Dienas notikumu apskats

Tiesībsargājošo iestāžu aparatūras iegādei izmantos 1,4 miljonus eiro konfiscētas naudas

Dienas notikumu apskats

Sestdien Katalonijā atzīmēs gadskārtu kopš neatkarības deklarācijas pasludināšanas

Kipras un Turcijas līderi apspriež miera procesa atsākšanu un atkalapvienošanās sarunas

Kipras atkalapvienošanās sarunās vienojas par jaunu pārejas punktu atvēršanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lai apspriestu iespējas atsākt miera procesu un atkalapvienošanās sarunas, piektdien, 26.oktobrī, Nikosijā tikās Kipras grieķu un turku līderi. Niks Anastasiads un Mustafa Akindži vienojās par jaunu pārejas punktu atvēršanu uz sadalošās līnijas kā soli uz savstarpējās uzticēšanās vairošanu. Tomēr izredzes atsākt miera sarunas joprojām ir neskaidras. Tās sabruka pagājušajā vasarā, un kopš tā laika šī bija tikai otrā abu līderu tikšanās reize.

Kipras grieķu prezidents Niks Anastasiads un Kipras turku līderis Mustafa Akindži piektdien tikās pirmo reizi sešu mēnešu laikā, lai sarunās Apvienoto Nāciju paspārnē iztaustītu iespējas atsākt miera sarunas par sašķeltās salas atkalapvienošanu.

Tiekoties ANO aizsargātā zonā galvaspilsētā Nikosijā, Anastasiads un Akindži vienojās atvērt divus jaunus pārejas punktus uz abas puses sadalošās militarizētās līnijas. To paredzēts izdarīt novembrī, un jaunie pārejas punkti būs pirmie, kas atvērti pēdējo astoņu gadu laikā. Patlaban uz 180 kilometrus garās nodalošās līnijas, uz kuras patrulē ANO miera uzturētāji, atrodas septiņi kontrolpunkti.

Jaunu pārejas punktu atvēršana tiek vērtēta kā būtisks solis ceļā uz savstarpējās uzticības veidošanu starp grieķu un turku kopienām.

Bet piektdienas sarunās tomēr neizdevās vienoties par miera sarunu atsākšanu.

Pēc cerīga sākuma tās sabruka pagājušā gada vasarā. Apvienotās Nācijas pēc piektdienas sarunām izplatītā paziņojumā teica, ka abu pušu līderiem bija „vaļsirdīga viedokļu apmaiņa par ceļu uz priekšu”. Abi apstiprinājuši, ka ir gatavi konstruktīvi sadarboties ar ANO, kas darbojas kā starpnieks.

Apvienotās Nācijas gan iepriekš likušas saprast, ka negrasās ar pilnu sparu iesaistīties jaunā miera procesā, ja Kipras grieķu un turku līderi neizrādīs gatavību iziet uz kompromisiem.

Pēdējā laikā Kipras grieķu prezidents Anastasiads izteicies par ideju par decentralizētas federācijas izveidi. Kritiķi norāda, ka praksē tas pēc būtības nozīmētu divu atsevišķu valstu konfederāciju.

KONTEKSTS:

Kipras atkalapvienošanās sarunas Ženēvā sabruka pagājušā gada jūlijā, kaut sākotnēji bija cerības, ka šoreiz beidzot izdosies vienoties par gadu desmitiem ilgušā konflikta atrisināšanu. Galvenās domstarpības bija par tādiem svarīgiem un jūtīgiem jautājumiem kā varas dalīšana, īpašumtiesības un zeme, bet īpaši drošība.

Kipras turku teritorijā joprojām uzturas tūkstošiem vīru liels Turcijas militārais kontingents. Abas puses tā arī nespēja vienoties, kāda pēc atkalapvienošanās būtu Turcijas un tās militāristu loma Kiprā.

Kipra ir sadalīta kopš 1974.gada, kad Turcijas karaspēks okupēja salas ziemeļu trešdaļu, reaģējot uz toreizējās Atēnu militārās huntas atbalstīto apvērsumu, kura mērķis bija apvienošanās ar Grieķiju. Kipras grieķu daļa ir starptautiski atzīta un 2004.gadā pievienojās Eiropas Savienībai. Kipras turku daļu atzīst tikai Turcija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti