Klimata pārmaiņu dēļ Klusā okeāna valstīs arvien spēcīgākas viesuļvētras

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pagājušas tieši simts dienas kopš šogad spēcīgākās tropiskās viesuļvētras, kurai tika dots vārds “Pema”. Tā bija postošākā dabas katastrofa, kas skāra nelielo salu valsti Vanuatu klusajā okeānā, un tā joprojām nav pilnībā atguvusies no viesuļvētras nodarītajiem postījumiem. Klimata pētnieki tikmēr uzsver – tieši šādas, īpaši postošas viesuļvētras nākotnē tiks pieredzētas vairāk klimata pārmaiņu dēļ.

Tropiskā viesuļvētra “Pema” šaustīja Klusā okeāna salu valsts Vanuatu krastus ar ātrumu, kas sasniedza pat 75 metrus sekundē, kopumā laupot 16 cilvēku dzīvību, ļoti daudzus ievainojot un aiz sevis atstājot ievērojamu postažu. Pašlaik  -100 dienas pēc lielākās dabas katastrofas Vanuatu vēsturē - viesuļvētras sekas ir redzamas joprojām.

Kopumā viesuļvētra skāra 180 000 Vanuatu cilvēkus jeb vairāk nekā divas trešdaļas no kopējā iedzīvotāju skaita. Vietām viesuļvētra nopostīja veselus ciematus, kurus tagad iedzīvotāji cenšas uzcelt pilnībā no jauna, taču jau tālāk no bīstamās piekrastes. Pastāv bažas, ka nākotnē traģēdija varētu atkārtoties.

“Kad ciklons skāra manu ciematu, to pilnībā pārpludināja ūdens no okeāna. Mājas tika pilnībā nopostītas, cilvēki pameta savas dzīvesvietas un bēga. Tagad mēģinām pārcelt iedzīvi drošākā vietā, kuru līdzīgas briesmas no okeāna tik spēcīgi neskartu,” norāda Takaras ciemata vecākais Bendžamins Tamata.

Vanuatu, kā arī  citas mazās salas un arhipelāgi uz rietumiem no Austrālijas, ir īpaši apdraudētas no ekstrēmiem laikapstākļiem, jo atrodas ļoti zemu. Tiek uzskatīts, ka pēdējo 20 gadu laikā temperatūras pieauguma dēļ okeāna ūdens līmenis ir cēlies par septiņiem centimetriem un nākotnē, visticamāk, gaidāms vēl straujāks kāpums.

Kā secina zinātnieki – reizē tas nozīmē arī vēl bīstamākas tropiskās viesuļvētras, jo klimats kļūst neparedzamāks. “Klimatam kļūstot siltākam, mēs esam pārliecināti, ka viesuļvētras un tropiskie cikloni kļūst spēcīgāki. Nevarētu teikt, ka to ir vairāk – mūsu jaunākie klimata modeļi liek secināt, ka globāli viesuļvētru skaits varētu pat samazināties, taču vidēji tās kļūst spēcīgākas. Līdz ar to arī nākotnē, visticamāk, pieaugs tieši vispostošāko viesuļvētru skaits, kas nav laba zīme,” sacīja Kolumbijas universitātes profesors Adans Sobels.

Pēdējo 20 gadu laikā klimata pētnieki fiksējuši vairāk nekā sešus tūkstošus dabas katastrofu, kas kopumā varētu būt nodarījušas pusotra triljona ASV dolāru vērtus postījumus un laupījušas 600 000 cilvēku dzīvības.

Lai gan zinātnieki joprojām ļoti piesardzīgi attiecas pret apgalvojumu, ka tieši cilvēka ietekme uz dabu ir palielinājusi katastrofu skaitu, tādās vietās kā Vanuatu pavisam reāli redzams, kā šīs katastrofas līdz nepazīšanai izmainījušas cilvēku dzīvi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti