Dienvidkorejas parlamenta vēlēšanās uzvarējušas opozīcijas partijas

Dienvidkorejā trešdien notikušajās parlamenta vēlēšanās uzvarējušas opozīcijas partijas. Tas ir liels trieciens prezidentam Junam Sukjolam, kuram atlikušajos trīs prezidentūras gados būs sarežģīti īstenot savu politisko programmu.

Opozīcijā esošā Demokrātiskā partija (DP), kuru vada Juna galvenais sāncensis Lī Džēmjuns, un tās sabiedrotie vēlēšanās ieguva 175 no 300 deputātu vietām Nacionālajā asamblejā.

Juna pārstāvētā Tautas varas partija (PPP) ieguva 108 vietas parlamentā.

Pēc zaudējuma vēlēšanās ir atkāpies prezidenta pārstāvētās Tautas varas partijas priekšsēdētājs Hans Dunhuns un par savu gatavību demisionēt ir paziņojis arī premjerministrs Hans Doksu, kā arī vairāki citi valdības ministri.

Valdošās partijas zaudējums vēlēšanās ir saistīts ar Dienvidkorejas sabiedrības neapmierinātību ar pieaugošo dzīves dārdzību, sociālo nevienlīdzību, augstajām mājokļu cenām, kā arī lielo jauniešu bezdarbu.

Parlamentā ievēlēta arī nesen izveidotā partija "Atjaunot Koreju", kuru vada bijušais tieslietu ministrs Čo Kuks, kuram draud cietumsods par iespējamu dokumentu viltošanu, lai palīdzētu saviem bērniem iestāties universitātē. Šī partija ieguvusi 12 vietas Nacionālajā asamblejā.

"Tauta ir uzvarējusi, vēlme tiesāt Junu Sukjolu ir ļoti skaidra," paziņojis Čo.

Juns sakāva Lī 2022. gada prezidenta vēlēšanās, uzvarot tajās ar mazāko pārsvaru Dienvidkorejas vēsturē. Juns ir ieņēmis stingru nostāju pret kodolieročiem apbruņoto Ziemeļkoreju, vienlaikus uzlabojot attiecības ar Vašingtonu un Japānu. DP savukārt atbalsta maigāku pieeju Phenjanai, un Lī ir arī vairākkārt izteicies labvēlīgi Ķīnai.

Juns bijis nepopulārs no pašas prezidentūras sākuma, un viņam nav bijis viegli īstenot savu sociāli konservatīvo programmu, tā kā PPP nekontrolēja Nacionālo asambleju.

Juna programma ietver veselības aprūpes sistēmas reformas, kuras atbalsta vēlētāji, bet kas izprovocējušas ārstu streiku, un solījumu likvidēt Dzimumu līdztiesības ministriju.

Juna atbalstītāji ir galvenokārt cilvēki, kas vecāki par 60 gadiem, un šādu vēlētāju skaits Dienvidkorejā pārsniedz 20 un 30 gadus veco vēlētāju skaitu.

Jaunākos korejiešus no politikas ir atbaidījusi politiskā šķira, kurā dominē vecāki vīrieši, kas ignorē viņu bažas.

Jaunākās paaudzes arī nogurdina ekonomiskās grūtības, jo Dienvidkorejā pastāv sīva konkurence izglītības un nodarbinātības jomās un ir ārkārtīgi augstas mājokļu cenas.

"Man apkārtējo cilvēku vidū interese par šīm vēlēšanām noteikti ir mazāka nekā iepriekšējā reizē. Es domāju, ka tas ir tāpēc, ka viņi jūtas diezgan vīlušies," ziņu aģentūrai AFP pie vēlēšanu iecirkņa Seulā sacīja 24 gadus vecs uzņēmējs.

Daudzus vēlētājus atbaidīja arī priekšvēlēšanu kampaņu tonis, kurās trūka saturīgu politisku debašu. Ekspertu vērtējumā priekšvēlēšanu kampaņās galvenais uzsvars tika likts uz vēlētāju neapmierinātības uzkurināšanu, nevis politiskām debatēm, PPP solot ieslodzīt Lī un Čo, bet DP – sodīt Junu par slikto valsts pārvaldību.

Priekšvēlēšanu kampaņas ir pavadījusi naida runa un dezinformācija tiešsaistē, kas, kā bažījas eksperti, var novest pie jauniem uzbrukumiem politiķiem. Lī janvārī tika sadurts kaklā, un vēl viens līdzīgs uzbrukums notika dažas nedēļas vēlāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti