspēka sniegumu.

Krievijā trešdien ir gaidāma Drošības padomes tikšanās, kuru vadīs prezidents Vladimirs Putins. Iepriekš ir izskanējuši minējumi, ka šīsdienas tikšanās laikā varētu tikt paziņots par kara stāvokļa izsludināšanu Krievijā vai robežu slēgšanu. Vienlaikus tiek pieļauts, ka Krievijas prezidents varētu paziņot par daļējās mobilizācijas izbeigšanu, kas savukārt varētu pavērt ceļu ikgadējam rudens iesaukumam Krievijas armijā.

Sagaidāms, ka ASV, Lielbritānija un Francija trešdien slēgtajā ANO Drošības padomes sēdē aktualizēs jautājumu par Irānas bezpilota lidaparātu piegādēm Krievijai. Ukraina ir uzaicinājusi ANO ekspertus pārbaudīt notriektos irāņu lidaparātus, kuru izmantošana pārkāpj ANO Drošības padomes rezolūciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti