Eiroparlaments atbalsta atteikšanos no laika maiņas no 2021.gada

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti otrdien atbalstīja priekšlikumu 2021. gadā atteikties no ziemas un vasaras laika mijas, informēja EP pārstāvniecība Latvijā.

Tās Eiropas Savienības (ES) valstis, kuras izlems palikt vasaras laikā, pulksteni pēdējo reizi grozītu 2021. gada marta pēdējā svētdienā, bet tās, kuras saglabātu ziemas laiku - 2021. gada oktobra pēdējā svētdienā.

To paredz noteikumu projekts, kuru Eiropas Parlaments otrdien apstiprināja ar 410 balsīm pret 192, atturoties 51 deputātam.

Eiropas Parlamenta deputāti atbalstīja Eiropas Komisijas priekšlikumu atteikties no laika maiņas, taču nolēma pēdējo maiņu atlikt no Eiropas Komisijas rosinātā 2019. gada uz 2021. gadu.

Aizsargāt vienoto tirgu

Atcelt ilggadējo praksi nav tik vienkārši, jo patlaban pēc noteikta laika tikšķ visas Eiropas Savienības pulksteņa mehānisms – no banku un biržu atvēršanās laikiem līdz starptautiskās transporta satiksmes kursēšanas grafikiem.

Tādēļ Eiropas Parlaments vēlas, lai ES valstis saskaņotu savu izvēli. Tas nepieciešams, lai netiktu traucēta ES vienotā tirgus darbība.

Ja Eiropas Komisija konstatētu,  ka plānotais regulējums ievērojami un pastāvīgi traucētu vienotā tirgus darbību, tā varētu ierosināt uz vienu gadu atlikt lēmuma stāšanos spēkā.

Nākamie soļi

Apstiprinātais teksts ir Eiropas Parlamenta nostāja sarunās ar ES dalībvalstu ministriem. Tajās jāpanāk vienošanās par noteikumu galīgo redakciju.

Latvija atbalsta atteikšanos no ziemas un vasaras laika, līdz Eiropas Komisijas (EK) gala lēmumam visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs pavasarī notiks pāreja uz vasaras laiku. Šogad Latvijā pāreja uz vasaras laiku notiks 31. martā, kad pulksteņi būs jāpagriež stundu uz priekšu.

KONTEKSTS:

Ņemot vērā iedzīvotāju izrādīto interesi, Eiropas Parlaments 2018. gada februārī aicināja Eiropas Komisiju izvērtēt iespējamās izmaiņas direktīvā, kas nosaka sezonālo laika maiņu ES valstīs.

Izvērtēšanas laikā Eiropas Komisija saņēma 4,6 miljonus atsauksmju, un 84% gadījumu cilvēki atbalstīja atteikšanos no sezonālās laika maiņas. Ņemot vērā rezultātus, Eiropas Komisija ierosināja atteikties no laika maiņas.

ES vienotu laika maiņu noteica 1980. gadā, lai nodrošinātu netraucētu vienotā tirgus darbību. Pirms tam katra valsts lēmumu par laika maiņu pieņēma pēc saviem ieskatiem. Pašlaik spēkā esošā direktīva liek ES valstīm marta pēdējā svētdienā pieņemt vasaras laiku, bet oktobra pēdējā svētdienā atgriezties ziemas laikā.

Pulksteņa pagriešana savulaik ieviesta, lai mazinātu elektroenerģijas patēriņu, taču laika gaitā konstatēts, ka ietaupījums no tā ir salīdzinoši neliels. Tikmēr zinātnieku pētījumos konstatēts, ka pulksteņa griešana negatīvi ietekmē cilvēku veselību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti