Ķīna un Krievija mudina nepalielināt spriedzi Tuvajos Austrumos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Arvien pieaugot spriedzei ASV un Irānas attiecībās, Savienotās Valstis paziņojušas par vēl 1000 karavīru dislocēšanu Tuvajos Austrumos, tādējādi palielinot savu militāro klātbūtni reģionā. Savukārt Ķīna un Krievija brīdinājusi atturēties no soļiem, kas vēl vairāk saasinātu situāciju Tuvajos Austrumos.

Ķīna un Krievija brīdina par spriedzes palielināšanos Tuvajos Austrumos
00:00 / 03:18
Lejuplādēt

Kopš ASV prezidents Donalds Tramps pērn paziņoja, ka ASV vienpusējā kārtā izstājas no pasaules lielvaru un Irānas kodolvienošanās, atjaunojot sankcijas, spriedze Vašingtonas un Teherānas attiecībās ir tikai un vienīgi saasinājusies. 17. jūnijā Irāna paziņoja, ka nākamnedēļ pārsniegs Irānas kodolvienošanās noteiktos ierobežojumus bagātinātā urāna krājumiem. Tomēr Irānas Atomenerģijas organizācijas preses pārstāvis paziņoja, ka šādu soli iespējams apturēt, ja citas valstis pildīs savas saistības, ko apņēmušās kodolvienošanās ietvaros.

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu uzsvēra, ka Irānai būtu nekavējoties jāpiemēro sankcijas, ja tā pārsniegs ierobežojumus bagātinātā urāna krājumiem. Savukārt Eiropas Savienības (ES) augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni uzsvēra, ka Irāna vēl nav pārkāpusi kodolvienošanos, un atteicās apspriest, kādus soļus ES spertu gadījumā, ja tas tomēr notiktu.

„Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras ziņojumi liecina, ka līdz šim Irāna ir pildījusi savas vienošanās saistības. Šajā ziņā Irāna dara tieši to, ko lielākā daļa starptautiskās sabiedrības no tās sagaidīja. Ja aģentūras ziņojumu saturs mainīsies, mēs noteiksim tālāko situāciju, bet pagaidām mūsu vērtējums ir balstīts šajos ziņojumos. Šobrīd mūsu uzmanība ir koncentrēta uz kodolvienošanās saglabāšanu un tās ievērošanu,” sacīja Mogerīni.

Irāna arī ir draudējusi līdz 8. jūlijam vēl vairāk atkāpties no kodolvienošanās nosacījumiem, ja pārējās valstis, kas parakstījušas šo līgumu – Lielbritānija, Ķīna, Francija, Vācija un Krievija – nepalīdzēs Irānai apiet ASV sankcijas, sevišķi naftas pārdošanā.

Saspīlētajās attiecībās eļļu ugunij vēl nesen pielēja uzbrukumi diviem tankkuģiem Omānas līcī. Uzbrukumu sarīkošanā ASV vainojusi Irānu, kas apsūdzības noliedz. Savienotās Valstis iepriekš publicēja videomateriālu, kurā redzams, kā Irānas Revolucionārā gvarde aizvāc neeksplodējušu magnētisko mīnu no Japānai piederošā naftas tankkuģa, bet tagad publicētas arī jaunas fotogrāfijas. Vašingtona jau ir pastiprinājusi savu militāro klātbūtni reģionā un atzinusi Irānas Revolucionāro gvardi par teroristu organizāciju.

17. jūnijā ASV administrācija paziņoja, ka ir apstiprinājusi vēl 1000 karavīru dislocēšanu Tuvajos Austrumos, ņemot vērā saspīlējuma pastiprināšanos ar Irānu. Karavīri uz reģionu tiekot nosūtīti aizsardzības mērķiem, lai vērstos pret gaisa, jūras un sauszemes draudiem Tuvajos Austrumos.

Ķīna aicināja visas puses saglabāt racionālu prātu un atturību, kā arī brīdināja neatvērt „Pandoras lādi” Tuvajos Austrumos saistībā ar ASV lēmumu izvietot vēl 1000 karavīru reģionā. Ķīna arī aicināja Irānu „tik viegli” neatteikties no kodolvienošanās un pieņemt piesardzīgus lēmumus.

Savukārt Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs aicināja puses ievērot savaldību. Viņš minēja, ka Krievija nevēlas redzēt vēl kādus pasākumus, kas varētu radīt papildu spriedzi jau tā nestabilajā reģionā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti