Ķīnas amatpersonas asi nosoda protestus Honkongas centrā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Honkongas un Ķīnas amatpersonas asi nosodījušas vardarbīgos protestus, kas vakar izcēlušies Honkongas centrā. Vairāki simti protestētāju ielauzās vietējā Likumdošanas padomē un to izdemolēja. Vietējās administrācijas vadītāja Kerija Lama ir noraidījusi apgalvojumus, ka protestētāju izvirzītās prasības nav sadzirdētas, vienlaicīgi aicinot saglabāt uzticību likuma varai un kārtībai.

Ķīnas amatpersonas asi nosoda protestus Honkongas centrā
00:00 / 03:01
Lejuplādēt

Protesta akcijas Honkongā turpinās jau aptuveni mēnesi, iedzīvotājiem paužot neapmierinātību ar vietējās valdības ierosināto izraidīšanas likumu. Taču ar laiku protestētāju prasības ir palielinājušās, pieprasot atbrīvot aizturētos aktīvistus un izmeklējot policijas pielietoto vardarbību.

Vakar Honkongā tika atzīmēta 22. gadskārta, kopš pārvalde pār autonomo teritoriju tika nodota no Lielbritānijas Ķīnai. Šajā dienā tradicionāli notiek miermīlīgas demokrātijas aizstāvju demonstrācijas. Taču vakardienas demonstrācijas laikā grupa protestētāju atdalījās no pārējiem un devās Likumdošanas padomes virzienā. Sākotnēji ēka tika ielenkta un vēlāk notika arī ielaušanās tajā. Protestētāji parlamenta sēžu zālē norāvuši Honkongas emblēmu, uzvilkuši britu koloniālo karogu, kā arī salauzuši mēbeles un aprakstījuši sienas ar dažādiem saukļiem. Pēc vairākām ēkā pavadītām stundām ēka tika pamesta un policija atbrīvoja apkārt esošās ielas.

Komentējot vakar notikušo vardarbību, Honkongas administrācijas vadītāja Kerija Lama norādījusi, ka redzētais ir apbēdinājis daudzus iedzīvotājus. Kerija Lama norādījusi, ka vakardienas miermīlīgās demonstrācijas tieši pretēji ir atspoguļojušas Honkongas iedzīvotāju uzticību likuma varai un kārtībai. Tieši tāpēc vardarbība Likumdošanas padomē ir pelnījusi nosodījumu. Administrācijas vadītāja arī norādījusi, ka būtu nepareizi vainot Honkongas vadību par protestētāju prasību neievērošanu.

"Nav pareizi teikt, ka valdība nav reaģējusi. Mēs zināmu iemeslu dēļ neesam atbildējuši uz visām prasībām, kas mums ir izvirzītas. Taču, ja iemesls sociālajai spriedzei ir tā dēvētais izraidīšanas likumprojekts, tad jau 15. jūnijā es paziņoju par šī likumprojekta apturēšanu. Mēs esam skaidrojuši un uzsvēruši, ka, apturot šo likumprojektu, mums nav nekāda termiņa vai plāna atsākt debates par šo likumprojektu Likumdošanas padomē," teikusi Lama.

Notiekošo Honkongā ir komentējusi arī Ķīnas centrālā valdība, kas pilnībā atbalsta vietējo varas iestāžu apņemšanos izmeklēt vardarbīgo protestētāju kriminālo atbildību par vakardienas nemieriem. Ķīnas varas iestādes norādījušas, ka šādas nelikumīgās darbības pamatīgi apdraud "vienas valsts, divu sistēmu" pamatprincipus.

Kā norāda izdevums "Foreign Policy", vakardienas notikumi Honkongā arvien vairāk liecina par to, ka protesta kustībā ir sākusies šķelšanā, daudziem politiķiem aicinot atteikties no vardarbības. Vienlaicīgi izdevums aicina pievērst uzmanību arī tam, kā uz notiekošo varētu reaģēt Ķīna. Tiek uzsvērts, ka līdz šim ir radies iespaids, ka protesti Honkongā ir pārsteiguši Ķīnas līderi Si Dziņpiņu, kuram ir visai bēdīga slava, apspiežot politisko plurālismu Ķīnā. Lai arī vairākas ārvalstis jau ir aicinājušas Honkongas iedzīvotājus turpināt aizstāvēt savas demokrātiskās tiesības, ievērojot savaldību, Ķīnas Ārlietu ministrija jau ir pieprasījusi pārtraukt ārvalstu iejaukšanos valsts iekšējās lietās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti