Panorāma

Jaungada naktī bāri varēs strādāt visu nakti

Panorāma

Krievijas un ASV sarunas gaidāmas janvārī

EK sāk procedūru pret Poliju par ES tiesību ignorēšanu

Eiropas Savienība sāk pārkāpuma procedūru pret Poliju par ES likumu ignorēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 4 mēnešiem.

Eiropas Savienība (ES) trešdien paziņojusi par pārkāpuma procedūras sākšanu pret Poliju par Eiropas Savienības likumu ignorēšanu un par lēmumu, ka ES līgumu panti nav saderīgi ar Polijas likumiem.

Eiropas Komisijas ieskatā pastāv nopietnas bažas par Polijas Konstitucionālo tribunālu un tā neseno tiesu praksi. Oktobrī tribunāls ar savu nolēmumu apšaubīja ES tiesību normu pārākumu.

Šodienas paziņojums vēl vairāk saasina Varšavas un Briseles ilgstošo strīdu par Polijas atkāpšanos no ES demokrātijas normām. Varšavai tagad doti divi mēneši laika, lai atbildētu uz Komisijas oficiālo vēstuli par pārkāpuma procedūru.

Polijas tieslietu ministra vietnieks Sebastjans Kaleta Eiropas Savienības paziņojumu nosaucis par uzbrukumu Polijas konstitūcijai un poļu suverenitātei.

Savukārt Eiropas Savienības ekonomikas komisārs Paolo Džentiloni uzsvēra, ka, pēc Eiropas Komisijas domām, Polijas Konstitucionālā tiesa vairs neatbilst neatkarīga un objektīva ar likumu izveidota tribunāla prasībām, kā to prasa Eiropas Savienības pamatlīgums.

"Nolēmām sākt pārkāpuma procedūru pret Poliju, jo bija nopietnas bažas par Polijas Konstitucionālā tribunāla nesen pieņemtiem lēmumiem. Komisija uzskata, ka Konstitucionālais tribunāls pārkāpis Eiropas Savienības līguma 19. panta pirmo daļu divos gadījumos, kā rezultātā privātpersonām Polijas tiesās tiek liegtas visas šajā pantā atrunātās garantijas," norāda Džentiloni.

"Mēs uzskatām, ka šie likumi ir pretrunā vispārējiem savienības autonomijas, pārākuma, efektivitātes un vienotības principiem, kas noteikti likumā."

Polija gan aizstāv savus lēmumus.

"Ja Eiropas Komisija neizprot Līguma par Eiropas Savienību 5. pantā piešķirto kompetenču principu, tā ir Eiropas Komisijas problēma. Es domāju, ka arvien vairāk Eiropas Savienības dalībvalstu valstis redz, ka kompetencēm ir jābūt ierobežotām — par to, ko var lemt Eiropas Savienība un ko var lemt Polijas valsts," spriež Polijas premjers Mateušs Moraveckis.

"Vai mēs vēlētos, lai Eiropas Savienība lemtu par ģimenes tiesībām? Par mantojuma tiesībām? Vai par citiem likumiem, kas attiecas uz konkrēto dalībvalsti? Nē."

Varšavas un Briseles starpā jau vairākus gadus pastāv domstarpības Polijas valdības īstenotās tieslietu sistēmas reformas dēļ. Brisele uzskata, ka Polija ar šīm reformām atkāpjas no Eiropas Savienības demokrātijas normām, un tādēļ vēl nav apstiprinājusi palīdzību Polijas ekonomikas atlabšanai no pandēmijas.

Ja šis strīds nonāks tiesā, Poliju gan nevarēs  izslēgt no Eiropas Savienības, bet tai var tikt piemērots naudassods.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti