Izraēla un palestīnieši pamiera gaidās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Apvienoto Nāciju Drošības padome pieprasījusi, lai abas Tuvo Austrumu vardarbīgā konflikta puses -  Izraēla un „Hamas” kaujinieki - nekavējoties pārtrauc uguni. Ir apritējušas trīs pilnas konflikta nedēļas, laupot vismaz 1060 dzīvības abās konflikta pusēs. Vairākums upuru ir palestīniešu kontrolētajā Gazas joslā, tomēr „Hamas” kaujinieki atsakās no jebkāda pastāvīga pamiera risinājuma, ja vien Izraēla pilnībā neatvelk bruņotos spēkus, turklāt vienlaikus nepārtrauc arī gadiem ilgušo palestīniešu teritoriju ekonomisko blokādi.

Ir 21. konflikta diena Gazas joslā. Turklāt lielākajā daļā islamiskās pasaules sāk svinēt Ramadana beigas. Tomēr palestīniešu apdzīvotajā Gazas joslai sirsnīgie svētki ar bagātīgajiem mielastiem un dāvanām bērniem, šogad met līkumu:

Bijām spiesti bēgt no savām mājām. Šeit svētku nav. Tie, kas pametuši mājas, svētkus nejūt. Stāvoklis ir nožēlojams. Man nav pat viena šekeļa, ko iedot dēlam un meitai. Nedz arī prieka par jaunas apģērba kārtas iegādi svētkos. Mums nav nekā,” saka  palestīniešu bēglis no Bait Hanūnas Sobī Dababišs.

Relatīvs miers tikmēr valda otrā palestīniešu apdzīvotajā teritorijā Izraēlā – Jordānas upes Rietumkrastā. Tur svētku diena sākās ar augstāko pašpārvaldes amatpersonu dalību rīta lūgšanās un piemiņas brīdi pie mirušā līdera Jasira Arafata kapa. Abas palestīniešu apdzīvotās teritorijas atrodas vienā valstī, taču pretēji Rietumkrastam, kuru pārvalda politiskā kustība „Fata”, Gazas joslu kontrolē „Hamas”, ko par teroristisku organizāciju uzskata ne tikai Izraēla, bet arī ASV un Eiropas Savienība. Turklāt „Hamas” kustība ir turpinājums Ēģiptē ārpus likuma pasludinātajai Musulmaņu brālībai. Tādēļ Gazas joslas robežas slēgtas ne tik vien ar Izraēlu drošības apsvērumu dēļ, bet faktiski arī ar Ēģipti. „Hamas” turpina uzbrukumus mērķiem Izraēlā un atsakās no jebkāda pamiera piedāvājuma, kamēr netiks atvilktas visas militārpersonas, bet vienlaikus arī nepārtrauks Gazas blokādi. Pretējie viedokļi izskanēja arī Drošības padomes sēdē.

“Mēs ceram, ka ugunspārtraukums turpināsies ilgu laiku un ka Ēģiptē sāksies process, kurā ņems vērā visus apsvērumus. Mēs turpināsim klauvēt pie Drošības padomes durvīm. Tā, lai padome turpina nest savu atbildību, un nepieļausim, ka Drošības padome vilcinās un izturas tā, it kā šī būtu maza lieta,” enerģiski paziņoja Palestīnas pastāvīgais novērotājs ANO Rijāds Mansūrs.

Savukārt Izraēlas pastāvīgais pārstāvis Apvienotajās Nācijās Rons Prosors brīdināja:

“Neuzķerieties uz teroristu propagandas! Neticiet laikrakstiem, kas apgalvo, ka vaina ir abās pusēs. Mēs esam darījuši visu, kas bija iespējams, lai izvairītos no konflikta. Taču „Hamas” atteicās pārtraukt uzbrukumus. Izraēla piekritusi pieciem ierosinātajiem ugunspārtraukumiem. „Hamas” tos visus vai nu noraidījis, vai pārkāpis. Turklāt pat tos, kurus pats pieprasīja.”

Izraēla atzīst lielo upuru skaitu palestīniešu civiliedzīvotāju vidū, taču atgādina, ka tas saistīts ar „Hamas” izmantoto taktiku – izmantot ieročus, nevis lai aizsargātu civilos iedzīvotājus, bet gan izmantot civilos, lai aizsargātu ieročus.

Kopš svētdienas apšaudīšanās intensitāte starp Izraēlu un „Hamas” gan ir mazinājusies, veicinot cerības uz faktisku uguns pārtraukumu. Lielākoties starptautiskā sabiedrība atzīst Izraēlas tiesības uz pašaizsardzību, tomēr pauž dziļu satraukumu par palestīniešu civilo iedzīvotāju stāvokli. Trijās konflikta nedēļās laupītas dzīvības vairāk nekā tūkstoš palestīniešu un pārdesmit cilvēkiem Izraēlā, galvenokārt militārpersonām. Tomēr no lielākiem upuriem Izraēla paglābusies, tikai pateicoties Dzelzs kupola pretgaisa aizsardzības sistēmai, ar ko šajā laikā pārtvertas gandrīz 500 raķetes. Izraēlas bruņotajos spēkos papildu iesaukti vairāk nekā 65 tūkstoši rezervistu.

Tikmēr Gazā iznīcinātas vairāk nekā trīsarpus tūkstoši māju, bojājumi nodarīti vairāk nekā simt skolām un sešām slimnīcām. Bet 1,2 miljoniem – lielākajai daļai Gazas palestīniešu - traucētas elektrības piegādes, kanalizācija un ūdensapgāde. Tādējādi ievērojami aug slimību draudi karstajā Tuvo Austrumu klimatā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti