Sadaļas Sadaļas

ES eksperti iesaka turpināt vakcināciju ar «AstraZeneca»; Latvijā potēšanu plāno atsākt piektdien

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) ceturtdien paziņoja, ka kompānijas „AstraZeneca” ražotā vakcīna pret Covid-19 ir droša un efektīva, tādēļ eksperti iesaka turpināt tās izmantošanu. Tomēr viņi nevar pilnībā izslēgt saistību starp "AstraZeneca" vakcīnu un ļoti retiem trombu veidošanās gadījumiem.

ĪSUMĀ:

 • EZA eksperti uzskata, ka "AstraZeneca" vakcīna ir "droša un efektīva".
 • Ieguvumi no vakcīnas lietošanas ir lielāki par iespējamo blakusparādību risku.
 • Latvija plāno atsākt vakcināciju ar “AstraZeneca” piektdien, 19. martā.
 • Eiropā šo vakcīnu saņēmuši jau 20 miljoni cilvēku.
 • EZA rīcībā ir ziņas par 25 trombu veidošanās gadījumiem, deviņi cilvēki ir miruši.
 • Pagaidām nav skaidrs, vai retie gadījumi ir tieši saistīti ar vakcīnas saņemšanu.
 • Eksperti iesaka turpināt vakcīnas lietošanu, brīdinot pacientus par iespējamām blaknēm.

"Tā ir droša un efektīva vakcīna. Ieguvumi, ko sniedz vakcīnas nodrošinātā aizsardzība pret Covid-19 un ar to saistīto hospitalizāciju un nāvi, atsver iespējamos riskus. Komiteja ir arī secinājusi, ka vakcīna kopumā nepalielina trombu veidošanos," uzsvēra EZA vadītāja Emera Kuka.

EZA eksperti atzīst, ka no dažām Eiropas valstīm ir saņemtas ziņas par atsevišķiem gadījumiem, kad cilvēkiem pēc "AstraZeneca" vakcīnas saņemšanas bijušas nopietnas veselības problēmas, kas saistītas ar asins trombu veidošanos. Taču šādu gadījumu skaits ir ļoti neliels, ņemot vērā, ka Eiropā šo vakcīnu saņēmuši jau 20 miljoni cilvēku. EZA rīcībā līdz šim nonākušas ziņas par trombu veidošanās 25 gadījumiem.

EZA vēsta, ka saņemtas ziņas par deviņiem nāves gadījumiem; lielākā daļa no mirušajiem bija sievietes un vecumā līdz 55 gadiem. Taču, tā kā šādi gadījumi ir ārkārtīgi reti, ir grūti aprēķināt, kāds būtu dabiskais šādu nāves gadījumu skaits starp cilvēkiem, kas nav saņēmuši Covid-19 vakcīnu. Turklāt jāņem vērā tas, ka arī inficēšanās ar Covid-19 palielina trombu veidošanās risku, kas var izrādīties nāvējoši.

"Ja runa būtu par mani, es vakcinētos kaut vai rīt. Bet, ja pēc vakcinācijas ar mani kaut kas notiktu, es gribētu zināt, kā rīkoties. Tas ir mūsu šīsdienas galvenais vēstījums," preses konferencē pavēstīja EZA vadītāja Kuka.

Vajadzīgi papildu pētījumi

"Ekspertu komisija uzskata, ka vakcīnas pierādītā efektivitāte, novēršot saslimšanu ar Covid-19 un nāvi, ir lielāka par ārkārtīgi niecīgo trombu veidošanās iespēju. Tomēr, ņemot vērā šos secinājumus, pacientiem jābūt informētiem par nelielo šādu sindromu iespējamību, un gadījumā, ja parādās trombu problēmām raksturīgie simptomi, nekavējoties jāvēršas pie ārsta un jāinformē par nesen veikto vakcinēšanos," teikts EZA paziņojumā.

EZA norāda, ka šobrīd vēl nevar pilnīgi izslēgt iespējamo saistību starp "AstraZeneca" vakcīnas saņemšanu un asins trombu veidošanos, tādēļ būs nepieciešami papildu pētījumi. Bet tikmēr tiek rekomendēts turpināt iedzīvotāju vakcināciju, vienlaikus brīdinot par iespējamām blaknēm iedzīvotājus, kam ir paaugstināts trombu veidošanās risks.

EZA jau vairākkārt ir uzsvērusi, ka aizsardzība pret Covid-19, ko nodrošina "AstraZeneca" ražotā vakcīna, ir lielāka par iespējamo blakusparādību risku. EZA eksperti veica "AstraZeneca" vakcīnas papildu izvērtēšanu pēc tam, kad liela daļa Eiropas Savienības valstu, arī Latvija, uz laiku apturēja šīs vakcīnas izmantošanu, raizējoties par asins trombu veidošanās gadījumiem.

Latvijā vakcināciju atsāks rīt

Prieku par EZA lēmumu valdības preses konferencē pauda veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/”Par!”). Vienlaikus viņš uzskata, ka Latvijas zāļu eksperti iepriekš bija spēruši pareizu soli, nopietni uztverot signālus par vakcīnu drošumu.

Pēc tam, kad EZA Zāļu apstiprināšanas komiteja būs vienojusies par papildu rekomendācijām vakcinācijas pakalpojumu sniedzējiem, Latvijas atbildīgās institūcijas rekomendēs atsākt vakcināciju ar “AstraZeneca”. Tas ir paredzēts piektdien, 19. martā, ap plkst. 13.

Bet jau ceturtdien, 18. martā, sola ārstiem izsūtīt informāciju par plānoto jauno rekomendāciju. “Valsts zāļu aģentūra un citas atbildīgās iestādēs nosūtīs atbilstošu informāciju jau šovakar visiem vakcinācijas pakalpojuma sniedzējiem, visām ārstniecības iestādēm un ģimenes ārstiem par to, ka rīt, saņemot no ZVA un SPKC jaunās papildinātās rekomendācijas ar jauniem papildu riska pasākumiem, vakcināciju ar “AstraZeneca” varēs atsākt. Tas faktiski nozīmē to, ka rīt no rīta mūsu ārstiem būs iespēja sazināties ar pacientiem, atjaunot pierakstu dienas otrajai pusei un atsākt vakcināciju pilnā sparā. (..)

Es domāju, ka vakcinācija rīt pēcpusdienā varēs atsākties," sacīja Pavļuts.

Ministrs atzina, ka šajā nedēļā vairāk par 5000 vakcinācijām kopumā nevarēs sasniegt, bet par nākamās nedēļas plāniem varēsim runāt nedēļas nogalē. Pašlaik Latvijā ir aptuveni 25 000 "AstraZeneca" devu.

Daudzas valstis bija apturējušas lietošanu

Latvijas veselības aizsardzības iestādes papildu piesardzības nolūkā pirmdien vakarā nolēma uz laiku apturēt “AstraZeneca” vakcīnas izmantošanu Latvijā.  Zāļu valsts aģentūra (ZVA) norādīja, ka lēmums pieņemts, balstoties uz ziņojumiem no atsevišķām Eiropas Savienības valstīm par trombembolijas un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas. Šādu lēmumu pieņēma arī Lietuva, bet Igaunija turpināja “AstraZeneca” vakcīnas izmantošanu.

Lēmumu uz laiku pārtraukt “AstraZeneca” lietošanu pēdējās nedēļas laikā pieņēmušas arī vairāk nekā desmit citas Eiropas valstis, to vidū bija arī lielvalstis Vācija, Francija, Itālija un Spānija. Tāpat šīs vakcīnas izmantošanu pārtrauca vairums no ziemeļvalstīm: Dānija, Norvēģija, Islande un Zviedrija.

“AstraZeneca” vakcīnas ražotāji vēsta, ka pēc visu par vairāk nekā 17 miljoniem Eiropas Savienībā (ES) un Apvienotajā Karalistē ar “AstraZeneca” vakcīnu vakcinētajiem cilvēkiem pieejamo datu pārskatīšanas nav iegūti pierādījumi tam, ka kādā pēc vecuma, dzimuma vai vakcīnas sērijas definētajā grupā vai kādā konkrētā valstī būtu palielināts plaušu embolijas, dziļo vēnu trombozes vai trombocitopēnijas risks.

Vakcīnas lietošanu atbalsta arī PVO

Pēdējās nedēļas laikā arī Pasaules Veselības organizācijas pārstāvji vairākkārt uzsvēruši, ka jāturpina iedzīvotāju vakcinācija ar “AstraZeneca”, jo ieguvums no Covid-19 pandēmijas ierobežošanas ir lielāks par vakcīnas blakusparādību risku. Plašāku vērtējumu par "AstraZeneca" vakcīnas drošību PVO plāno paziņot piektdien.

ZVA norādīja, ka veselības sarežģījumi, tostarp trombembolijas gadījumi, var tikt novēroti iedzīvotāju vidū dažādu iemeslu dēļ neatkarīgi no zāļu lietošanas vai vakcinācijas. Līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens ziņojums, kurā norādītie veselības traucējumi  līdzinātos citās Eiropas Savienības valstīs ziņotajiem.

Eiropas valstīs katru mēnesi aptuveni 100 000 cilvēku veidojas trombi. Datu analīze parāda, ka starp vakcinētajiem trombi veidojas pat retāk nekā sabiedrībā kopumā. EZA eksperti spriež, ka pašlaik lielākā riska grupa ir gados jaunākas sievietes. Tādēļ Eiropas Zāļu aģentūra uzskata, ka vakcīnas saņēmējiem un ārstiem ir jāzina par iespējamām blaknēm. Tas ļaus cilvēkiem tās laicīgi pamanīt un vērsties pēc palīdzības.

Trombu veidošanās simptomi

Eiropas Zāļu aģentūras eksperti iesaka nekavējoties vērsties pie ārsta, ja pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas parādās kāds no šiem simptomiem:

 • elpas trūkums,
 • sāpes krūtīs vai vēderā,
 • kājas piepampums,
 • spēcīgas galvassāpes vai aizmiglota redze,
 • nelieli asins punktiņi zem ādas.

Kardioloģijas profesors Andrejs Ērglis intervijā Latvijas Televīzijai stāstīja, ka neatkarīgi no vakcinēšanas pret Covid-19 ik gadu Latvijā uz vienu miljonu iedzīvotāju ir apmēram 500 tromboembolijas gadījumu un to ietekmē ļoti daudz faktoru – gan dažādas saslimšanas, gan dzīvesveids, gan vēl citi iemesli. Tomēr viņš uzskata, ka lēmums pārliecināties par “AstraZeneca” vakcīnas drošību bijis pareizs.

KONTEKSTS:

Papildu piesardzības nolūkā Slimību profilakses un kontroles centrs, Imunizācijas valsts padome, ZVA un Veselības inspekcija pirmdien rekomendēja Latvijā uz laiku apturēt vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19.  ZVA norādīja, ka lēmums pieņemts, balstoties uz ziņojumiem no atsevišķām Eiropas Savienības (ES) valstīm par trombembolijas un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas.

Vienlaikus Veselības ministrijas atbildīgie dienesti uzsver, ka līdz šim nav datu par cēloņsaistību starp vakcināciju un nopietniem veselības traucējumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt