ES - Ukrainas bezvīzu režīma ieviešanas termiņi pagaidām nav zināmi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Bezvīzu režīms - tas ir viens no taustāmiem ieguvumiem, ko Ukraina vēlētos saņemt no Eiropas Savienības (ES) jau maijā gaidāmajā Austrumu partnerības samitā Rīgā. Tomēr tam traucē konflikts valsts austrumos. Tādēļ, visticamāk, lielākais, uz ko Ukraina var cerēt, ir solījums ieviest bezvīzu režīmu ar kādu konkrētu datumu, iespējams, gada beigās, ja visi nosacījumi tiks izpildīti.

Oficiālā Briseles amatpersonu atbilde uz jautājumu, kad starp ES un Ukrainu varētu tikt ieviests bezvīzu režīms, ir skopa. Ir jāgaida ziņojums, kurā tiks novērtēts Ukrainas progress visu nepieciešamo prasību izpildē. Tomēr ir skaidrs, ka šis ir arī politisks, nevis tikai formālu kritēriju jautājums. Par to tiks spriests maija beigās Rīgā gaidāmajā Austrumu partnerības samitā.

No valdības vadītājas Laimdotas Straujumas otrdien Kijevā sacītā izriet, ka vistālāk sarunās par bezvīzu režīmu ir pavirzījusies Gruzija, bet Ukrainai vēl varētu nākties pagaidīt. “Es nevaru solīt, ka Rīgas samitā mēs varētu šādu lēmumu pieņemt par Ukrainu, jo tur ir kritēriji, kas ir jāizpilda katrai valstij. Tajā skaitā arī Latvija tos izpildīja. Vistuvāk šo kritēriju sasniegšanai no sešām valstīm ir Gruzija. Noteikti nebūs, ka mēs 21. vai 22. maijā paziņosim, ka būs bezvīzu režīms, bet mēs gribētu norādīt datumu, kad tas varētu būt," saka Straujuma.

Premjere negribēja publiski nosaukt bezvīzu režīma ieviešanas datumu ar Ukrainu, atzīstot, ka Eiropas valstīm par to ir atšķirīgi viedokļi. Tas vēlreiz esot kļuvis skaidrs pēc viņas pirmdienas sarunas ar Francijas prezidentu Fransuā Olandu Parīzē.

Tomēr kuluāros tiek runāts par šī gada beigām, ja tiks izpildīti visi kritēriji. Pamatīgs šķērslis gan ir arī konflikts Ukrainas austrumos, kura dēļ Ukrainas robeža ir nestabila.

Ukrainas politiķu garajā vēlmju sarakstā no Eiropas bezvīzu režīms ir viena no pirmajām prioritātēm. To šonedēļ tiekoties ar Eiropadomes priekšsēdētāju Donaldu Tusku un Eiropas Komisijas vadītāju Žanu Klodu Junkeru vēlreiz pasvītroja arī Ukrainas prezidents Petro Porošenko. “Es ceru uz jūsu atbalstu Rīgas Austrumu partnerības samita laikā 21. un 22. maijā, lai pieņemtu pozitīvu lēmumu par bezvīzu režīma ieviešanu. Tas kļūtu par nopietnu Eiropas signālu Ukrainas tautai. Tas būtu labs novērtējums mūsu līdzšinējiem centieniem un pamudinājums strādāt arī turpmāk," teica Porošenko.

Nesen ES jau ieviesa bezvīzu režīmu ar Moldovu. Tas tiek uzskatīts par diezgan veiksmīgu piemēru, jo daudzi Moldovas pilsoņi jau ir izmantojuši iespēju doties uz Eiropu. Nav arī strauji pieaudzis to cilvēku skaits, kuri izmantotu bezvīzu režīmu, lai nelegāli paliktu ES. Tas varētu būt kā labs pamudinājums arī sarunās par vīzu atcelšanu Ukrainas pilsoņiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti