Krievija pārtrauc elektrības piegādi Somijai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Krievija ir pārtraukusi elektrības piegādi Somijai. Oficiāli tas tiek pamatots ar to, ka Krievijas uzņēmums "RAO Nordic" laicīgi nav saņēmis samaksu par patērēto elektroenerģiju. Tomēr daudzi Somijā to uzskata par atbildes reakciju uz valsts prezidenta un premjerministres paziņojumu par to, ka Somijai būtu jāpievienojas NATO. Somijas oficiālais paziņojums par lēmumu pievienoties aliansei ir gaidāms svētdien.

Krievija pārtrauc elektrības piegādi Somijai
00:00 / 00:35
Lejuplādēt

Somijas elektrotīkla operators uzņēmums "Fingrid" uzskata, ka valsts var pilnībā iztikt bez Krievijas elektroenerģijas, jo vasarā patēriņš ir zemāks, bet rudenī pilnībā sāks darboties jaunais atomreaktors. Pārējo tiek plānots iepirkt no Zviedrijas un Baltijas valstīm. Tomēr ir sagaidāms cenu pieaugums.

Somijas amatpersonas jau no aprīļa gatavojās tam, ka reaģējot uz valsts tuvošanos NATO, Krievija varētu pārtraukt elektroenerģijas piegādi. Tādēļ no Krievijas iepirktās elektrības apjoms tika samazināts līdz 10% no kopējā patēriņa.

Turpmāk Somija trūkstošo elektroenerģijas daļu iepirks no Zviedrijas.

Somijas prezidentam Sauli Nīnistem sestdien bijusi telefonsaruna ar Vladimiru Putinu, kurā viņš informējis par gaidāmo Helsinku lēmumu pievienoties NATO. Somijas prezidenta kanceleja sarunu raksturo kā tiešu un atklātu, bez saasinājumiem.

Somijas prezidents norādījis, ka Krievijas agresija pret Ukrainu ir fundamentāli mainījusi Somijas drošības situāciju. Kremlis ziņo, ka Putins uzsvēris, ka Somijas neitralitātes izbeigšana būtu kļūda, jo Somijas drošībai nav nekādu draudu un iestāšanās NATO var negatīvi ietekmēt Krievijas un Somijas attiecības.

Somu apņēmība iestāties NATO šodien vēl vairāk tika nostiprināta, jo Somijā valdošā Sociāldemokrātu partija pauda savu atbalstu.

Somijas premjerministre Sanna Marina norādīja: "Ļoti ātrs ratifikācijas process būtu labākā Somijas drošības garantija šim pārejas periodam, pirms šī ratifikācijas procesa beigās mūs faktiski uzņems aizsardzības aliansē un tad Somijas parlaments no savas puses izskatīs šo līgumu. Citiem vārdiem sakot, protams, mēs cenšamies, lai šis process būtu īss."

Somijas premjere savas partijas biedriem teikusi – Krievija neievēro starptautiskos līgumus un no tā izriet tikai viens secinājums – Somijai ir laiks pievienoties NATO.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti