Eiropas Savienības un ASV ieviestās sankcijas Lukašenko uzskata par mēģinājumu «nožņaugt» Baltkrieviju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Eiropas Savienība un ASV ieviesušas jaunas sankcijas pret Baltkrievijas uzņēmumiem un amatpersonām par mākslīgas migrācijas krīzes radīšanu uz robežas ar Poliju, Lietuvu un Latviju. Sankcijām pievienojušās arī Kanāda un Lielbritānija.

Baltkrievijā valdošais Aleksandra Lukašenko režīms šādu rīcību nosaucis par mēģinājumu nožņaugt Baltkrieviju. Taču komentētāji uzskata, ka patiesais mērķis ir panākt Baltkrievijas režīma sēšanos pie sarunu galda.

"Belavia" lidmašīnu flote sarukusi uz pusi

Vien dienu pēc tam, kad Eiropas Savienība apstiprināja piekto pret Baltkrieviju vērsto sankciju paketi, savas sankcijas 20 fiziskajām personām un 12 organizācijām ir ieviesušas arī Amerikas Savienotās Valstis (ASV). Līdzīgu soli spērušas arī Kanāda un Lielbritānija. Sankcijas ieviestas pret personām un uzņēmumiem, kuri līdzdarbojušies nelegālās migrācijas organizēšanā uz Eiropas Savienību.

Latvijas Radio korespondents Uģis Lībietis par sankcijām pret Lukašenko režīmu
00:00 / 03:09
Lejuplādēt

Starp jaunajām sankcijām pakļautajām personām ir arī Lukašenko dēls Dmitrijs, kurš vada “Prezidenta sporta klubu”. Sankcijas ieviestas arī pret uzņēmumu “Baltkrievijas kālija kompānija”, “Grodno Azot”, riepu ražotāju “Belšina” un citiem ievērojamiem valūtas avotiem Lukašenko režīmam.

Eksperti aprēķinājuši, ka šo sankciju dēļ Baltkrievija varētu nesaņemt līdz pat 800 miljoniem dolāru.

Baltkrievijas lidsabiedrībai “Belavia” ir liegta iespēja nomāt lidmašīnas no Eiropas Savienības valstu uzņēmumiem. Aizlieguma rezultātā “Belavia” rīcībā esošo lidmašīnu skaits ir sarucis gandrīz uz pusi (no 29 uz 15).

“Belavia” gan apgalvo, ka tas neietekmēs lidsabiedrības darbību. Ziemas sezonā pietikšot arī ar 15 lidmašīnām, bet līdz vasaras sezonai uzņēmums plāno iegādāties dažas lidmašīnas, kā arī iznomāt no draudzīgām valstīm, piemēram, Krievijas un Ķīnas.

Lukašenko sola nepadoties spiedienam

Uz ieviestajām sankcijām, vismaz no Eiropas puses, ir reaģējusi arī Baltkrievijas Ārlietu ministrija un arī pats Lukašenko, paziņojot, ka atbilde būs barga, asimetriska, bet adekvāta. Kā norādījis Baltkrievijas pašpasludinātais vadītājs, šis ir kārtējais mēģinājums Baltkrievijas ekonomiku nožņaugt, atbrīvoties no Eiropai neizdevīgiem konkurentiem un pasliktināt baltkrievu dzīvi.

“Pagājušajā gadā viņiem neizdevās uzreiz Baltkrieviju nožņaugt un sākās lēna smacēšana. Ir skaidrs, ka tas jāskatās kontekstā ar cīņu pret Krieviju un tiem draugiem, kuri pašlaik ir ap Krieviju un Baltkrieviju.

Mūsu pozīcija ir ļoti izlēmīga – mums ir ne tikai jāiztur, bet mums ir arī pienācīgi jāattīstās un jāvirzās uz priekšu, parādot viņiem, ka mēs arī bez viņiem iztiksim. Mums tam ir viss nepieciešamais,” apgalvo Lukašenko.

Baltkrievijas ekonomiskie rādītāji gan jau tagad nav visai spīdoši un cenas kāpj ļoti strauji. Taču, kā norāda politologs Dmitrijs Balkuņecs, Eiropas sankcijas Baltkrievija ne reizi vien ir veiksmīgi apgājusi, turklāt eksports uz Eiropas Savienību pēdējā gada laikā ir gandrīz vai divkāršojies. Pēc viņa vārdiem, ja tiktu ietekmēts naftas sektors, sekas būtu daudz nopietnākas, taču pašlaik joprojām tiek sūtīti spēcīgi signāli Lukašenko režīmam.

Var notikt izsalkušo sacelšanās

“Šo sankciju mērķis nav sagraut Baltkrievijas ekonomiku, bet gan virzīties uz punktu, kurā režīms būs gatavs atbrīvot politieslodzītos un piekritīs sarīkot jaunas vēlēšanas. Tieši tas ir galvenais uzdevums,” norāda Balkuņecs.

“Šajās sankcijās ir iekļauta arī aviokompānija “Belavia”, kurai, iespējams, ļoti drīz nebūs iespēju lidot arī uz Turciju, jo diezin vai turki būs gatavi strīdēties ar Eiropas partneriem.

Taču situācijā, kad cilvēkus sāks atlaist no rūpnīcām un fabrikām, var notikt sociālais sprādziens un, ja tā var teikt, “izsalkušo sacelšanās”.”

Savukārt politikas komentētājs Valērijs Karbaļēvičs uzskata, ka Rietumu ieviestās sankcijas var kalpot par iemeslu represiju pastiprināšanai Baltkrievijas iekšienē, kā arī pret Rietumiem vērstas agresīvas retorikas pastiprināšanai.

Pēc viņa vārdiem, Lukašenko cenšas palielināt likmes. Rietumi šo izaicinājumu ir pieņēmuši, un tagad daudz kas būs atkarīgs no tā, cik ļoti rūpīgi tiks uzraudzīta ieviesto sankciju ievērošana.

KONTEKSTS:

Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā nerimst kopš 2020. gada augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasa viņa atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijā ielās izgāja simtiem tūkstošu cilvēku. Daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm. Eiropas Savienība šogad pastiprināja sankcijas pret Lukašenko režīmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti