Ganca ievēlēšana Izraēlas parlamenta spīkera amatā var pavērt ceļu uz vienotības valdības izveidošanu

Izraēlas centriskās partijas “Zilais un baltais” līderis Benijs Gancs ceturtdien tika ievēlēts parlamenta spīkera amatā. Šāds solis varētu pavērt ceļu uz vienotības valdības izveidošanu Izraēlā. Gancs lielajā koalīcijā ieņemtu ārlietu ministra amatu un kopā ar premjeru Benjaminu Netanjahu rotācijas kārtībā ieņemtu premjerministra amatu. Spiediens izveidot šādu valdību saistīts ar valsti skārušo Covid-19 krīzi.

Ganca ievēlēšana Izraēlas parlamenta spīkera amatā var pavērt ceļu uz vienotības valdības izveidošanuRihards Plūme

  Izraēla jau ilgu laiku nespēj izkļūt no politiskās krīzes. Šī valsts ir bijusi bez pilnībā rīcībspējīgas valdības vairāk nekā gadu, jo pēc trim secīgām vēlēšanām neviena partija nav spējusi izveidot vairākuma koalīciju parlamentā. Pēdējās parlamenta vēlēšanās 2. martā izšķirošu vairākumu neizdevās iegūt nedz pašreizējā premjera Benjamina Netanjahu vadītajai labējai partijai “Likud”, nedz viņa sāncenša Benija Ganca vadītajai centriskajai partijai “Zilais un baltais”.

  Tomēr jaunākie notikumi Izraēlā liecina, ka valsts drīzumā varētu izkļūt no politiskā strupceļa un tiktu pavērts ceļš uz vienotības valdības izveidošanu. Trešdien par atkāpšanos no parlamenta spīkera amata paziņoja Netanjahu sabiedrotais Joels Edelšteins. Šajā amatā ceturtdien tika ievēlēts Gancs.

  Līdzīgi kā daudzas citas valstis pasaulē, Izraēlu skārusi “Covid-19” pandēmija, un valstī arvien skaļāk izskan aicinājumi Netanjahu un Gancam izveidot aliansi. Jau iepriekš Gancs mudināja veidot ārkārtas vienotības valdību. Arī kļūstot par Kneseta spīkeri, viņš aicināja uz nacionālo vienotību un solīja darīt visu iespējamo, lai izveidotu lielo koalīciju. Gancs norādīja, ka šis nav laiks, kad strīdēties un sašķelties.

  “Izraēlas cilvēki uz mums raugās. Viņi sagaida, ka mēs turpināsim cīņu pret koronavīrusu. Viņi pamatoti prasa mums saglabāt demokrātiju un vienotību. Un tas ir tas, kas ir pareizi Izraēlas valstij un tiem, kas mūs ievēlēja. Katrā krīzē ir arī iespēja. Un mēs varam izmantot iespējas, ko šī krīze mums dod,” sacīja Gancs.

  Netanjahu un Gancs trešdienas vakarā pirmo reizi kopš 2. marta vēlēšanām pārsprieda situāciju valstī. Vienošanās par valdības izveidi gan vēl netika panākta. Iespējams, ka Gancs lielajā koalīcijā ieņemtu ārlietu ministra amatu. Tad viņš kopā ar Netanjahu rotācijas kārtībā ieņemtu premjerministra amatu. Netanjahu paliktu premjera amatā pusotru gadu, un 2021. gada septembrī viņu nomainītu Gancs, ziņo mediji.

  Gancam kļūstot par Kneseta spīkeru, partija “Zilais un baltais” ir ieguvusi kontroli pār parlamenta dienaskārtību, taču mediji ziņo, ka pēc valdības izveidošanas Gancs plāno nodot spīkera amatu “Likud” partijas biedram.

  Tomēr Ganca kļūšana par Kneseta spīkeru radījusi ne tikai cerību par izeju no politiskā strupceļa, bet arī izraisījusi jukas Ganca aliansē. Divas no šīs alianses partijām to ātri vien pēc Ganca ievēlēšanas pametušas. Tas pamatots ar to, ka Ganca politiskie soļi neizskatoties pēc centieniem izveidot vienotības valdību vai ārkārtas valdību, bet gan kārtējo “Netanjahu valdību”. Tādējādi Gancs esot padevies bez cīņas. Izraēlas mediji ziņo, ka šobrīd tikai daži alianses locekļi ir gatavi pievienoties Gancam jaunajā valdībā, ja tāda tiktu veidota kopīgi ar Netanjahu un viņa pārstāvēto politisko bloku.

  KONTEKSTS:

  Pasaulē izplatoties Covid-19, Pasaules Veselības organizācija atzina, ka saslimstība sasniegusi globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs ieviesti stingri ierobežojumi - atcelti masu pasākumi, slēgtas robežas, skolas un citas iestādes.

   

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti