Karā Ukrainā iznīcinātā transporta lidmašīna «Mriya». Ar ko tā bija īpaša?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Par inženierijas brīnumu dēvētajai Ukrainas lidmašīnai “Mriya” jeb “Sapnis” bija ļoti būtiska  loma kravu aviācijas nozarē. Radīta Padomju Savienībā, piedzīvojusi vairāku gadu dīkstāvi, atgriešanos apritē un nu tikusi iznīcināta Krievijas sāktajā karā Ukrainā.

Pasaulē lielākā lidmašīna savu pirmo lidojumu piedzīvoja 1988.gadā – laikā, kad Ukraina bija Padomju Savienības sastāvā. “An-225” jeb “Mriya”, kas tulkojumā no ukraiņu valodas nozīmē “Sapnis”, tika īpaši radīta padomju kosmosa programmas vajadzībām, lai pārvadātu atspoļkuģus jeb tā dēvētos šatlus “Buran”, kā arī citas kosmosa industrijai nepieciešamās tehnoloģijas.

Savā vairāk nekā 30 gadus ilgajā mūžā šis gaisa kuģis ir ne tikai lauzis neskaitāmus pasaules mēroga rekordus, piemēram, ar savu izmēru kļuvis par lielāko lidmašīnu pasaulē, bet arī savaldzinājis aviācijas entuziastus.

Lidmašīnu bija paredzēts turpināt lietot vēl vismaz 10 gadus. Bet neveiksmīgas sakritības rezultātā tā marta sākumā tika iznīcināta, Krievijas armijai cenšoties panākt kontroli pār Hostomeļas lidostu, kur tajā laikā “Mriya” gaidīja dzinēju renovāciju. Tas arī kļuva par iemeslu, kāpēc lidmašīnu neizdevās evakuēt.

Vairāk nekā 80 metrus garā sešu dzinēju lidmašīna vienu reizi savā mūžā viesojusies arī starptautiskajā lidostā “Rīga”. Tas notika 2014. gadā, kad Latvijas kontingentam, kas tolaik devās uz Centrālāfrikas Republiku, bija jānogādā militārais ekipējums.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Ukrainas valdība paziņojusi, ka tiks pieliktas visas pūles, lai lidmašīnu izveidotu no jauna, taču tam būs nepieciešams laiks un ļoti lieli finanšu resursi. Pašreizējās aplēses liecina, ka vajadzīgi vismaz trīs miljardi ASV dolāru.

“An-225” projekta sākumā tika paredzēts izveidot divas identiskas lidmašīnas. Pirmā jeb “Mriya” tika uzbūvēta vien pāris gadu laikā. Otras lidmašīnas pabeigšanai 2006. gadā tika meklētas investīcijas, lai šo milzi pabeigtu līdz 2008. gadam, tam bija nepieciešami 300 miljoni ASV dolāru, bet šī summa tā arī netika atrasta.

Piedzīvojusi lidojumus zem Padomju Savienības karoga, neatkarīgās Ukrainas karoga, “Mriya” savu kalpojumu beidza laikā, kad Ukraina cenšas savu brīvību nosargāt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti