ES pauž satraukumu par britu kuģa sagrābšanu Irānā

Eiropas Savienība (ES) sestdien pauda satraukumu par to, ka Irāna sagrābusi britu tankkuģi "Stena Impero", uz kura atrodas arī viens Latvijas valstspiederīgais.

ES ārlietu dienesta paziņojumā norādīts, ka tāda rīcība rada saspīlējuma padziļināšanas riskus.

"Jau tā saspīlētā situācijā šāda notikumu attīstība rada riskus par tālāku saasinājumu un kaite notiekošajiem cenrieniem rast risinajumu pašreizējam saspīlējumam," lasāms ES paziņojumā.

"Mēs aicinām nekavējoties atbrīvot kuģi un tā apkalpi, un aicinām atturēties no tālāka saspīlējuma," norādīja ES, uzsverot, ka "kuģošanas brīvība ir jāievēro visos laikos".

Arī Vācija un Francija nosodīja "Stena Impero" sagrābšanu, uzsverot savu solidaritāti ar Lielbritāniju.

Francija, Vācija un Lielbritānija ir Eiropas lielvaras, kas ietilpst Irānas kodollīgumā,. Tās ir centušās saglābt vienošanos pēc ASV izstāšanās pērn.

Lielbritānijas ārlietu ministrs Džeremijs Hants sarunā ar Irānas ārlietu ministru Mohammadu Džavadu Zarifu paudis "ārkārtīgu vilšanos" par kuģa sagrābšanu.

Telefonsarunā Hants Zarifam paudis vilšanos par to, ka pirms nedēļas Irānas ārlietu ministrs paudis vēlmi mazināt saspīlējumu reģionā, bet tagad valsts rīkojusies pretēji.

Lielbritānijas Ārlietu ministrija sestden izsauca Irānas pagaidu pilnvaroto lietvedi.

Londonā bāzētā jūras drošības risku analītikas kompānija "Dryad Global" incidentu raksturoja kā iepriekš izplānotu operāciju".

Irāna uzstāj, ka "Stena Impero" sadūrās ar tās zvejas kuģi, tādēļ ir sākta izmeklēšana un kuģa aizturēšana ir likumīga.

Irānas Revolucionārā gvarde piektdien apstiprinājusi, ka Hormuza šaurumā sagrābusi britu tankkuģi "Stena Impero" ar 23 apkalpes locekļiem, kas "pārkāpis starptautiskās tiesības".

18 no apkalpes locekļiem, tostarp kapteinis, ir Indijas pilsoņi, bet pārējie apkalpes locekļi ir trīs Filipīnu pilsoņi, kā arī Latvijas un Krievijas valstspiederīgie. Irāna ir paziņojusi, ka visi apkalpes locekļi joprojām atrodas uz kuģa.

Incidents notika dažas stundas pēc tam, kad Lielbritānijas aizjūtas teritorijas Gibraltāra varasiestādes paziņoja, ka uz 30 dienām pagarinās Irānas tankkuģa "Grace 1" aizturēšanu. Kuģi britu jūras spēki aizturēja pirms divām nedēļām aizdomās par Eiropas Savienības sankciju pret Sīriju pārkāpumu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti