Eksperts: Janukovičs ir lelle Krievijas rokās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 2 mēnešiem.

Atstādinātais Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs ir lelle Krievijas rokās, intervijā Latvijas Radio raidījumā „Labrīt!” norāda Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes profesors Ojārs Skudra, uzsverot, ka būtu skaidri jāpasaka, ka Janukovičs Ukrainā bija izveidojis korumpētu postpadomju autoritāro režīmu.

Janukovičs ir lelle Krievijas rokās. Protams, te piesardzīgi jāpiebilst, ja Rada, kura tagad nostājusies Jaceņuka pusē, nepieļaus nekādas kļūdas, tad ir pilnīgi skaidrs, ka Janukovičam nav nekādu variantu atgriezties Ukrainā, kur viņš ir izsludināts par noziedznieku, kuram jāstājas tiesas priekšā,” skaidro Skudra.

Ojārs Skudra ir pārliecināts, ka tuvākajās dienās internetā parādīsies materiāli, kuri liecinās par to, kā Janukovičs ir saimniekojis.

Ir skaidri un gaiši jāpasaka, ka Janukoviča režīms bija korumpēts postpadomju autoritārs režīms,” uzsver eksperts. „Viņš tādu bija izveidojis, Krievijas atbalstīts un iedvesmots. Un visas viņa runas par to, kāds viņš patriots, skan vienkārši smieklīgi, ja ņemam vērā to, ka viņa dēla konti Šveicē ir iesaldēti.”

Runājot par Krimas autonomiju, Ojārs Skudra skaidro, ka Krimas autonomija nav iespējama bez masīvas Krievijas ekonomiskās palīdzības. Tāpat eksperts skaidro, ka pirms krīzes Reģionu partijai ar Janukoviču priekšgalā bija divi galvenie bāzes reģioni– Krimas pussala un Doņeckas apgabals, tāpēc Skudra sliecas piekrist tiem, kuri apgalvo, ka Ukrainā nav etniskā dalījuma.

Runa ir nevis par etnisko dalījumu, bet gan par identitāšu atšķirību,” uzsver Skudra, izšķirot divas identitātes – proeiropeisko identitāti, kas pastāv arī jaunajā paaudzē Austrumukrainā, un postpadomju autoritāro identitāti, kura dod priekšroku vairāk stabilitātei nekā demokrātijai un kas pastāvēja Krimā un Doņeckā.

Šogad Ukrainai jānomaksā 88 miljardus ASV dolāru liels ārējais parāds pēc aptuveniem aprēķiniem.

Ir pilnīgi skaidrs, ka bez Starptautiskā Valūtas fonda un Eiropas Savienības atbalsta valdība, kura Ukrainā izveidota un kurai pagaidām nav skaidras rīcības programmas īpaši ekonomikā, nav rīcībspējīga,” stāsta Skudra, skaidrojot, ka atbalstu no Valūtas fonda var sagaidīt tikai tad, ja būs reformas.

Ukraina arī šonedēļ bija Eiropas Savienības uzmanības centrā. Pagājušajā nedēļā vardarbībā Kijevā dzīvību zaudēja desmitiem cilvēku, līdzšinējas opozīcijas kontrolētais parlaments Viktoru Janukoviču atstādināja no prezidenta amata un brīvībā iznāca bijusī premjere Jūlija Timošenko. Šonedēļ radās bažas par Krimas atšķelšanos, Krievijas militāriem manevriem un Ukrainas ekonomisko stāvokli. Par to visu jo īpaši nobažījusies ir Eiropas Savienība, kas atbalsta jauno varu Kijevā. Kopienas galvaspilsētās spriež par nepieciešamību palīdzēt finansiāli, Brisele aicina Maskavu sadarboties. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti