Dienas notikumu apskats

Streikojošie ģimenes ārsti rīt tiksies ar premjeru

Dienas notikumu apskats

Mediju padome liek "Pieci.lv" atskaņot būtiski vairāk Latvijas autoru mūzikas

Korejas pussalā pieaug saspīlējums; Dienvidkoreja un ASV sarīko kopīgas militārās mācības

Korejas pussalā aug saspīlējums; ANO Drošības padomē ārkārtas sanāksme

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Korejas pussalā pieaug saspīlējums pēc tam, kad Ziemeļkoreja pirmo reizi veiksmīgi izmēģināja starpkontinentālo ballistisko raķeti. Reaģējot uz Phenjanas rīcību, lai to brīdinātu un demonstrētu spēku, Dienvidkoreja un ASV sarīkojušas kopīgas raķešu palaišanas mācības. Pati Ziemeļkoreja starpkontinentālās raķetes izmēģinājumu nosaukusi par „dāvanu” Savienotajām Valstīm, un sola tādas sūtīt vēl. Trešdien, 5.jūlijā, uz ārkārtas sanāksmi pulcējas ANO Drošības padome.

Pēc Ziemeļkorejas paziņojuma, ka tā otrdien sekmīgi izmēģinājusi starpkontinentālo ballistisko raķeti, kas, saskaņā ar ekspertu aplēsēm, būtu spējīga sasniegt Aļaksu, ASV un Dienvidkoreja atbildēja ar kopīgām ballistisko raķešu palaišanas un mērķēšanas mācībām.

Vašingtona un Seula paziņoja, ka savaldība un atturēšanās ir „vienīgais, kas šķir pamieru un karu”, un tas var mainīties jebkurā brīdī.

Abas sabiedrotās valstis piebilda, ka Ziemeļkorejai tā būtu „smaga kļūda” domāt citādi.

„Ar šīm Dienvidkorejas un ASV kopīgajām raķešu palaišanas mācībām abas valstis pauž ciešu apņēmību nepaciest jebkādas provokācijas no Ziemeļkorejas puses,” pauda Dienvidkorejas bruņoto spēku pārstāvis Rohs Džēčons.

Par spīti vairākām ANO Drošības padomes sankciju kārtām, Ziemeļkorejas ar tās līderi Kimu Čenunu galvgalī pēdējā laikā palielinājusi ballistisko raķešu izmēģinājumu skaitu.

Bet otrdien izšautā raķete iezīmē pirmo reizi, kad Phenjanai, arī saskaņā ar starptautisko ekspertu vērtējumu, pirmo reizi izdevies sekmīgi izmēģināt starpkontinentālo ballistisko raķeti. Ziemeļkoreja ilgus gadus centusies izstrādāt raķeti, uz kuras varētu uzmontēt kodolgalviņu un tā varētu sasniegt ASV kontinentālo daļu

ASV Valsts sekretārs Rekss Tilersons paziņoja, ka Vašingtona „stingri nosoda Ziemeļkorejas veikto starpkontinentālās ballistiskās raķetes izmēģinājumu”, un ka tās „izmēģināšana ir jauna eskalācija draudiem Savienotajām Valstīm, sabiedrotajiem, partneriem, reģionam un pasaulei.” Viņš piebilda, ka ASV „nekad nepieņems ar kodolieročiem bruņotu Ziemeļkoreju”.

Arī Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins paziņoja, ka sabiedrotajiem ir jāparāda sava apņēmība „ar darbiem, ne tikai paziņojumiem”. „Ziemeļkorejas kodolraķete ir jautājums, kurā runa ir par mūsu izdzīvošanu. Tā apdraud mūsu nācijas un mūsu sabiedroto drošību, un mūsu cilvēku dzīves. Mēs nepacietīsim Ziemeļkorejas draudus,” sacīja Muns.

Pati Ziemeļkoreja paziņoja, ka tās līderis Kims Čenuns pēc izmēģinājuma teicis, ka tā ir dāvana „amerikāņu izdzimteņiem”, un solījis „ik pa laikam sūtīt viņiem dāvanas, lai kliedētu viņu garlaicību.”

ASV prezidents Donalds Tramps tikmēr turpina kritizēt Ziemeļkorejas kaimiņvalsti un galveno diplomātisko sabiedroto Ķīnu, ka tā nedara pietiekami Phenjanas savaldīšanai. Tramps tviterī paziņoja, ka par spīti sankcijām tirdzniecības apjomi starp Ķīnu un Ziemeļkoreju šī gada pirmajā ceturksnī „pieauga par gandrīz 40%”.

Ķīna pārmetumus noraida, un aicina visas puses ievērot savaldību.

Jau ziņots, ka Ziemeļkoreja pēdējos mēnešos pastiprinājusi raķešu izmēģinājumus. Kopš pagājušā gada sākuma tā ir sarīkojusi arī divus kodolizmēģinājumus ar mērķi izstrādāt kodolgalviņu, kas spētu sasniegt ASV.

Ziemeļkoreja turpina izmēģinājumus par spīti Apvienoto Nāciju brīdinājumiem par jaunām sankcijām.

ANO Drošības padome maijā stingri nosodījusi Ziemeļkorejas pēdējo ballistiskās raķetes izmēģinājumu. Diplomāti arī sola pastiprināt sankcijas pret oficiālo Phenjanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti