Eksperte: Ir pamats turpināt izmeklēt žurnālista Hašogi slepkavību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Šodien aprit gads, kopš Saūda Arābijas aģenti karalistes konsulātā Stambulā nogalināja saūdarābu žurnālistu Džamalu Hašogi. Slepkavības lieta šokēja pasauli un iedragāja Rijādas tēlu. Saūda Arābija sākotnēji noliedza, ka tai jebkas būtu zināms par bezvēsts pazudušo Hašogi, bet vēlāk atzina, ka viņš tiešām nogalināts konsulātā. Saūda Arābijas faktiskais valdnieks  kroņprincis Mohammeds bin Salmans noliedz, ka būtu pasūtījis sava kritiķa slepkavību. Apvienoto Nāciju pasūtītā neatkarīgā ziņojumā gan secināts, ka ir pamats izmeklēšanai gan pret pašu kroņprinci, gan citām augstām ar naftu bagātās karalistes amatpersonām.

ĪSUMĀ:

  • Džamals Hašogi bija Saūda Arābijas valdnieku kritiķis un baidījās no represijām dzimtenē.
  • Hašogi vēlējās Stambulā iegūt precībām nepieciešamos dokumentus.
  • No Saūda Arābijas konsulāta Hašogi neiznāca.
  • Tikai divas nedēļas vēlāk Saūda Arābija atzīst, ka viņš konsulātā ''nejauši'' nogalināts; līķis nav atrasts.
  • Kroņprincis Mohammeds kategoriski noliedz saistību ar žurnālista pazušanu.
  • ANO cilvēktiesību eksperte apsūdz Saūda Arābiju par melošanu starptautiskajai sabiedrībai un kroņprinci par izvairīšanos no personīgās atbildības.
  • Eksperte: tika atrasti ticami pierādījumi, kas dod pamatu tālākai izmeklēšanai.
  • ANO formāli nevar uzsākt neatkarīgu izmeklēšanu.

Stambulā pie Saūda Arābijas konsulāta, kurā pirms gada tika nogalināts prominentais saūdarābu žurnālists Džamals Hašogi, šodien pulcēsies cilvēki, lai piedalītos viņa piemiņas pasākumā.

Eksperte: Ir pamats turpināt izmeklēt žurnālista Hašogi slepkavību
00:00 / 04:43
Lejuplādēt
Pēdējo pusotru gadu pirms savas nāves Hašogi bija dzīvojis Amerikas Savienotajās Valstīs, baidoties par iespējamām represijām dzimtenē, kritizēja Saūda Arābijas kroņprinča Mohammeda bin Salmana politiku, tostarp iesaistīšanos karā Jemenā, rakstīja viedokļrakstus laikrakstam ''Washington Post''.

Pirms gada 2. oktobrī 59 gadus vecais Hašogi atradās Turcijā un ieradās Saūda Arābijas konsulātā Stambulā izņemt dokumentus, kas apstiprina šķiršanos ar bijušo sievu, lai viņš varētu apprecēties ar savu turku līgavu. Viņa

līgava palika gaidot ārpusē pie konsulāta, taču Hašogi no ēkas tā arī neiznāca.

Viņa pazušana izraisīja arvien pieaugošu starptautiska mēroga satraukumu un neizpratni. Sākotnēji Saūda Arābija, arī islāma karalistes faktiskais līderis kroņprincis Mohammeds uzstāja, ka tai nav ko slēpt un nav nekādas saistības ar prominentā žurnālista pazušanu.

Turcijas medijos izskanējušo, ka Hašogi nogalinājusi īpaša 15 personu komanda, kas no Saūda Arābijas ieradās Stambulā viņa pazušanas dienā, Rijāda noraidīja kā „nepamatotas” apsūdzības.

Bet 20. oktobrī,

divas ar pusi nedēļas pēc Hašogi pazušanas, Saūda Arābija beidzot atzīst, ka viņš konsulātā nogalināts. Bet tas noticis nejauši, pēc „dūru cīņas”,

kas izraisījās strīda laikā starp Hašogi un „citiem, kurus viņš bija saticis [konsulātā]”. Rijāda to nosauca par „milzīgu kļūdu”, paziņojot, ka par slepkavību atbildīgie pārkāpuši savas pilnvaras un monarhistes karaliskajai ģimeni ar to nav sakara.

Hašogi mirstīgas atliekas līdz šim tā arī nav atrastas. Turcijas amatpersonas apgalvojušas, ka pēc nogalināšanas viņa ķermenis sadalīts un izšķīdināts skābē.

Saūda Arābija solīja sodīt vainīgos.

Apsūdzības izvirzītas un tiesas priekšā stājušās 11 personas, piecām no kurām pieprasa nāvessodu. Vienlaikus prokurors paziņoja, ka ietekmīgais kroņprincis ar notikušo nav saistīts.

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans gan iepriekš paziņojis, ka rīkojums nogalināt Hašogi nācis no Saūda Arābijas valdības „augstākajiem līmeņiem”. Arī Saūda Arābijas tuvās sabiedrotās ASV Centrālās izlūkošanas pārvalde (CIP) esot secinājusi, ka kroņprincis bija iesaistīts slepkavības plānā, toreiz, atsaucoties uz avotiem, ziņoja mediji.

Tagad nedēļas nogalē publicētā intervijā ASV telekanālam CBS kroņprincis Mohamends bin Salmans joprojām noliedza, ka būtu pasūtījis sava kritiķa slepkavību:

„Tas bija šaušalīgs noziegums. Bet es uzņemos pilnu atbildību kā Saūda Arābijas līderis, sevišķi tāpēc, ka noziegumu izdarīja personas, kas strādāja Saūda Arābijas valdībai. Kad Saūda Arābijas valdībai strādājošas personas izdara noziegumu pret Saūda Arābijas pilsoni, man kā līderim ir jāuzņemas atbildība. Tā bija kļūda, un man jādara viss iespējamais, lai šādas lietas vairs nenotiktu.”

ANO īpašā ziņotāja un cilvēktiesību eksperte Agnese Kalamāra, kura vadīja ANO izmeklēšanu par brutālo slepkavību, kroņprinča komentārus kritizēja kā mēģinājumu sevi distancēt no slepkavības.

Aģentūrai AFP viņa teica, ka Mohammads bin Salmans uzņemas tikai „kopējo atbildību”, kas ir „pats par sevi saprotams”, taču ne „personīgo atbildību” par noziegumu. Kalamāra apsūdzēja Saūda Arābiju par „melošanu starptautiskajai sabiedrībai par nozieguma raksturu”.

Iepriekš vasarā komentējot viņas vadītās izmeklēšanas rezultātus, Kalamāra paziņoja, ka būtu jāsāk izmeklēšana gan pret Saūda Arābijas kroņprinci, gan citām šīs valsts augstākajām amatpersonām:

„Tas, ka atbildīga ir valsts, liek uzdot jautājumu, kurš tad galu galā ir atbildīgs par viņa slepkavību. Šī bija cilvēktiesību, nevis kriminālizmeklēšana. Tomēr tika atrasti ticami pierādījumi, kas dod pamatu tālākai izmeklēšanai par augsta līmeņa Saūda Arābijas amatpersonu, tostarp Saūda Arābijas kroņprinča, personisko atbildību.”

Kalamāra iepriekš kritizēju Apvienotās Nācijas par „paralīzi” un nespēju sodīt Hašogi slepkavas.

Kalmāra aicinājusi ANO ģenerālsekretāru Antonio Gutērrešu uzsākt neatkarīgu Apvieno Nāciju kriminālizmeklēšanu. ANO vadītāja birojs gan paziņojis, ka tas nav iespējams bez Apvienoto Nāciju dalībvalsts pieprasījuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti