Panorāma

Ilvess – karoga nomaiņa tracina Lukašenko

Panorāma

V. Vīķe -Freiberga: Baltkrievija izturas kā terorists

Eiropa pārtrauc gaisa satiksmi ar Baltkrieviju

ES līderi vienojas liegt Baltkrievijas aviokompāniju lidojumus ES gaisa telpā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Eiropas Savienības (ES) valstu līderi vienojušies liegt Baltkrievijas aviokompāniju lidojumus ES gaisa telpā, ziņo aģentūra AFP, atsaucoties uz Eiropas Padomes paziņojumu.

Reaģējot uz Baltkrievijas rīcību ar civilās lidmašīnas novirzīšanu uz Minsku, ES līderi aicinājuši lidsabiedrības izvairīties no Baltkrievijas gaisa telpas.

Tāpat ES līderi pieprasījuši nekavējoties atbrīvot Minskā aizturēto opozicionāru Romānu Protaseviču un viņa draudzeni Sofiju Sapegu. Viņi tika aizturēti pēc tam, kad Baltkrievija piespieda pāri Baltkrievijai lidojošo lidmašīnu nosēsties Minskā.

Kad šis lēmums stāsies spēkā juridiski, tas vēl nav skaidrs. Proti, ES līderu vienošanās nozīmē stratēģisko virzienu rīkoties, bet

formālais lēmums vēl jāpieņem diplomātu un ministru līmenī.

ES līderi arī aicina Starptautisko civilās aviācijas organizāciju steidzami izmeklēt šo “nepieņemamo bezprecedenta” incidentu. 

Iepriekš Baltijas valstu prezidenti, pārrunājot lidmašīnas sagrābšanu Baltkrievijā, pauda, ka Eiropas Padomes sanāksmē ir jārosina pārlidojumu slēgšana uz/no Eiropas Savienības valstīm pāri Baltkrievijas gaisa telpai. Tāpat jārosina aizliegt Baltkrievijas aviokompāniju lidojumus uz ES valstīm un atgriežoties no tām.

ES valstu līderi ir arī izteikuši atbalstu Latvijai par nepamatotu mūsu diplomātu izraidīšanu no Minskas un paziņojuši par dažādu sankciju pieņemšanu pret Baltkrieviju tuvākajā laikā.

Latvijas diplomātus Baltkrievija izraidīja pēc tam, kad pasaules hokeja čempionāta laikā Rīgā vairākās vietās Baltkrievijas oficiālais karogs (sarkani zaļais) tika nomainīts ar vēsturisko (sarkani balto). Latvija spēra identisku soli baltkrievu diplomātu virzienā. 

Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica pavēstīja, ka Eiropadome vienojusies arī par  personālo sankciju vēršanu pret Baltkrieviju. Proti, Eiropadome aicina iespējami ātri lemt par papildu personu un organizāciju sankcionēšanu jau esošā sankciju režīma ietvaros.

Tāpat saskaņā ar Eiropadomes vienošanos tiks noteiktas mērķtiecīgas ekonomiskās sankcijas,

bet to, kādas tās tieši izskatīsies, jāizstrādā Eiropas Komisijai. “Tas ir uzbrukums demokrātijai. Tas ir uzbrukums vārda brīvībai, un tas ir uzbrukums Eiropas suverenitātei. Un uz šo nepieņemamo rīcību ir vajadzīga stingra atbilde. Tāpēc Eiropadome nolēma, ka tiks ieviestas papildu sankcijas pret personām, kas iesaistītas nolaupīšanā, un šoreiz arī pret uzņēmumiem un saimnieciskām vienībām, kas finansē šo režīmu,” sacīja Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena.

Polijas premjerministrs Mateušš Moraveckis oficiālās Minskas rīcību raksturoja kā bezprecedenta terora aktu.

“Eiropas Savienība saskārās ar  bezprecedenta valsts terora aktu – baltkrievu lidmašīna nolaupīja un nosēdināja Minskā laineri, kas lidoja no Atēnām uz Viļņu. Tāpēc es vakar aicināju Eiropadomes prezidentu Šarlu Mišelu iekļaut šo jautājumu Eiropadomes darba kārtībā. Mums bija nopietna diskusiju par šo nosodāmo rīcību, un mēs kopīgi izstrādājām atbilstošas sankcijas un pieprasām tūlītēju arestēto žurnālistu, arestēto Baltkrievijas pilsoņu, atbrīvošanu,” paziņoja Moraveckis.

Jāpiebilst, ka gan par gaisa telpas slēgšanu, gan par jaunu nopietnu ekonomisko sankciju ieviešanu dalībvalstīm izdevās vienoties pusotras stundas laikā. Turklāt ES līderu vakariņās visiem tika palūgts atstāt ārā telefonus, lai runātais patiešām nebūtu pieejams svešām ausīm.

KONTEKSTS:

23. maijā Baltkrievija piespieda nolaisties Minskā aviokompānijas "Ryanair" reisa lidmašīnu ar 126 pasažieriem, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu. Pasažieru lidmašīnu līdz Minskas lidostai pavadīja Baltkrievijas iznīcinātāji. Rīkojumu par lidmašīnas pārtveršanu personīgi devis Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko.

Operācijas mērķis bija aizturēt vienu no pasažieriem: Baltkrievijas opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba locekli, vienu no opozīcijas medija "Nexta" dibinātājiem, tā bijušo galveno redaktoru Romānu Protaseviču. Lukašenko režīms viņu apsūdz terorismā, par ko viņam draud pat nāvessods.

Baltkrievijas režīma rīcību nosoda gan Baltkrievijas opozīcija, gan rietumvalstu amatpersonas, kas to raksturo kā valsts atbalstītu gaisa pirātismu, pasažieru lidmašīnas nolaupīšanu un rupju starptautisko civilās aviācijas noteikumu pārkāpumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti