Panorāma

Sākta resoriskā pārbaude par epidemioloģisko drošību PČ hokejā

Panorāma

Baltkrievijas oficiālo karogu aizstāj ar vēsturisko

Baltkrievija izraida Latvijas vēstnieku un diplomātus

Baltkrievija izraida Latvijas diplomātus; Latvija atbild ar to pašu

Baltkrievijas ārlietu ministrs Vladimirs Makejs pirmdien paziņoja, ka Latvijas vēstniekam Minskā Einaram Semanim 24 stundu laikā ir jāpamet Baltkrievijas teritorija. Līdz ar viņu tiek izraidīti arī gandrīz visi vēstniecības darbinieki.

Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris
00:00 / 00:29
Lejuplādēt

Reaģējot uz šādu Baltkrievijas rīcību, Latvijas Ārlietu ministrija ir izsaukusi Baltkrievijas pagaidu pilnvaroto lietvedi, lai informētu par identisku rīcību un baltkrievu diplomātu izraidīšanu līdz attiecību normalizēšanas brīdim.

Baltkrievijai jau vairākus mēnešus nav vēstnieka Latvijā, jo Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko bija neapmierināts ar vēstnieku Vasīliju Markoviču. Viņu atcēla no amata par dienesta pienākumu pienācīgu neizpildīšanu, un viņam atņēma diplomātisko rangu.

Šī ir pirmā reize Latvijas un Baltkrievijas diplomātisko attiecību vēsturē, kad abas valstis izraida vēstniekus un diplomātus.

Baltkrievija lēmumu par Latvijas diplomātu izraidīšanu pieņēmusi, reaģējot uz notikumiem Rīgā, kur pasaules hokeja čempionāta laikā vairākās vietās Baltkrievijas oficiālais karogs (sarkani zaļais) tika nomainīts ar vēsturisko (sarkani balto). Makejs šādu rīcību nosaucis par “valsts vandalisma” aktu.

"Latvijai pieprasījām veikt izmeklēšanu. Atvainoties un nolikt atpakaļ vietā Baltkrievijas valsts karogu. Vēstniekam iesniegta protesta nota. Mēs nevaram atstāt šādas provokatīvas darbības bez atbildes," pavēstīja Baltkrievijas ārlietu ministrs.

Latviju uz šādu rīcību pamudināja arī notikumi svētdien Baltkrievijā, kur varas iestādes piespieda lidsabiedrības “Ryanair” pasažieru lidmašīnai, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu, veikt nolaišanos Minskā, lai Baltkrievijas specdienesti varētu apcietināt Aleksandra Lukašenko režīma pretinieku Romānu Protaseviču.

Latvijas vēstnieks Einars Semanis pirmdien pēcpusdienā tika izsaukts uz Baltkrievijas Ārlietu ministriju, kur Makejs viņam paziņoja, ka Semanim un gandrīz visiem vēstniecības darbiniekiem jāpamet Baltkrievijas teritorija. Vēstniecībā varot palikt tikai viens tehniskais darbinieks.

"Vēstniekam piedāvāts 24 stundu laikā pamest Baltkrieviju. Visam vēstniecības diplomātiskajam un administratīvi tehniskajam sastāvam piedāvāts pamest Baltkrieviju 48 stundu laikā. Šeit var atstāt vienu tehnisko darbinieku, lai pieskatītu ēku," paziņoja Baltkrievijas ārlietu ministrs.

Makejs arīdzan pavēstīja, ka Baltkrievija esot gatava simetriskai atbildei no Latvijas puses, vēsta Baltkrievijas ziņu aģentūra “Belta”.

Minskā pie Latvijas vēstniecības ēkas pirmdien bija sapulcējusies Lukašenko atbalstītāju grupa, kas protestēja pret "jaukšanos Baltkrievijas iekšējās lietās". Viņi skandēja tradicionālo saukli, kas Krievijā un Baltkrievijā nereti tiek vērsts pret Baltijas valstīm: "Fašisms neies cauri!"

KONTEKSTS:

Baltkrievija svētdien piespieda nolaisties Minskā aviokompānijas "Ryanair" reisa lidmašīnu ar 171 pasažieri, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu. Pasažieru lidmašīnu līdz Minskas lidostai pavadīja Baltkrievijas iznīcinātāji. Rīkojumu par lidmašīnas pārtveršanu personīgi devis Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko.

Operācijas mērķis bija aizturēt vienu no pasažieriem: Baltkrievijas opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba locekli, vienu no opozīcijas medija "Nexta" dibinātājiem, tā bijušo galveno redaktoru Romānu Protaseviču. Lukašenko režīms viņu apsūdz terorismā, par ko viņam draud pat nāvessods.

Baltkrievijas režīma rīcību nosoda gan Baltkrievijas opozīcija, gan rietumvalstu amatpersonas, kas to raksturo kā valsts atbalstītu gaisa pirātismu, pasažieru lidmašīnas nolaupīšanu un rupju starptautisko civilās aviācijas noteikumu pārkāpumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti