Rinkēvičs: Nevaru atbildēt, ka Irānā aizturētā tankkuģa apkalpe un Latvijas pilsonis ir drošībā

Tā ir ģeopolitiski sarežģīta situācija, ko nevar atrisināt dažu stundu laikā. Tā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičš no "Jaunās Vienotības” komentējis jautājumu par Irānas lēmumu aizturēt britu tankkuģi "Stena Impero", uz kura atrodas arī Latvijas pilsonis. Pēc Rinkēviča vārdiem, pagaidām sazināties ar viņu nav izdevies ne Latvijas Ārlietu ministrijai, ne arī „personām, kas ir ieinteresētas to darīt”. Līdz ar to ārlietu ministrs nevarēja apgalvot, ka Latvijas pilsonis šobrīd atrodas drošībā.

Rinkēvičs: Nevaru atbildēt, ka Irānā aizturētā tankkuģa apkalpe un Latvijas pilsonis ir drošībāElla Semjonova

  „Apkalpe ir aizturēta. Apkalpe atrodas ostā. Mums šobrīd nav izdevies noskaidrot, kā viņi paši jūtas, līdz ar to es nevaru atbildēt, vai apkalpe ir drošībā. Situācija līcī ir diezgan sarežģīta. Eskalācija pieaug. Iespējams esat lasījuši, ka tiek notriekti militārie droni, ir pa brītiņam notiek uzbrukumi, ir bijuši vairāki neidentificēti uzbrukumi vairāku nedēļu laikā tankkuģiem. Savulaik Apvienoto Arābu Emirātu tankkuģien. Mums vajadzētu pret šo situāciju plašākā nozīmē izturēties ļoti nopietni. Konflikts šajā pasaules reģionā atbalsosies visur. Tāpēc es nevaru šobrīd apgalvot, ka apkalpei kaut kas draud, bet es arī nevaru apgalvot, ka šī apkalpe atrodas drošībā," tā Rinkēvičs.

  Tai pat laikā Rinkēvičs aicināja kritiski vērtēt Irānas paziņojumu par to, ka Hormuza šaurumā sagrābtais britu tankkuģis būtu sadūries ar Irānas zvejas kuģi. „Šī epizode, man gribētos domāt, vairāk ir atbildes gājiens par aizturēto Irānas tankkuģi, ne tik daudz iespējamais incidents ar zvejas kuģi, kas nav ne pierādīts, ne izmeklēts, nekādi fakti arī nav zināmi.”

  Prognozēt, cik ātri var izdoties atrisināt šo situāciju, ministrs ir atteicies, minot, ka spriedze reģionā šobrīd pieaug. Viņš arī brīdināja par potenciāliem riskiem visus Latvijas valstspiederīgos - tostarp jūrniekus, kuri atrodas citu kuģu apkalpē šajā reģionā.

  Ārlietu ministrija (ĀM) paziņojumā presei norāda, ka turpina strādāt, lai nodrošinātu Latvijas pilsoņa tiesības.

  Ministrija sestdien, 20. jūlijā, ir iesniegusi notu Irānas vēstniecībai Stokholmā, aicinot nodrošināt Latvijas pilsoņa tiesības, kā arī pēc iespējas ātrāk atbrīvot Latvijas pilsoni.

  Ministrija norāda, ka ir pastāvīgā saziņā ar Eiropas Savienības amatpersonām, kā arī Lielbritānijas varasiestādēm. Tāpat ministrija turpinās informēt par darbu pie Latvijas pilsoņa atbrīvošanas.

  KONTEKSTS:

  Uz Irānas varasiestāžu aizturētā britu tankkuģa "Stena Impero" dienējošais Latvijas valstspiederīgais ir kapteiņa vecākais palīgs, aģentūru LETA informēja VAS "Latvijas Jūras administrācijas" sabiedrisko attiecību speciāliste Sarma Kočāne. Vīrietis ir dzimis 1978.gadā.

  Uz Irānas aizturētā britu tankkuģa ir viens Latvijas valstspiederīgais. ĀM apstiprina, ka Irānas varasiestādes 19.jūlijā Hormuzas jūras šaurumā ir aizturējušas kuģi "Stena Impero", kas kuģo zem Lielbritānijas karoga, un uz kura ir arī viens Latvijas valstspiederīgais.

  Rinkēvičs sazinājies ar Eiropas Savienības (ES) augsto pārstāvi ārlietās un drošības politikas jautājumos Federiku Mogerīnī un Apvienotās Karalistes ārlietu ministru Džeremiju Hantu, lai vienotos par ciešu koordināciju un ES Ārējā dienesta atbalstu, panākot Latvijas valstspiederīgā atbrīvošanu.

  Pašlaik gan ministrijai nav informācijas par jūrnieku stāvokli uz sagrābtā kuģa. Zināms vien, ka kuģis atrodas Irānas ostā. Taču, tiklīdz ministrija iegūs jaunāku informāciju, Rinkēvičs solīja par to informēt.

  Vēstīts arī, ka Irānas varas iestādes piektdien sagrābušas divus britu tankkuģus Hormuza šaurumā. Otrais sagrābtais kuģis vēlāk tika atbrīvots. Rinkēvičs intervijā Latvijas Radio iepriekš informēja, ka uz šī kuģa bijuši četri Latvijas valstspiederīgie.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti