Pasaules panorāma

Covid-19 vakcīnu izstrādātāji ziņo par progresu

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. (Ar surdotulkojumu)

Dānijā ūdeļu likvidēšana noved pie politiskās krīzes

Dānijā ūdeļu likvidēšana noved pie politiskās krīzes

Skandāls, ministra atkāpšanās un simtiem traktoru protestos Kopenhāgenā. Dānijā politisko krīzi izraisīja valdības lēmums likt fermeriem likvidēt miljoniem ūdeļu pēc tam, kad atklāta jauna koronavīrusa mutācija, kas spēj pārnesties no ūdeles uz cilvēku. Valdība skaidroja, ka šī mutācija var potenciāli vakcīnas padarīt neefektīvas. Dānijā tika rakti dzīvnieku masu kapi, bet drīz izrādījās, ka valdībai nebija pilnvaru kažokzvēru audzētājiem uzdot likvidēt visas ūdeles.

Gan ar prāmjiem, gan pa sauszemi simtiem zemnieku ar traktoriem nedēļas nogalē ieradās Kopenhāgenā, lai protestētu pret lēmumu Dānijā iznīcināt visas ūdeles un pret veidu, kādā valdība procesu vadījusi. Vietējie mediji lēsa, ka šī varētu būt bijusi lielākā lauksaimnieku protesta akcija, kāda jebkad notikusi Dānijā.

Šī mēneša sākumā tā deva rīkojumu likvidēt visas Dānijas fermās audzētās ūdeles – 15–17 miljonus dzīvnieku. Tas saistīts ar bažām par jaunu koronavīrusa mutāciju, kas pārnesās no ūdeles uz cilvēku. 

Dānijā, pasaulē lielākajā ūdeļu kažokādu ražotājvalstī, sākās dzīvnieku masveida likvidēšana un tika rakti masu kapi, lai apraktu lielo skaitu īsā laikā nogalināto ūdeļu. 

Taču drīz atklājās, ka valdībai nebija likumīgu pilnvaru likt audzētājiem likvidēt pilnīgi visas ūdeles. Iestājās apjukums. Valdība fermeriem steidzami nosūtīja vēstules, kurās precizēts, ka tas ir tikai ieteikums, kaut miljoniem ūdeļu jau bija nogalinātas.

Valdība atzina kļūdu un ātri aizlāpīja juridiskos caurumus, vienlaikus aizliedzot ūdeļu audzēšanu  fermās līdz pat nākamā gada beigām, bet fermeriem piešķirot kompensācijas. Viņi gan saka, ka tas ir mazs mierinājums.

“Viņi to uzspieduši bez pienācīgas likumdošanas. Ir nepatīkami redzēt, kā dzīves darbs tiek sagrauts bez juridiskiem pamatojumiem. Bet acīmredzot tagad tas tā ir, ka, ja jums nav likumu, kas pamato jūsu rīcību, jūs tādus vienkārši izdomājat,” sacīja Dānijas ūdeļu audzētājs Larss Eilerstens.

Pirms tam Dānijas lauksaimniecības ministrs Mogens Jensens bija izteicies, ka dažus desmitus tūkstošu ūdeļu varētu atstāt dzīvas, lai pēc krīzes fermās atkal savairotu. Audzētāji priekšlikumu noraidīja kā nereālu.

““Parasti mums ir aptuveni divi miljoni vaislas ūdeļu. Bet viņi iesaka paturēt 50 tūkstošus. Tas prasītu astoņus līdz desmit gadus, lai atgrieztos pie normālas ražošanas. Tas ir absurdi,” skaidroja Dānijas ūdeļu audzētājs Madss Soerensens.

Pēc kritikas lavīnas pagājušajā nedēļā Jensens bija spiests atkāpties no lauksaimniecības ministra amata.

Premjere Mete Fredriksena iecēla jaunu lauksaimniecības ministru: “Tagad mums būs jauns lauksaimniecības un zivsaimniecības ministrs. Mēs esam dažādās sarežģītās sarunās par “Brexit” un līdz ar to par Dānijas zivsaimniecības nākotni.

Un saistībā ar ūdeļu audzēšanu Dānijā esam ļoti bēdīgā situācijā, kas pēc valdības pieļautām kļūdām mums jārisina pēc iespējas labāk.”

Pēdējās dienās ūdeļu inficēšanas gadījumi ar jauno koronavīrusu pirmo reizi apstiprināti arī Francijā un Polijā.

Vienlaikus jāņem vērā, ka dzīvnieku labturības kampaņas gadu gaitā ir mainījušas sabiedrības viedokli, daudzi modes zīmoli pārtraukuši kažokādu izmantošanu. Lielbritānija kažokzvēru audzēšanu aizliedza jau sen, to izdarījušas Austrija, Vācija un Japāna, plāno arī Francija un Polija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt