Dienas notikumu apskats

LPS neatbalstīs tautas tērpu izveidošanu un finansēšanu tikai no pašvaldību līdzekļiem

Dienas notikumu apskats

EK nav negatīvi noskaņota pret Lielbritāniju; vienošanās dokumentam jābūt izdevīgam arī ES

Irākas armija atkaro daļu stratēģiski svarīgās Mosulas

Irākas armija atkaro daļu stratēģiski svarīgās Mosulas

Irākā valdībai no džihādistu grupējuma "Daīš" izdevies atkarot stratēģiski svarīgās Mosulas pilsētas austrumu daļu, paziņojuši bruņoto spēku komandieri.

Irākas otrā lielākā pilsēta ir džihādistu grupējuma pēdējais nozīmīgais bastions šajā valstī.

Vērienīgā ofensīva tās atkarošanai sākās pirms trim mēnešiem. Tagad Irāka sāk gatavoties Mosulas rietumu daļas atkarošanai, kas atrodas otrpus Tigras upei. Visi tilti pār to ir iznīcināti, un uzdevums būs sarežģītāks.

Pilsētas austrumu daļas atkarošana ir notikusi trīs mēnešus pēc tam, kad operāciju Mosulas atkarošanai sāka vairāki desmiti tūkstoši Irākas karavīru ar tādu kaujinieku grupu kā kurdu spēku atbalstu.

Tigras upe sadala pilsētu divās daļās. Atgūta ir pilsētas daļa, kas atrodas upes kreisajā krastā, bet Mosulas rietumu pusi joprojām kontrolē džihādistu kaujinieki.

Irākas Pretterorisma dienesta vadītājs paziņojumā piebilda – kaut var uzskatīt, ka visa Mosulas austrumu daļa atkal nonākusi valdības kontrolē, ir neliela daļa džihādistu kaujinieku, kas vēl atrodas pilsētas ziemeļu rajonos. Tādēļ turpmākajās dienās vēl gaidāmas kaujas.

Vairāk nekā divus gadus pēc tam, kad grupējums „Daīš” savā kontrolē pārņēma Irākas otro lielāko pilsētu Mosulu valsts ziemeļos, valdības operācija tās atgūšanai sākās oktobrī.

Pašā pilsētā cīņa ir bijušas smagas, un džihādistu kaujinieki ofensīvu aizkavēja izrādot sīvu pretestību. Tomēr decembrī operācija atsākās ar jaunu sparu, un izdevās gūt panākumus. Irākas armiju bez kurdu un citu grupu kaujiniekiem atbalsta ASV vadītā koalīcija un tās kara lidmašīnas.

Tagad Irākas valdība sāk gatavoties Mosulas rietumu daļas atkarošanai otrpus Tigras upei. Uzdevums būs grūtāks.

Rietumu daļa ir nedaudz mazāka, taču tur atrodas vecpilsēta, kur ir šauras ielas un caur kurām līdz ar to nevar izbraukt liela daļa bruņu tehnikas.

Mosulā pār Tigras upi arī vairs nav neviena tilta – tos visus vai nu uzspridzinājuši džihādisti vai tie iznīcināti koalīcijas uzlidojumos. Šis fakts džihādistiem arī padarīja grūtāku uzdevumu piegādāt munīciju un atbalsta spēkus kaujiniekiem, kas atradās tagad valdības atgūtajos pilsētas austrumos.

Kaujas Mosulā sarežģītas padarījusi arī civiliedzīvotāju klātbūtne – pirms džihādistu ierašanās tur dzīvoja gandrīz divi miljoni cilvēku. Saskaņā ar Apvienoto Nāciju aplēsēm, trīs mēnešu valdības ofensīvas laikā pilsētu bijuši spiesti pamest aptuveni 150 000 iedzīvotāju. Domājams, ka operācijai turpinoties, šis skaits pieaugs.

Ja Irākas valdībai izdosies atgūt pilnīgu kontroli pār Mosulu, gaidāms, ka grupējumam „Daīš” Irākā tas būs nāvējošs trieciens. Džihādisti joprojām kontrolē savu galveno bastionu kaimiņvalstī Sīrijā Raku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt